Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Düzce'deki terör propagandası davası
Aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu 73 sanığın yargılanmasına devam edildi. Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, 73 sanığın "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi.
Asayiş 11.05.2019 - 14:44:18

Düzce'de, terör örgütü PKK/KCK'ya ilişkin "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçlamasıyla haklarında dava açılan 73 sanık hakkında savcı mütalaasını açıkladı. 

Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar, avukatları ve yakınları katıldı. Mahkeme heyeti, cumhuriyet savcısından esas hakkındaki mütalaasını istedi. 

Savcı, 29 Aralık 2015'te Düzce Üniversitesi Konuralp Kampüsü'nde düzenledikleri basın açıklamasında, PKK/KCK bölücü silahlı terör örgütüne vurulan ağır darbe neticesinde öldürülen teröristleri "kahraman" diye anan sanıkların "terör örgütü propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek" suçundan 1 yıldan beşer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. 

Mütalaaya karşı savunma yapmak üzere Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden Nusaybin ilçesinden katılan S.A, pişman olduğunu söyledi. 

Bu dosya ile mahkemenin huzuruna gelmekten utandığını ifade eden S.A, “Bu olaya katıldığım için pişmanım. Topluma kazandırılmak ve eğitimime devam etmek istiyorum. Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu. 

Diğer sanık M.A, tiyatroya ilgisi olduğunu ve bu nedenden dolayı o gün orada olduğunu öne sürdü. 

Herhangi bir gösteri yapmadığını, slogan atmadığını iddia eden M.A., “Ben sadece tiyatroya ilgim nedeniyle oradaydım. Bu olayın içinde olmam tamamen meraktan. Suçlu değilim, beraatimi talep ediyorum” dedi. 

 

“TİYATRO İÇİN ORADAYDIM”

Sanık D.M. de tiyatroya olan ilgisi dolayısıyla olay günü orada olduğunu savunarak, “Tiyatro için oradaydım. Sadece tiyatroyu izlemek istedim, suça karışmadım. Olay günü ve öncesinde de bu gibi suçlara karışmadım. Beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Diğer sanıklar ve avukatları, mütalaaya karşı ayrıntılı savunma yapmak için süre talebinde bulundu. 

Ara kararını açıklayan heyet, sanık ve avukatlarına mütalaaya karşı savunma yapmaları için bir sonraki duruşmaya kadar süre vererek duruşmayı 24 Haziran'a erteledi. 

 

İDDİANAMEDEN 

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 73 sanığın Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi içerisinde terör propagandası yaptığı belirtiliyor.

İddianamede, sanıkların “terör örgütü propagandası yapmak” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçundan 1 yıldan beşer yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. (AA)

 

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8