Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Bilim, sanat ve seyahat söyleşisi
Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin düzenlediği “Bilim, Sanat ve Seyahat” başlıklı söyleşi Atatürk Eğitim ve Kültür Merkezi Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Gündem 15.05.2019 - 10:49:23

Bilim, sanat ve seyahat üzerine gerçekleşen söyleşiye; Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Trakya Üniversitesi Eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıdvan Canım, Düzce Üniversitesi Edebiyat Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı.

Söyleşinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, etkinlik programını katılımcılarla paylaşarak, bir dönem kendisinin de şairliğe ve yazarlığa karşı ilgi duyduğunu ifade etti. Şiir ve edebiyat alanında önemli işler gerçekleştiren Prof. Dr. Rıdvan Canım’ı Üniversitemizde ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyetini dile getiren Prof. Dr. Akkuş söyleşinin herkes için faydalı olması temennisinde bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç gerçekleştirdiği konuşmada ise; bir yazarı ya da bir şairi sevmenin kişisel gelişim ve bilgi edinme açısından yeterli olmayacağına dikkat çekerek, birden çok şairin ve yazarın takip edilmesi gerektiğini vurguladı. Sanatın da bilimsel verilerle üretildiğini söyleyen Prof. Dr. Genç, sanatçılar, eserlerini üretirken neden sorusunu sorarak cevaplar üretmeye çalıştığını katılımcılarla paylaştı.

Söyleşinin son konuşmasını gerçekleştiren Prof. Dr. Rıdvan Canım, Türk Edebiyatı’nda önemli bir yeri olan Divan Edebiyatı’nı anlattı. Divan Edebiyatı’nın yeterince ilgi görmediğini söyleyen Prof. Dr. Canım, Divan Edebiyatı’na karşı çekingen davranmanın nedenini, kişilerdeki yeterli alt yapının oluşturulamaması olarak açıkladı. Bu edebiyatın anlaşılabilmesi için edebiyat tarihinin, medeniyetin, İslam Tarihi’nin ve dil malzemelerinin çok iyi bilinmesi gerektiğini vurgulayan misafir konuşmacı, sanat alanı üzerine de açıklamalarda bulundu. Şiir ve Seyahat konularına da değinen Prof. Dr. Rıdvan Canım, seyahat etme isteğinin meraktan geldiğini, kendisinin de “Dünya bir kitaptır, okuyabildiğiniz kadar okuyun.” sözünden yola çıkarak sık sık seyahat ettiğini ifade etti. Tarihin yerinde görülmesi gerektiğini tavsiye eden Rıdvan Canım, programda emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Program sonunda gerçekleştirdikleri başarılı çalışmalar ve sunumları için katılımcılara, Türk Dili Bölüm Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8