Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin Köseer Yazdı...
Köşe Yazıları 15.05.2019 - 10:56:53

MÜBAREK ramazan ayı devam ediyor. Bazı kurum, kuruluş, resmi, oda ve işadamları ile siyasiler iftar veriyorlar. Ramazan ayı devam ettiği için bakalım daha nereler iftar verecek.

Düzce Valisi Sayın Zülkif Dağlı, yaptığı açıklamada aynı yüzlere iftar verilmesini istemedi.

Dağlı, iftar yerine yardım kolisi hazırlatıp dağıtılmasını tavsiye etti. Yani iftar yerine yardım paketi dağıtın dedi.

Peki kim dinleyecek? Kim yapacak? Geçtiğimiz ramazan aylarında da aynı olayları yaşadık. İftar vermek sembol oldu, adet oldu, alışkanlık oldu.

Her kuruluş kendi üyelerine iftar vermek için can atıyor. Hâlbuki iftar yerine valimizin dediği gibi yardım kolisi dağıtsalar, daha çok sevaba girecekler.

Ramazan ayı demek ne demek? İsrafı önlemek, tasarruf etmek, vücudu dinlendirmek, dini vecibeleri yerine getirmek, yardım etmek, zekât vermek, fakir doyurmak, fakir sevindirmek değil mi?

O halde aynı yüzlere niye iftar veriyoruz?

Aynı protokolü, aynı siyasileri, aynı işadamlarını, aynı başkanları, aynı müdürleri, aynı insanları, aynı işadamlarını niye iftara davet ediyoruz?

Gazileri, şehit ailelerini, fakirleri, ihtiyaç sahiplerini, garibanları, ihtiyaç sahiplerini, yetimleri, dulları, yaşlıları, yoksulları, huzur evlerinde yaşayanları, yetiştirme yurdunda kalan çocukları, sevgi evlerinde barınanları niye iftara çağırmıyoruz?

İftara ihtiyacı olmayan, zengin olanları niye iftara çağırıyoruz? Allah aşkına diyorum, sayın valimizin dediği gibi aynı yüzlere niye iftar veriyoruz?

Bu kişileri iftara çağırmazsak bize kızarlar veya dargınlık yaparlar diye mi korkuyorsunuz?

Ya da bu kişilere iftar vermek zorunda mısınız? Ya da iftara çağırmak zorunda mısınız? Amacınız ne? Niyetiniz ne? Ya da ne yapmaya çalışıyorsunuz? Neden aynı yüzlere iftar veriyorsunuz?

İftar yerine ramazan kolisi adı altında yardım yapmak daha iyi değil mi? İhtiyaç sahiplerine erzak dağıtmak daha iyi değil mi?

Hani ramazan ayı paylaşma, israfı önleme, yardım etme, kulları sevindirme ayı değil mi?

Diyelim ki 200 kişiye iftar vereceksiniz. İftara da 100-150 kişi geldi. Kalan yemekler ne olacak? Artan, ziyan olan erzaklar ne olacak? Geride kalan pide ekmek artıkları ne olacak?

Anlatmaya gerek yok, bunlar görülen, yaşanan şeyler olduğu için bu bolluğa bir son vermek gerekir. Bu ziyankârlığa, bu israflara, çöpe giden nimetlere son vermek gerekir.

Ramazan ayının en güzel sevabı yardım kolisidir. Ramazan ayının en güzel sevabı insanları sevindirmektir. Öyle değil mi?

Geçtiğimiz yıllarda bunun örneklerini çok yaşadık. Herhangi bir oda diyelim. Üyelerine iftar veriyor, iftara bazı üyeler katılıyor, bazıları katılmıyor.

Bu oda bu iftarı nasıl veriyor? Başkan cebindeki parası ile mi iftar veriyor, yoksa odanın parası ile mi veriyor?

Başkan cebinden veriyorsa Allah kabul etsin. Odanın parası ile veriyorsa, benim paramla bana niye iftar veriyor? Öyle değil mi? Ben odaya üye aidatı yatıracağım, sen de benim yatırdığım aidat ile bana iftar vereceksin. Bu kabul olur mu?

Üstüne bir de beni başkan olarak iftarda karşılayacaksın, elimi sıkacaksın, hal hatır soracaksın falan filan diyerek odanın kasasından iftar masrafını ödeyeceksin. Ben ne yapayım senin iftarını sen masrafı cebinden ver ki, ben senin iftarına geleyim. İftarınız kabul görsün, benim paramla bana iftar vermeyin, beni ayakta karşılamayın.

Sayın valimize katılıyorum. Aynı yüzlere, aynı kişilere iftar vermeyin. İftar verecekseniz, Düzce Belediyesi’nin yaptığı gibi mahalle iftarları verin. Herkes faydalansın, herkes dua etsin. Hayırlı ramazanlar…

Esenkalın…

  

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8