Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Miniklerden farkındalık yürüyüşü
Düzce Üniversitesi (DÜ) Anaokulu öğrencileri, 20 Mayıs Dünya Arı Günü dolayısıyla giydikleri arı kostümleriyle farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi.
Gündem 21.05.2019 - 10:07:55

Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) öncülüğünde düzenlenen etkinlikte, anaokulu öğrencileri, öğretmenler, akademisyenler ve vatandaşlar Cedidiye Meydanı'nda toplandı.

Arı kostümü giyen minikler ve akademisyenler, ellerinde taşıdıkları “Çiçekler solmasın, arılar ölmesin” ve “Arılar olmazsa insanlar olmaz” yazılı pankartlarla İstanbul Caddesi boyunca yürüdü.

Yürüyüşün sona erdiği 15 Temmuz Şehitleri Parkı'nda kurulan stantları ziyaret eden vatandaşlar, arılar ve arı ürünleri hakkında DAGEM akademisyenlerinden bilgi aldı.

DÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversite olarak bölgesel kalkınma odaklı çalışma yaptıklarını ve bu çerçevede arıcılık faaliyetlerine büyük önem verdiklerini söyledi.

Ulusal ve uluslararası birçok projede bilimsel çalışma yaptıklarını anlatan Şahin, “Arıları halkımız seviyor. Dünyada sevilen iki böcekten biri arılar biri de karıncalardır. Arı kutsal kitaplarda da geçiyor. Sadece bal veren bir canlı olarak bakmamak lazım. Öğrencilerimize ve vatandaşlarımıza arı kültürünü yaymak lazım. Ülke olarak arıcılıkta oldukça ilerideyiz ama biraz performansımız düşük. Arıların iyi birer canlı olduğunu, arıların sadece sokan bir canlı değil de üretken ve çalışkan olduğunu ön plana çıkarmalıyız” diye konuştu.

Şahin, DAGEM'in sosyal ve bilimsel çalışmalara öncülük etmeyi sürdüreceğini sözlerine ekledi.

DAGEM Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Meral Kekeçoğlu da merkezin kurulduğu günden bu yana arı alanında birçok çalışması ve ödülü olduğunu belirtti.

Arı farkındalığı oluşturmak amacıyla vatandaşlara seslendiklerini aktaran Kekeçoğlu, “Amacımız arı farkındalığı oluşturmak. Hepimiz biliyoruz ki soframızdaki birçok meyve ve sebzenin döllenmesinde arı başrolü oynuyor. Arı olmazsa sebze-meyve ve insan olmaz. Bu nedenle arı konusunda farkındalık oluşturmak istedik” ifadelerini kullandı.

Kekeçoğlu, Düzce'nin arı ile ön planda olduğuna işaret ederek, “Gelecek yıl, 10. Yıl Dünya Arı Günü kutlamalarını Düzce'de yapmayı planlıyoruz. İnşallah arı konusunda farkındalık oluşturmuşuzdur. Arılar olmazsa yarınlar olmaz” dedi. (AA)

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8