Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Aydın Maradit Yazdı...
Ünlü Düzce'liler 19.06.2019 - 11:41:29

AFYON yıllar önce Düzce ile eşit sayılabilecek bir ildi.

Hatta Düzce’nin artıları daha da fazlaydı. Çünkü Düzce’den, Türkiye’nin ticaret merkezi İstanbul’a çok daha kolay ulaşılmaktaydı.. Bütün Türkiye’ye dağıtım yapan ticari kamyonlar ve doğu ile batı arasında seyahat eden herkesin yolu Düzce’den geçmekteydi.. Mola tesisleri 24 saat para basıyordu.. Burada çalışanlar sayesinde on binlerce insanımız ekmek yemekteydi.

Mola tesisleri bir bakıma bacasız sanayi turizmi gibiydi. Ve bu tesisler o zamana göre çok gelişmişti. Her biri birer alışveriş merkezi gibiydiler. Yani kısacası Düzce’ye dışarıdan para akmaktaydı. İnsanların ekonomisi de bu nedenle oldukça iyiydi.

TEM otoyolunun açılması ile bu ticaret kapımız kapandı. O zamanlar mola turizminde Düzce’nin çok gerisinde olan Afyon da ise mola turizmi geliştikçe gelişti. Termal-SPA tesislerinin de devreye girmesi sayesinde bu günkü gelişmiş seviyesine ulaştı.

Şimdi Afyon gerek şehirciliği bakımından, gerekse ekonomisi bakımından (depremlerle de büyük darbe yiyen) Düzce’nin birkaç katı üstün duruma geçti. Düzce ise sanayi teşvik paketleri takviyesiyle nüfusunu beslemeye çalışan bir il konumunda.

***

Turizmde ve şehircilikte son derece yavaş gelişmekteyiz. Ve kaybolan zamanın telafisi için Valilerimiz çaba gösterse de ellerinden fazlaca bir şey gelmiyor.

Belediye’nin şehirciliği bakımından ise (görev değişiklikleri, israf, suistimal falan derken) çalkantılı bir vaziyette bocalamaktayız. Öyle ki verilen sözlerin ve vaatlerin tamamı yerine getirilse bile Düzce yine çok gerilerde. BUNU UNUTMAYALIM.   

Ama en azından çevreciliğini öne çıkararak estetik kazanabilecek bol ağaçlı ÖZEL BİR ŞEHİR ortaya koyma şansımız var şimdilik.      

Mesela estetik derken;  Afyon’dan Kütahya’nın otobüs terminaline geçiyoruz.. Burası da kendine özgü özellik taşıyor.. Oradan Bozüyük ve Bilecik terminallerinde de aynı şekilde mimari özellikler göze çarpıyor.. Düzce’ye girişte ise terminal düz bir beton yığını ile karşımıza çıkıyor.

Yine mesela,  “Belediye binası” diye hiçbir simgesel değeri olmayan bir yapı dikmişiz. Aynı şeyi Vilayet binamız için de söyleyebiliriz.

Evet, Düzce geri ve bu gidişle de (vaatler bir bir gerçekleşse bile)  gerilerde kalmaktan kurtulamayacak bunu biliyoruz.  Ama bari yeşili, yürüyüş ve gezinti yolları ile kuşatılmış bir şehircilik; yayla, orman mesire yerleri, termal ve deniz turizmi ile zenginleştirilmiş bir vilayet yerleşimi ile kendimizi avutabilsek.

Düşünürsek eğer; en azından iki yanında büyük ağaçlar bile bir caddeyi güzelleştirmeye tek başına yetebiliyor.

Saygılarımla.  

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8