Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.10.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İsmail Çolak'ın yargılaması devam etti
Kapatılan "İsmail'in Yeri" restoranlarının sahibi İsmail Çolak'ın yargılanmasına devam edildi.
Asayiş 20.06.2019 - 10:53:15

DÜZCE'DE, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) davası kapsamında, kapatılan "İsmail'in Yeri" restoranlarının sahibi İsmail Çolak'ın yargılanmasına devam edildi.

Düzce 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Çolak ile avukatı ve yakınları katıldı.

Mahkeme heyeti, bir önceki celsede Bolu 1. ve 2. Ağır Ceza mahkemelerindeki Çolak'ın isminin geçtiği belgeleri okudu. Belgeler hakkında savunma yapan Çolak, aleyhte hususları kabul etmediğini belirtti. 

Bolu'da düzenlenen sohbetlere zaman zaman katıldığını aktaran Çolak, “Beni Bolu'daki başka bir şirkete haberim olmadan ortak etmişler. Oranın il abisi benim yanıma geldi, ortaklık belgelerini imzalattı ama ben oraya hiç para vermedim. Sohbetlere de zoraki gittim, oradaki bir okulda yapılan sohbetlere giderdim” dedi.

Mahkeme başkanının, “Bu gıyabında ortaklık nasıl oluyor?” sorusuna Çolak, “Bunlarda her türlü oluyor efendim” diye cevap verdi. 

Sanık ve avukatını dinleyen heyet, iddia makamının mütalaasını aldı. 

Cumhuriyet savcısı, sanık hakkında ifadeleri bulunan S.Y, N.A. ve O.D'nin, tanık sıfatıyla dinlenmesi için zorla getirilmesine, sanığın yurt dışına kaçma durumu da göz önüne alınarak mevcut delil durumu kapsamında tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. 

Sanığın avukatı, mütalaanın ardından müvekkilinin ByLock kullanıcısı olmadığını ifade ederek, “Belirtilen ByLock kayıtlarında, bir yurdun parası ve para transferi konuşuluyor. Bu ByLock müvekkilime ait değildir. Müvekkilim Amerika vizesi, Polonya'da oturma izni olmasına rağmen adalete güvenip ülkesine döndü, adalet önüne geldi. Tahliyesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Son sözü sorulan Çolak, tanıkların dinlenmesinde herhangi bir sakınca olmadığını aktararak, şunları söyledi: “Rahatsızlığım yüzünden tahliyemi talep ediyorum. Mecburi ihtiyaçlarımı göremiyorum. Ben çocuklarımı ve torunlarımı bırakıp hiçbir yere gitmem. Kaçacak olsaydım yurt dışından dönmezdim. İş yerimdeki sabit hattın internetinden ByLock'a giriş yapılmış, ben ByLock kullanmadım.”

Mahkeme, S.Y, N.A. ve O.D'nin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile dinlenmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 17 Temmuz'a ertelendi. 

Cumhuriyet savcısı, sanık İsmail Çolak hakkında, "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması ve etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandırılması talebinde bulunmuştu. 

FETÖ ile bağlantısı olduğu tespit edilerek KHK ile kapatılan Düzceli Sanayici ve İşadamları Derneği (DÜSİAD) yönetici ve üyelerinin aralarında bulunduğu davanın firari sanıkları arasında yer alan İsmail Çolak, 10 Ocak'ta Polonya'dan gelerek emniyet ekiplerine teslim olmuştu.

 

İDDİANAMEDEN

 

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Çolak'ın, FETÖ adına koordinasyon sağladığı ve sohbet toplantıları düzenlediği, himmet, burs ve kurban yardımı toplayarak, örgüt faaliyetleri yürüttüğü belirtiliyor.

Sanığın örgüte insan kazandırmak için çalıştığı, maddi destek sağladığı ve terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen'in talimatı ile 2014 yılında örgüte destek olmak amacıyla 320 bin lira yatırdığı ifade edilen iddianamede, Çolak'ın, “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “örgüte finansal destek sağlamak” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak” suçlarından 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. (AA)

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8