Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
14.12.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Bu bölüm geniş iş olanaklarına sahip
Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren ve geniş iş olanaklarıyla dikkat çeken Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü, yeni öğrencilerini bekliyor.
Eğitim 22.07.2019 - 11:54:04

BÖLÜMLE ilgili önemli bilgiler paylaşan Düzce Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güler; mobilya, kağıt, odun esaslı kompozit levha, kontrplak endüstrisi gibi çok geniş bir yelpazede katma değerli çalışmalar yürüten bölümün, donanımlı mühendisler yetiştirdiğini ifade etti.

 

HEM MÜHENDİSLİK, HEM DE TEMEL İŞLETME KONULARINDA BİLGİ SAHİBİ OLUYORLAR

Düzce Üniversitesi Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin hem mühendislik, hem de temel işletme konularında bilgi sahibi olduğunu belirten Prof. Dr. Güler, “Bölümümüz, sektörde ara ürün ya da son ürüne dönüştüren işletmelerde; üretim mühendisi, kalite sorumlusu, satış, pazarlama sorumlusu, araştırma geliştirme uzmanı, iş sağlığı ve güvenliği uzmanı gibi görevlerde teknik ve yönetsel birikime sahip Orman Endüstri Mühendisleri yetiştirmeyi amaçlamıştır. Bölümüzden mezun olan öğrenciler kısa sürede iş hayatına atılabilmektedir” ifadelerini kullandı.

 

ILO MESLEK SINIFLANDIRMASINDA YER ALIYOR VE İMZA YETKİSİ BULUNUYOR

Orman Endüstri Mühendislerinin Orman Mühendisleri Odası’na üye olabildiğini dile getiren Güler; Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yayımlanan uluslararası bir belge olan ISCO-08’de 2132.22 mesleki sınıflandırma kodu ile Orman Endüstri Mühendisliğinin meslek sınıflandırmasında yer aldığını ve 5531 sayılı kanun ile belirtilen yetki ve sorumluluklar çerçevesinde bölüm mezunlarına imza yetkisi tanındığını sözlerine ekledi.

 

ÇOK GENİŞ İŞ OLANAKLARI

Orman Endüstri Mühendislerinin; Orman ve Su İşleri Bakanlığı başta olmak üzere DPT, TÜBİTAK, TSE gibi çeşitli kamu kuruluşlarında istihdam edildiğini söyleyen Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, “Kamu istihdamı oranı az olmakla beraber asıl iş sahalarını özel sektör kuruluşları oluşturmaktadır. Ülkemizde, yılda 14 milyar dolarlık ciroya sahip bir sektörden bahsediyorum. Orman Endüstri Mühendisleri; kereste, kaplama, kontrplak, odun esaslı kompozit ürünler, kağıt hamuru gibi ara ürün üreten ya da parke, mobilya, kağıt vb. nihai ürün üreten kuruluşlarda hammadde temini ve üretimden, Ar-Ge ünitesinden kalite ve pazarlamaya kadar çeşitli alanlarda çalışma imkanına sahip bulunmaktadırlar” diyerek açıklamalarına devam etti.

 

BÖLÜME İLK ÜÇ SIRADA YERLEŞEN ÖĞRENCİLERE EĞİTİM HAYATI BOYUNCA BURS İMKANI

Bölümün eğitim süresinin 4 yıl olduğunu ve isteyen öğrencilerin bir yıl süre ile İngilizce hazırlık eğitimi alabildiğini belirten Prof. Dr. Cengiz Güler, ilk yıl matematik, fizik, kimya gibi temel derslerin, ikinci sınıfta ise mühendislik malzemesi olan ahşap ile ilgili temel dersler olan fiziksel ve mekanik ağaç teknolojisi, odun anatomisi, orman ürünleri kimyası gibi derslerin verildiğini söyledi. Üçüncü sınıfta orman endüstrisini temsil eden sektörlere ait kereste ve kurutma endüstrisi, odun kompozit malzeme, mobilya endüstrisi, kağıt üretim teknolojisi gibi derslerin müfredatta yer aldığına işaret eden Güler,  son sınıfta ise işletme dersleri olan finans, muhasebe, ekonomi, fabrika ve üretim planlama gibi dersler verildiği, bölüme ilk üç sırada yerleşen öğrencilere ise eğitim hayatı boyunca burs imkanı sağlandığı bilgisini paylaştı.

 

“FİRMALARIN TALEPLERİNE CEVAP VEREBİLECEK MEZUN ÖĞRENCİ BULAMIYORUZ”

Düzce’nin İstanbul ile Ankara’nın tam ortasında yer aldığına ve ormancılık sektörünün kalbi denilecek bir konumda olduğuna dikkat çeken Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, “Düzce’de, kereste kaplama levha, parke, ahşap esaslı levha, mobilya konusunda birçok işletme ün yapmış olup yurt içi ve yurt dışı satışları ile ülkemize ekonomik katkı sağlamaktadır. Bölümümüzden mezun olan öğrencilerimizin asla işsiz kalması söz konusu değildir. Hemen hemen orman ürünleri alanında faaliyet gösteren tüm işletmelerde teknik eleman olarak çalışabilmekte ve halen onlarca mezunumuz üretim ve AR-GE alanlarında çalışmaktadır. Şunu söyleyebilirim firmaların taleplerine cevap verebilecek mezun öğrencimizi bulamıyoruz” şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK 5 ENDÜSTRİSİNDEN BİRİSİ DE ORMAN ENDÜSTRİSİ

1996 yılından beri eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi bünyesindeki Orman Endüstri Mühendisliği Bölümünde 5 Profesör, 3 Doçent ve 4 öğretim elemanı bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Cengiz Güler, “Türkiye’nin en büyük 5 endüstrisinden birisi de orman endüstrisi olduğunu hatırlatmak isterim. Değer üreten, girişimciliği ilke edinen, yeniliklere açık olan, yurt içinde ve yurt dışında kazandığı başarıları ile adından söz ettiren Düzce Üniversitesini ve özellikle Orman Endüstri Mühendisliği Bölümünü üniversite adaylarının rahatlıkla tercih etmelerini bekliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı. 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8