Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Kadın Girişimcilerden çağrı
Gündem 26.08.2019 - 14:08:44

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Düzce İl Kadın Girişimciler Kurulu, Kadına yönelik şiddetin son kurbanları Tuba Erkol ve Emine Bulut olayları nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada;

“Kadınlar, hayatın her alanında eğitim, yaş, sosyokültürel durum ayırt etmeksizin şiddet görmekte, hatta gördükleri şiddet sonucu hayatlarını kaybetmektedir. Daha yakın zamanda gerçekleşen vahşet zincirinin kurbanları olan Tuba Erkol ve Emine Bulut’un başına gelenler, ülkemizde kadına yönelik şiddet konusunda devletimiz tarafından alınan önlemlerin ve yapılan çalışmaların kanayan yaraya tam olarak merhem olamadığını göstermektedir. Olayın esasına inmeyen, medyatik bir takım çıkışlar ile soruna çözüm getirilmesi mümkün değildir.

Her yıl taciz, tecavüz, kadın cinayeti ve bunun gibi türlü toplumsal şiddetlere maruz kalan kadınlar rakamlarla anılırken diğer yandan erkeğin şiddeti ile mücadele eden kadınların sayısı gittikçe artmakta fakat yeterli olamamaktadır.

2015’ de 303, 2016’ da 328, 2017’de 409, 2018’ de 440, 2019 yılında ise 275 kadının toplumda zihniyet değişikliğinin sağlanmaması sonucu cinayete kurban gitmesi bunun göstergesidir.

25 Kasım 1960’ta diktatörlüğe karşı mücadele eden 3 kadının (Mirabel Kardeşler) tecavüz edilerek vahşice öldürülmesinin ardından geçen 59 yıl sonra kadınlar hala eşit haklar elde etmek adına sesini yükselttiği, kendilerine biçilen kadın rollerinin dışına çıktıkları için, öldürülmekte ve baskı altında tutulmaktadırlar.

Kadına yönelik şiddet ferdi bir sorun değil toplumsal bir sorundur. Şiddetin önlenmesi, şiddetten korunması, faillerine kavuşturulması, yargılanması ve cezalandırılması için 1 Ağustos 2014’ te yürürlüğe giren “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi” bunlarla mücadeleye dair İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanması meyvelerini verememiş, değişen toplumsal şartlar sonucu kadın ve erkeğin rol paylaşımı adalet ve hakkaniyet zemininde buluşamamıştır.

Birbirinin karşısında konumlandırılmış kadın ve erkek algısının kırılmamasının beraberinde erkek egemen zihniyeti beslenmiş, kadın erkek hak eşitliğini göz ardı edilmiştir. Aylardır süre giden zaman diliminde meydana gelen ekonomik kriz ve daralan istihdam nedeni ile öncelikli olarak kadınlar işten çıkarılmıştır. Eşit olmayan koşullarda, evine kapanmış sessizce çalıştırılmaya mahkûm edilmişlerdir.

Her geçen gün çığ gibi büyüyen kadına yönelik salt şiddet, öldürme fillerine karşın önemli olan şiddet uygulanmasından sonra bir takım mücadelelerin verilmesi değil, uygulanmasının önüne geçilmelidir. Kadına yönelik şiddetin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması, imzalanan uluslararası sözleşmeler ve iç hukuk normları devletin yükümlülüğündedir. Tehdit, taciz gibi eylemlerin nedeni ile yargılanan erkeklere haksız yere tahrik indirimi ve tarihin karanlık sayfalarına gömülmesi gereken iyi hal indirimini uygulamaktan vazgeçerek, caydırıcı ağır yaptırımlar uygulamalıdır.

Bu konuda alınabilecek en önemli tedbir ve çare eğitim sistemimizin revize edilerek öz değerlerine sahip insanların yetiştirilmesini sağlamaktır. Ancak öz değerlerine sahip çıkan insanların kuracağı sağlam aileler ile bu sorunlar aşılabilir.

Şiddetin önlenmesi konusunda yasaların yaşama geçirilmesiyle birlikte kadına yönelik şiddet mücadeleleri için Ulusal Eylem Planı hazırlanmalı, hızlı ve kararlı bir devlet politikasıyla hayata geçirilmelidir. Kadınların ekonomik özgürlüklerini kendi ellerine almalarını desteklemek ve fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için; kreş, sosyal güvenlik, ücretsiz eğitim ve sağlık haklarından yararlanması sağlanmalıdır. Aile ve sosyal hayatlarında kadınların, olumsuz ayrımcılık ortamından kurtulabilmeleri için;

Kadının aile ve sosyal hayat ile ilgili meselelerinin çözüme kavuşturulması,

Aile birliğinin güçlenebilmesi adına kültürel değerlerimizin canlandırılması,

Cinsiyet adaletinin tanınması ve benimsenmesi,

Erkeğin eğitilerek bilinçlendirilmesi,

Bu tip teşebbüslere kalkışan bireylerin alacak oldukları ceza ve yaptırımların kendilerine aktarılması,

Olayın mağduru kadınlara henüz zarar verilmeden müracaat edebilecekleri kurum ve kuruluşların tanıtılması, hak ve özgürlüklerinin öğretilmesi gerekmektedir.

Hangi yasayı hayata geçirirsek geçirelim ailede ve toplumda bu yetiştirilme biçimi, bilinç ve farkındalık kazanma sorunu aşılmadan, temel eğitimde hatta anaokullarında bu yönde metotlarla dersler verilmeden, toplumsal cinsiyet eşitliliği sağlanmadan yasaların bir anlamı kalmayacaktır.

Birbirini tamamlayan, cinsiyetçi erkek egemen zihniyetin karşısındaki mücadelesini dünden bugüne ve yarınlara taşımayı hedefleyen, TOBB Düzce İl Kadın Girişimciler Kurulu olarak, adalete olan inancımızla birlikte güçlü ve sağlam bir toplum için kadına yönelik şiddete hayır diyor üstümüze düşen bu kutsal görevde her daim kadınlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz” ifadelerine yer verildi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8