Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Elif Tamer Maradit yazdı..
Köşe Yazıları 6.11.2019 - 09:28:13

29 Ekim’i Dubai’de geçirdim. Dubai’ye ikinci kez seyahat ediyorum ve Londra’da öğrencilik dönemimden bu coğrafyada yaşamış çokça yabancı arkadaşım var. Haliyle Dubai hakkında bir öngörüm var. Bu kez, eşim Burak Maradit’le birlikte Dubai’ye taşınan arkadaşlarımızı ziyarete gidiyoruz. Onlarla çok keyifli birkaç gün geçiriyoruz ve dönerken aklımız onlarda kalıyor.  Öncelikle Tolgahan Yılmaz ve Derya Yılmaz’a ve prenses kızları Mira’ya bizi Dubai’de harika misafir ettikleri için çok teşekkür ediyoruz.

Döndükten sonra herkesle Dubai nasıl bir yer konularını tartıştık. Dubai’de yaşam nasıl, küçük bir Amerika mı, medeniyet seviyesi nasıl, yaşam pahalı mı, kendini şeriatla yönetilen bir emirlikte hissediyor musun sorularına bol bol cevap aradık.

Dubai’de 1950’lerde petrol bulundu ardından 1960’larda Hindistan ile tekstil ticaret anlayışı geliştirildi ve bölgede Hintli nüfusu artış görülmeye başlandı. 1966’da Fateh Petrol yatağında petrol bulundu. 1971’de Birleşik Arap Emirlikleri kuruldu ve Dubai, Birleşik Arap Emirliklerine katıldı. 

1980’lerde Emirates Havayolu kuruldu. Jebel Ali serbest bölgesi kuruldu ve bu bölgeye yabancı yatırımcıların gelmesi sağlandı. Ardından yabancılar için özel mülkiyet hakkı tanındı. 1999’da Burj Al Arab açıldı, 2003’de BurjKhalifa’nın inşaatı, denizin üzerine Palm Adasının inşaatı başladı.  2010 yılında dünyanın en uzun binası olan BurjKhalifa tamamlandı.

Dubai bu günki “Yeni Dubai”ye Emir’in vizyonu ile geldi. Petrolün bulunması Dubai’nin kaderini değiştirmeye başladı. Ancak Dubai en büyük değişim vizyonunuturizmi canlandırmak için yaptığı inşaat yatırımları ve sebest bölgedeki ticaret merkezi oluşturma vizyonu ile kazandı.

Öncelikle Dubai çok iyi planlanlanmış bir şehir, şehir bölge planlamacılar gerçekten çok iyi planlamışlar. Herşey çok düzenli, her bir m2 inşaat olarak değerlendirilmiş ve şehir silüeti bu inşaatlarla beton yığınına dönüşmesin diye büyük bir çaba harcanmış.

Palm Adasının şekli palmiye şeklinde ve palmiyenin bütün dallarında evler ve oteller yer alıyor. Palmiye adasında iyi bir pazarlama stratejesi ile adadaki evlerden Hollywood yıldızlarına hediye etmişler. Bu şekilde dünyanın dört bir yanındaki zenginler için Hollywood yıldızları ile komşu olma, onlarla aynı lüksü yaşama hayali satıyorlar.  Palmiye’deki villalar ve rezidanslar çoktan sahiplerini bulmuş durumda. Şimdi Dubai kendine yeni bir palmiye daha inşa edip, onun üzerine oteller ve konutlar yapmak için inşaata başlamış halde.

Bu gün alışveriş denince akla Dubai Mall geliyor. Haftasonları gece 02.00’ye kadar açık olan alışveriş merkezi aralıksız bütün gün çok kalabalık. Turistler bu şehre alışveriş için geliyorlar, alışveriş Avrupa’dan daha ucuz ve bütün alternatifleri tek bir yerde bulabileceğiniz alışveriş merkezleri mevcut.

Dubai aslında “Yeni Dubai” vizyonu ile çöl olan bir coğrafyayı, turistik hale getirecek doğru şehir planlaması ve inşaat yatırımları ile ortaya bir Metropol şehir çıkarmış. Ülkeyi aynı zamanda bir ticaret merkezi haline dönüştürmüş. Ve zaten varlıklı olan ve nüfusu az olan Emiratiler yerine bu ticaret merkezinde çalışmak üzere uluslararası çalışanlar getirmiş. Bu çalışanlara iyi şartlar vaadetmiş, yaşam koşullarını lüksleştirmiş ve Dubai’yi yabancılar tarafından tercih edilen bir şehir haline dönüştürüp iş gücü sorununu çözmüş. 

Ortaya küçük bir Amerika çıkmış. Amerika’dan daha güvenli ve kesinlikle daha lüks, turistlere lüksü vadeden bir şehir her gün binlerce turisti misafir ediyor ve döviz bırakmalarını sağlıyor.

Dubai’de kendini şeriatla yönetilen bir yerde hissetmiyorsun ama çok düzenli olduğunu ve kurallara uymazsan kesinlikle bir cezası olduğunu hissediyorsun. Çok turistik ve çok uluslu olduğu için medeniyet seviyesi ve güvenlik seviyesi oldukça yüksek. Ama burada sınıf farkı olduğunu hissediyorsun. Özellikle mavi yaka olarak çalışılan işlerde koşullar çok düşük. Bu sınıf farkı Emiratiler ve diğerleri olarak ayrılıyor. Dubai’de yaşam keyifli gözüküyor ancak burası çok pahalı bir ülke yani yeme içme kısmı çok masraflı. Haliyle Dubai’de Dubai’nin hakkını vererek yaşayacaksan Türkiye’ye büyük bir birikimle dönme kısmı biraz hayal. Burası küçük bir Amerika, turistik faaliyetler birkaç günde bitebilir ama alışveriş her zaman devam ediyor ve Dubai kendini her yıl yeniliyor.

Bu sistem inşaata dayalı olduğu için 10-15 yıl sonra sıkıntı yaşayabilir, bunun için eminim Dubai Emir’i Şeyh El Maktum’un bir stratejisi vardır. Bu her ne ise ben de merakla takip ediyor olacağım.

En yakın zamanda Dubai’ye gidip çölden, dünyanın en popüler şehir siluetine dönüşen Dubai’yi kendi gözlerinizle görüp deneyimlersiniz.

Sevgiler,

ELİF TAMER MARADİT

 

 

 

 

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8