Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DAGEM’de oryantasyon düzenlendi
Düzce Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü Arıcılık Programı öğrencileri, Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM) tarafından düzenlenen oryantasyon programında Yığılca ilçesi yerel yönetimi ve Düzce Üniversitesi yönetimi ile bir araya geldi.
Eğitim 4.12.2019 - 12:25:29

Öğrencilerin mevcut durumları hakkında bilgi almak, onları dinlemek ve sorunlarına çözüm getirmek için düzenlenen programa; Yığılca Kaymakamı Muhammet Çetin, Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, Yığılca BALKÖY Kooperatif Başkanı Said Cesur, DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, Arıcılık Programı öğretim elemanları Dr. Öğr. Üyesi Münir Uçak ve Öğr. Gör. Merve Kambur Acar katıldı.

Programda Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İdris Şahin, arıcılığın bölgesel kalkınmada oldukça büyük öneme sahip olduğunu belirterek bal ve diğer arı ürünlerinin üretiminin, Düzce Üniversitesi’nin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı’nda önemli bir rol oynayabileceğini ifade etti. Bu bağlamda Arıcılık Programını son derece önemsediklerini ve bu programdaki öğrencilerin girişimcilik faaliyetlerine destek vermeye devam edeceklerini söyleyen Prof. Dr. İdris Şahin, mevcut öğrenciler ile mezuniyet sonrasında da buluşmaya ve iş birliğine devam edileceğine dair sistemli bir planlama yapıldığına da sözlerine ekledi.

DAGEM Müdürü Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu yaptığı konuşmada, geleneksel arıcılıkta arıcıların öncelikle bal üretimine yöneldiğini ancak Arıcılık Programındaki öğrencilerin daha çok modern arıcılık ve yeni nesil arı ürünlerinin üretimi ile ilgili eğitim aldıkları ifade etti. Bu ürünlerin üretimi ve pazarlanması ile ilgili örnek girişimlerde bulunduklarını dillendiren Kekeçoğlu, Arıcılık programı ve DAGEM’in iş birliği içerisinde çalıştığını söyleyerek öğrencilerin pratik uygulama ve staj faaliyetlerini DAGEM’de sürdürdüğünü dile getirdi.

Üretim aşamasının sektörün temelini oluşturduğunu belirten Kekeçoğlu, arıcılık öğrencilerinin; staj süresince tüm arı ürünlerinin modern üretim teknikleri ile hijyenik olarak üretilmesi, katma değeri yüksek ürünlerin üretimi ve değerlendirilmesi, doğru arıcılık uygulamaları ile ilgili bilgi ve donanımına sahip bilinçli arıcılar olarak yetiştiklerinin altını çizdi.

Arıcılık Programı Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Münir Uçak ise, Arıcılık Programında öğrencilerin daha öğrencilik döneminde arılı kovan sahibi olarak girişimciliğe adım attığını, bal ve diğer arı ürünlerinin üretiminden elde ettikleri gelir ile kendi eğitim giderlerini karşıladıklarını dile getirdi. Arıcılık programındaki öğrenciler ile zaman zaman sektörün önde gelen arıcılık firmalarına teknik gezi düzenleyerek örnek girişimcilik hikayelerinden ilham almalarını sağladıklarına da işaret etti.

Yığılca Kaymakamı Muhammet Çetin ve Yığılca Belediye Başkanı Rasim Çam, Arıcılık Programı öğrencilerinin yöredeki akademik öğrenimlerinin yanı sıra barınma, sosyal alan, ulaşım ve diğer faaliyetlere dair ihtiyaçlarını karşılamaya her zaman hazır olduklarını ve kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmeleri için gereken desteği vermeyi sürdüreceklerini ifade ettiler.

Arıcılık programı öğrencileri ise Düzce Üniversitesi akademisyenlerinin kendileri ile yakından ilgilendiğini söyleyerek DAGEM’in uygulama imkanları, Yığılca Belediyesi’nin sunduğu barınma olanakları nedeniyle son derece mutlu olduklarını, programa başladıkları ilk yıldan itibaren girişimciliğe adım attıklarını belirttiler. 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8