Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Güldal:Ciddi anlamda fındık stoğu var!
TMO Genel Müdürü Güldal, ellerinde ciddi miktarda fındık stoku bulunduğunu, bunu mutlaka değerlendireceklerini söyledi.
Gündem 15.02.2020 - 15:17:11

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, fındık satışıyla ilgili belirledikleri herhangi tarihin de fiyatın da olmadığını ifade ederek, "Sektörü, Türkiye'nin ihracatını, stoklardaki ve üreticinin elindeki miktarı, her şeyi değerlendiriyoruz. En uygun zamanda elimizdeki stoku kullanıcıların istifadesine açıp ülke menfaatine dönüşmesini sağlayacağız." dedi.

Güldal, yaptığı açıklamada, ellerinde ciddi miktarda fındık stoku bulunduğunu, bunu mutlaka değerlendireceklerini söyledi.

TMO olarak fındık satışıyla ilgili belirledikleri herhangi tarihin de fiyatın olmadığını dile getiren Güldal, şöyle devam etti: “Sektörü, Türkiye'nin ihracatını, stoklardaki ve üreticinin elindeki miktarı, her şeyi değerlendiriyoruz. En uygun zamanda elimizdeki stoku kullanıcıların istifadesine açıp ülke menfaatine dönüşmesini sağlayacağız ama herhangi bir tarih ve fiyat şu an için belirlenmiş değil. Herkesin yaptığı yorum, kendi telaffuzudur. Bizden kaynaklanmamaktadır.”

 

“UNDA DÜNYA BİRİNCİSİ, MAKARNADA İKİNCİYİZ”

Güldal, Türkiye'nin özellikle un ve makarna olmak üzere buğday ürünlerinde çok ciddi ihracat yaptığına işaret ederek, “Ham madde işlenerek mamul madde haline getiriliyor ve yurt dışına ticareti yapılıyor. Unda, dünya ticaretinde bir numarayız, makarnada ikinci sıradayız. Bunlar önemli grafikler” dedi.

İç piyasada dengelerin bozulmaması, kurumun regülasyon görevinin yerine getirilmesi ve kaliteli buğday ihtiyacının giderilmesi için buğday ithal ettiklerini söyleyen Güldal, “Buğday ithalatı çok büyük bir ihtiyaçtan değil, Türkiye ticaretini yaptığı için yapılıyor” ifadesini kullandı.

TMO'nun, 2019'da üretici maliyetini, enflasyonu, iç ve dış piyasa fiyatlarını dikkate alarak buğday hasadı dönemine önemli bir fiyatla başladığına dikkati çeken Güldal, şunları kaydetti: “2020'de hem rekoltenin olumlu seyredeceğinin gözükmesi hem de elimizde dengeli bir stokun bulunması piyasada önemli bir dalgalanma yaşanmayacağına işaret ediyor. İlk başlarda yukarılara giden fiyatlarda gerileme var, normal seyrine oturmuş durumda. Ticarete konu kısımda, Türkiye'deki fiyatlar şu an dünya fiyatlarının altında. Üretici kısmında da dünya fiyatlarının üzerinde fiyat vermiştik. Haliyle biz üreticiyi koruma, tüketiciyi de kollama noktasında hem Tarım ve Orman Bakanlığı olarak hem de Toprak Mahsulleri Ofisi olarak bir regülasyon görevini yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunun için hem iç piyasada üretilen buğdayı değerlendirmek hem mamul maddeye dönüşüm için ihtiyaç duyulan miktarı yurt dışından tedarik etmek hem de ihracat dolayısıyla da başta ekmek fiyatları olmak üzere unlu mamullerin fiyatlarının yükselmesini önlemek için gayret ediyoruz.”

 

“ÖNCELİĞİMİZ ÜRETİCİ”

Güldal, bakliyat fiyatlarının anormal şekilde arttığına yönelik spekülasyonlar üzerine piyasada yaptıkları incelemede, iddiaların gerçeği yansıtmadığını gördüklerini ifade etti.

TMO'nun hem üreticiyi hem de tüketiciyi korumak için çalıştığını belirten Güldal, “TMO olarak, görev alanımızdaki ürünlerle ilgili piyasa düzeni ve regülasyon görevini, bize verilen yetkiler çerçevesinde sonuna kadar kullanıyoruz ve kullanmaktan çekinmiyoruz. Bunun da sonuçlarını hububatta, bakliyatta, fındıkta, üzümde, incirde, hepsinde görüyoruz. Önceliğimiz üreticidir ve üretimi artıracak mesajlar vermek, bunu fiili olarak uygulamaktır. Sonuç olarak, tüketicilerin gıda güvenliğinin sağlanması noktasında bize düşen vazifeyi yerine getirmek. Şu ana kadar TMO, bunu başarılı bir şekilde yapmıştır ve sürdürmeye devam edecektir” diye konuştu.

Tohum çalışmalarına işaret eden Güldal, sertifikalı tohum kullanım oranının arttığını dile getirdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8