Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Mehmet Şimşek yazdı...
Köşe Yazıları 3.06.2020 - 17:49:40

Albay Yaşar Cengiz Önce ve Yarbay Mustafa Kurt Düzce’nin bağrından çıkan iki başarılı subay.  Her ikisi de ilköğretimlerini Düzce’de bitirmelerinin ardından önce askeri lise ve ardından Kara Harp Okulu’ndan mezun oldular. Tesadüfe bakın ki Harbiyeli iki teğmen daha sonra Kara Havacılık Okulu sınavlarında başarı göstererek TSK’daki görevlerine ‘pilot subay’ olarak devam etti. Aynı zamanda arkadaş olan iki subayın kader ortaklığı bunlarla da sınırlı kalmadı. Her iki Düzceli subay Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılıp görevlerini üstün başarıyla tamamladı.

 

DEĞERLİ dostum Nejad Özsoy’la hazırladığımız Hava Şehitleri başlıklı yazı dizisi beklediğimizden daha fazla ilgi gördü. Yazı dizisini şehitlerle sınırlı tutmayıp, gaziler, sivil hava şehitleri, yaşayan pilotlar ve Düzce’de geçmişte yaşanan bir hikâyeyi de ekleyerek noktalamak istedik. 

Araştırmamızda özellikle şu notu düşmüştük:

“Kayıtlarda rastlayamadığımız, gözden kaçırdığımız, unuttuğumuz Düzce ve çevresinde diğer şehitlerimiz var ise affola… Şâyet böyle bir durumda o isimleri bulmak ve gün ışığına çıkarmak görevi Düzceli araştırmacılara ve gazeteci arkadaşlarımıza düşüyor…”

Nitekim daha sonra 2 şehidimiz daha olduğunu okuyunca kapsamlı bir çalışmaya daha girdik.

Bu arada okurlarımız yazı dizisiyle ilgili olarak çok kıymetli katkılar sundu.

Yazı dizisi hazırlanırken yetişmeyen bazı bilgi, belge, tanıklık ve fotoğrafları yeniden derledik.

Onları araştırmamızın son bölümünde yayınlayacağız.

Söz konusu etiğimiz değerli okurlarımızdan bir tanesi de İlhami Han’dı.

İlhami Bey, Düzceli hava gazisi olan subayımızın oğlu ile çocukluk arkadaşı olduğunu bize söyleyince yazı dizimizin kapsamı daha da genişledi. 

İlhami Bey’in bahsettiği kişi Mustafa Kurt...

İzmir’de yaşayan Mustafa Kurt’la kısa zamanda iletişim kurduk. Kurt, babasının Birinci ve İkinci Kıbrıs Barış Harekâtı’nda pilot olarak katıldığını anlattı. 

Mustafa Kurt da babası gibi bir askerliği seçti.

TSK’dan albay rütbesiyle emekli Mustafa Kurt İzmir’de yaşıyor.

Mustafa Kurt biricik babasıyla ilgili bilgi vermekle yetinmedi. Kendisi gibi Düzceli asker olan bir başka silah arkadaşının da babasının Kıbrıs Gazisi olduğunu söyleyince heyecanımız ikiye katlandı.

Mustafa Bey’e buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.

 

KULELİ’DEN, KARA HAVACILIK OKULU’NA…

Nazire ve Mustafa Kurt’un oğulları olarak Trabzon’un Akçaabat ilçesinde dünyaya gelen Hasan Kurt 1933 doğumlu.

Çocukluğunda asker olmayı hedefleyen Hasan Kurt, ilk ve orta öğrenimini Düzce’de tamamladı.  Lise öğrenimini ise hayallerini süslediği asker olmak için İstanbul’da Çengelköy semtinde bulunan Kuleli Askeri Lisesi’ne kaydını yaptırdı. Başarılı bir lise eğitimi ardından Kara Harp Okulu’na geçti.

1955 yılında Harbiye’den teğmen olarak mezun oldu.

Mezuniyetini takip eden yıl içerisinde Kara Kuvvetleri Havacılık Okulu sınavlarında başarı gösterdi ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde ‘pilot subay’ olarak görevine devam etti.

 

KIBRIS BARIŞ HAREKÂTLARI’NA KATILDI

Türkiye’nin değişik bölgelerinde bulunan Kara Havacılık Birliklerinde görev yapan Hasan Kurt, 20 Temmuz 1974 ve 14 Ağustos 1974 yıllarında Birinci ve İkinci Kıbrıs Barış Harekâtları’nda pilot olarak görev yaptı.  Kara Pilot Yarbay Hasan Kurt’a Türk Silahlı Kuvvetleri Kıbrıs Liyakat Madalyası ve Rozeti takdim edildi. 

 

GÖREVİ BAŞINDA İKEN VEFAT ETTİ

1974 yılında harekâtın başarıyla tamamlanmasından yaklaşık bir yıl sonra (1975) görevi başındayken geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatı kaybeden Hasan Kurt vasiyeti üzerine kendi köyü olan Düzce’nin Çalıcuma Köyü’nde düzenlenen askeri törenle toprağa verildi.

 

BİR DİĞER GAZİMİZ: ALBAY YAŞAR CENGİZ ÖNCE

DÜZCEMİZİN hava pilot gazisi Hasan Kurt’la sınırlı değil.

Hasan Binbaşı’nın oğlu Sayın Mustafa Kurt’un bizi bilgilendirdiği bir başka Düzceli gazimiz de merhum gazi Albayımız Yaşar Cengiz Önce.

Hasan Kurt’un olduğu gibi Yaşar Cengiz Albayımızın oğlu da kendisi gibi TSK’dan emekli Piyade Albay olan Mahmut Önce.

Dahası Mahmut Önce ve Mustafa Kurt hemşehri olmanın yanısırıa iki dost.  Nezaket gösterip gazi babası ile bizle bilgileri paylaşan Mahmut Bey’e de teşekkür etmek boynumuzun borcu.

 

AZMİMİLLİ MAHALLESİ’NDE DÜNYAYA GELDİ

Kara Kıdemli Pilot Albay Yaşar Cengiz Önce de (1954-44) Kıbrıs Barış Harekâtı gazilerinden.

Yaşar Cengiz Önce 16 Şubat 1929 tarihinde Düzce’nin Azmimilli Mahallesi’nde dünyaya geldi. Aile Kirazlı Köyü’nden.  Mahmut-Nazire Önce’nin dört çocuğundan biri olan Cengiz Önce’nin ablası Bediha, erkek kardeşleri Naci ve Çetin Önce’dir. Naci Önce beden eğitimi öğretmeniydi. Çetin Önce ise bir dönem Azmimilli Mahallesi Muhtarlığı yaptı

İlkokulu Azmimilli İlköğretim Okulu’nda tamamlayan Yaşar Cengiz Önce daha sora Bursa Işıklar Askeri Lisesi’ne girdi. Burada lise eğitimini tamamlayan (1954) Önce ardından Kara Harp Okulu’nu topçu olarak bitirdi.  Teğmen Yaşar Cengiz Önce,  Polatlı Sınıf Okulu’ndan sonra Kara Havacılık Okulu’nu kazandı.

 

32 YIL BOYUNCA PİLOTLUK YAPTI

Üsteğmen rütbesine yükselen Yaşar Cengiz Önce pilot olarak subaylığa devam etti. Albay Cengiz Önce, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 32 yıl boyunca hem sabit hem de döner kanat pilotluğu yaptı. Yurdun her yerinde uçak ve helikopter ile sırasıyla Ağrı-Patnos, Polatlı-Ankara, Konya, Erzincan gibi yerlerde görev yapan Düzceli subay daha sonra Kıbrıs Barış Harekâtı’na katıldı.

Harekâtın  ardından İzmit ve İstanbul’da görev yaptı.

Kıdemli Albay rütbesiyle 1986 yılında emekli oldu.

Kıbrıs Harekâtı’nda gösterdiği yararlılıklarından ötürü madalyaya layık görüldü.

Evli ve 2 çocuk babası olan gazi kıdemli Albay pilot Yaşar Cengiz Önce, üç sene önce  (20 Mayıs 2017) vefat etti.  Merhum Önce,  İstanbul Selimiye Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından askeri törenle Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Her iki gazimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Düzcemizin gururu vatan evlatları mekanları cennet olsun inşaallah
Ahmet - 9.06.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,78

Cengiz Önce'nin kardeşi muhtar Çetin abi Düzce'de efsanedir. Küçük su parkını Düzce'ye kazandırmıştır
murat bozkurt - 5.06.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,79

Allah, canım babam Hasan Kurt gibi bu memleket için savaşmış ve canını vermiş, tüm gazi ve şehitlerimizden razı olsun, nur içinde yatsınlar. Onlar olmazsa biz buralarda olamazdık. Tüm diğer şehit ve gazi çocukları gibi ben de, ablam ve abim ile beraber babamla gurur duyuyorum.
Hale Kurt - 4.06.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8