Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin Köseer yazdı...
Köşe Yazıları 8.07.2020 - 17:30:57

DÜZCE’DE esnaflar perişan olurken, işyerlerini kapatanların sayısı hızla artmaya başladı. Koronavirüs hastalığının bıraktığı izler silinmiyor.

Düzce’de esnaf olmak çok zor. Hele hele kiracı isen şimdiden iflasını açıkla bu iş bitsin.

Düzce’de hayatın pahalı olduğunu devamlı olarak dile getirmiştim. Düzce’de serbest politika var diye devamlı uyarmıştım.

Ne hikmetse yetkililer, görevliler, sorumlular bir iş yapacaklarsa, bir kontrol, bir denetim yapacaklarsa önce küçük esnaflardan başlıyorlar.

Büyük esnafların kapısını çalan yok. Büyük esnafları denetleyen, kontrol eden yok. Halbuki bu büyük esnafların vergi levhaları İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde kayıtlı görünüyor.

Düzce’de sadece şube olarak kendilerini gösteriyorlar. Vergilerini Düzce’ye değil, kayıtlı oldukları şehirdeki vergi dairesine ödüyorlar.

Bizim vergi dairesinde küçük esnafların kayıtları var. O zaman ne oluyor? Kontroller kayıtlı olan küçük esnaflardan başlıyor. Parayı kazanan büyük esnaflar, ceremeyi çeken küçük esnaflar…

Aklım sırrım ermiyor. Esnaflara bu kadar yüklenme olur mu yahu? Bu küçük esnaflar akşama kadar para mı basıyor. Hayır basmıyor. O zaman ne istiyorsunuz bu küçük esnaflardan arkadaşlar…

Adamlar kira parasını mı düşünsün, stopajı,  vergiyi, elektriği, suyu, telefonu, elemanı, oda aidatı, muhasebecisi, yemesi, içmesi, evinin geçimi, Pazar parası say say bitmeyen hangi parayı kazanıp hangi borcunu ödesin.

Kredi borçları, banka borçları, çek, senet borçları, toptancı borçları derken hangi borçları kazanıp da ödesin.

Odalar ne iş yapar?

Odalar pandemi zamanında aidatınızı ödeyin diye mesaj çekmeye yarar. Yanlış okumadınız biz hastalıkla boğuşurken odalar esnafların telefonlarına aidatınızı ödeyin diye mesaj göndermeye yarar.

Bir tane oda başkanı üyesine sahip çıkmamıştır. Kiranı, çekini, kredini ödeyebildin mi diye sormadığı gibi sahip de çıkmamıştır. Sadece aidat peşine düşmüştür.

Pandemi zamanında birkaç oda öylesine bir açıklamam yaparak olayı geçiştirmiştir. Sırf kendi egolarını tatmin etmek için yalandan bir açıklama yapmışlardır. Ortada icraat olmamıştır.

Bana kızacaklar ve yine bildikleri gibi açıklama yapacaklardır. Yine kendilerini tatmin etmiş olacaklardır.

Yahu ortaya çıkın esnafımız üyelerimiz haklıdır deyin ne olacak? Onların istedikleri gibi çalışamadık deyin ne olacak?

Devlet kredi veriyor bütün esnaflar koşa koşa almaya gidiyor. Zengini de fakiri de koşa koşa parayı alıyor. Oda başkanları bakın size kredi dağıttırdık diyebiliyor.

Peki geri ödemesi, faizi ne olacak? Bu krediyi bütün bankalar zaten veriyor. Benim bir huyum var. Ben alışveriş yaparken devamlı kiracı olan esnaflardan yapıyorum. Mülk sahibi, dükkan sahibinden yapmıyorum. Adam zaten tok kira ödeme derdi yok. Günde 50 lira kazansam ne olacak der.

Ama kiracı esnaf öyle değil. Ay sonu kira ödeme derdi var. Bu esnaf kira parasını çıkartmak için müşterisine elinden geleni yapar. Bu yüzden kiracı esnafından alışveriş yapmayı uygun görüyorum.

Düzce ulusal basında yer almıştır. Tuncelili sadık Düzceli batık manşeti beni çok üzmüştür. Biz verilen her parayı kapıyoruz ama sıra geri ödemeye gelince icralık oluyoruz.

Düzce’deki bulunan esnafların tam halini açıklamadım. Sadece birkaç örnek verdim. Allah küçük esnafı ve kiracıyı kurtarsın. Oda başkanlarını da göreve davet ediyorum. Fuzuli açıklamaları bırakın icraat yapın.

Esenkalın…   

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Metin Bey ,fiyatlarda biraz artış olunca hemen denetimler başlar , kontroller yapılır . Fakat kredi faizleri düştü diye ev fiyatları 50 bin lira artınca kimse denetlenmiyor , sorgulanmıyor.
Fırat - 12.07.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,24

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8