Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Bayramda sağlıklı beslenme önerileri
Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Diyetisyeni Seda Emek, Kurban Bayramı'nı sağlıkla geçirmek için beslenme önerilerinde bulunurken, kurban etinin tüketimi ve pişirme yöntemleri konusunda püf noktaları anlattı.
Sağlık 30.07.2020 - 10:49:53

Kurban etlerinin ilk gün tüketildiğinde sert olduğunu belirten Diyetisyen Seda Emek,  daha yumuşak ve lezzetli bir et elde etmek için 24 saat dinlendirilerek tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

 

“GÜNLÜK ET TÜKETİMİ 100 GRAM İLE SINIRLANDIRILMALI”

Kurban Bayramı’nda et ağırlıklı beslenildiği için karşılaşılan bir sağlık sorunun da kabızlık olduğunu dile getiren Emek, “Et posalı bir yiyecek olmadığı için yanında zengin posa kaynağı olarak sebze tüketilmelidir. Meyveler ise ara öğünlerde tercih edilmelidir. Mide ve sindirim problemi yaşayan kişiler, kalp damar hastalığı bulunanlar günlük et tüketimini 100 gram ile sınırlamalıdır. Aksi halde sindiriminin zor olması nedeniyle mide rahatsızlıkları ve yağ içeriğinin yüksek olması nedeniyle kolesterolde artışa neden olabilir.” şeklinde konuştu.

 

“HAŞLAMA VE IZGARA EN SAĞLIKLI ET PİŞİRME YÖNTEMİ”

Kurban etinin pişirme yöntemleri hakkında bilgiler veren Emek, “Haşlama ve ızgara en sağlıklı et pişirme yöntemleridir. Fakat eti mangalda pişirecekseniz mangaldan 15 cm uzakta tutarak pişirilmeli ve kömürün yanmasıyla açığa çıkan kanserojen maddelerin ete yapışmasına engel olunmalıdır. Yine de hangi pişirme yöntemi olursa olsun etleri hızlı değil hafif veya orta sıcaklıkta uzun süre pişirmek gereklidir. Et hızlı piştiğinde protein ve B vitamini kayıpları oluşur.” dedi.

 

“SAKATAT TÜKETİMİNİ ABARTMAYIN”

Sakatatın kısıtlı yenmesi gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Emek, “100 gram sakatat 100-200 kcal arasında değişiyor ki bu enerji miktarı orta yağlı bir dana etinden daha az. Sakatatların protein miktarları kırmızı ete benziyor, içerdikleri yağ miktarı da etten daha az oluyor. Ancak kolesterol içeriği açısından bakıldığında 100 gr karaciğer ve böbrek günlük kolesterol ihtiyacının tümünü, beyin ise 6 katını içeriyor. Bu nedenle kalp damar hastalıkları açısından riskli grupta yer almasanız ve kolesterolünüz yüksek olmasa bile sakatat tüketimini abartmayın.” ifadelerini kullandı.

 

“SU, SODA, BİTKİ ÇAYLARI SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR”

Bayramda yemekten 2 saat sonra sıvı tüketiminin arttırılması önerisinde bulunan Emek, “Etin sindirimi ile açığa çıkan artık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması için bolca su içmeye dikkat edin. Ancak hazımsızlığa neden olmaması için yemek sırasında sıvı tüketmekten kaçının. Yemekten 2 saat sonra ise sıvı tüketiminizi mutlaka arttırın. Sindirimi kolaylaştıracak en güzel içecekler su, soda, bitki çayları gibi sindirimi yavaşlatmayan içeceklerdir. Günde 1,5-2,5 litre civarında sıvı tüketmeye özen gösterin. Eğer et tüketiminiz fazla ise bunu 0,5 litre artırın.” diye konuştu.

 

“BOL ETLİ YEMEKLERE EKSTRA YAĞ KATMAYIN”

Diyetisyeni Seda Emek, açıklamasını “Bol etli yemeklere ekstra yağ katmayın,100 gram yağlı dana etinde yaklaşık 3 tatlı kaşığı kadar yağ bulunuyor. Bu nedenle sebzeli kebap ve güveçte yapılan etli yemekler gibi bol etli hazırladığınız yemeklere ayrıca yağ eklemenize gerek yok. Az etli hazırladığınız yemeklere 2 yemek kaşığı kadar yağ ekleyebilirsiniz” şeklinde tamamladı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8