Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Dinçer: 'Bize inandırıcı gelmiyor'
İyi Parti Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Temsilcisi Doç. Dr. Erkan Dinçer, Düzce Kasrı ile ilgili olarak “Bu binayı yapan firma aynı tarihte yaklaşık 11 binayı aynı sistemle yapmıştır.
Gündem 4.08.2020 - 13:59:38

 Diğer binalar ile alakalı herhangi bir sıkıntı gündemde değil iken sadece Düzce Kasrı’nın çürümüş ve çökmüş olması bizlere pek de inandırıcı gelmiyor” dedi.

İyi Parti Belediye Meclis Üyesi ve İmar Komisyonu Temsilcisi Doç. Dr. Erkan Dinçer, Düzce Kasrı'nın yıkılması ile ilgili Düzce Belediyesi’ne bazı sorular yöneltti.

Dinçer, “Düzce’de bir yapı daha yıkılan yapılar arasında yerini almış, yapımı, yaşatılması ve belediyeye devri bir hayli meşakkatli süreçler içeren Düzce Kasrı, haftalarca tadilat yapıldığı haberleri ile basın aracılığı ile gündeme getirilirken, kamuoyu, biz belediye meclis üyeleri ve özellikle de imar komisyonumuzun bilgisi dışında yıkılmıştır. Her eser milli servettir, vatandaşın vergileri ile yapılmaktadır ve her kamu malında tüyü bitmemiş yetim hakkı bulunduğunu belediye yetkililerine tekraren hatırlatmak isteriz” diye konuştu.

Dinçer, belediye yönetimine şu soruları yöneltti:

1- Oldukça uzun zaman önce başladığı belediye internet sitesi ve basın kanalı ile duyurulan Düzce Kasrı’nın statik yapısı hakkında bir incelemenin, projenin olmaması veya bulunamaması nedeniyle yapılamadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle önce yapı tadilatı yapılmaya çalışılmış, masraf edilmiş, daha sonra da yapı çürük diye yıkılmıştır. Gerekli ön incelemelerin yapılamaması nedeniyle tadilat için yapılan harcamalar ne boyuttadır, ne kadar ödeme yapılmıştır?

2- Binada çöken kısım müstecirin sonradan ilave ettiği bir kısım mı, yoksa ihale edilip hakediş öncesi kontrol edilerek teslim aldığı ana binada mıdır? Yıkım için ayrıca ne kadar ücret ödenmiştir?

3- Bu binayı yapan firma aynı tarihte yaklaşık 11 binayı aynı sistemle yapmıştır, diğer binalar ile alakalı herhangi bir sıkıntı gündemde değil iken sadece Düzce Kasrı’nın çürümüş ve çökmüş olması bizlere pek de inandırıcı gelmiyor.

4- Meclis Üyesi ve Beltur Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydın binayı yıkma kararını “sayın bakan verdi” açıklamasında bulunmuştur. Bu itibarla Sayın Belediye Başkanı bu yıkım kararını teknik bir rapora dayanarak mı vermiştir, yoksa kendi şahsi insiyatifi ile mi bina yıkılmıştır?

5- Belediye Başkan Yardımcısı  Sayın Cengiz Tuncer “bir gece çok yağmur yağdı çatı çöktü” diye beyanda bulunmuştur. O gece çok yağmur yağmasa ve tadilat bitip vatandaşın hizmetine açılsa vatandaş içerdeyken, çürük olduğu iddia edilen bu bina çökse idi kamuoyuna  ne gibi bir açıklama yapılacaktı?

6- İlgili binanın statik projesi yok denmektedir. Oysa bu  binayı Düzce Valiliği ihale ile yaptırmıştır. Statik projeler olmadan firmaya devlet nasıl ödeme yapmıştır, hangi yetkililer binanın kesin kabulünü yapıp binayı teslim almıştır. Bunun mantıklı bir izahını belediye yetkilileri yapabilir mi?

7- Meclis Üyesi ve Beltur Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydın'ın sosyal medyada yayınladığı videoda eliyle bükmeye çalıştığı galvaniz parçalarının çatı elemanları olduğu net şekilde görünürken, bu ekipman üzerinden binanın çürük olduğu algısı yaratmaya çalışmak ne kadar gerçekçidir?

8- Belediye'den teknik yeterliliği olmayan bir çok kişi konu ile ilgili açıklamada bulunurken, imardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı ve ekibinin, yıkım ve yapım konularından asıl sorumlu iken Düzce Kasrı ile alakalı herhangi bir açıklama yapmamasının ve konuya müdahil olmamasının sebebi nedir?

8. Eğer iddia edildiği gibi bu bina çürümüş, kolonları yere tesbit eden elemanları boşa çıkmış, temel betonu çatlamış ise o zaman niye yapanlar hakkında hiç bir şikayette bulunulmamıştır?

9- Binaya dair daha önceki kiracılar ile yapılmış bir sözleşme var mıdır? Sözleşme binaya ek yerler yapılmasına müsaade etmekte midir? Bu ve benzeri sözleşmeler kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8