Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
40 basamakların esrarengiz tarihi / Aydın Maradit
Ünlü Düzce'liler 15.09.2020 - 10:26:58

2300 sene önce binlerce kişinin tıka basa doldurduğu bu basmaklardan gladyatörlerin çarpışmaları  ya da vahşi hayvanların kavgaları heyecanla izleniyordu.

6 dönüm alanı kaplayan 10 bin kişilik bir yapı bu.

Biz  40 basamaklar diyoruz. Uygun bir ad takılmış sayılır çünkü toplam 36 oturma sırası var. Tiyatronun tam keşfedilmemiş esrarengiz alt katları da yıllardır halkın dilinde çeşitli hikayelere konu olmuş.. Yani görünenden daha büyük..

Karadeniz'in "Efes"i   Konuralp burası. Eski adıyla Üskübü

Bir arkeologun ifadesi ile;  o kadar çok zengin bir ticaret şehriymiş ki  10 bin kişilik tiyatrosu var.

 "Tike" heykeli gibi  büyük ustalık gerektiren işlemecilikle yapılmış eserler buradan çıkarıldı..Sanatsal eserlerinin çok olması aynı zamanda zenginliğini de bize gösteriyor. Mesela hiç harç kullanılmadan beyaz mermer blokların bir araya getirilmesi ile yapılmış Roma Köprüsü 60 yıl öncesine kadar kullanılmaktaydı. O çağlarda Akçakoca bile Üskübü'nün liman şehriymiş.  Tiyatrosunda çarpışan köleler de teknelerle getirilmiş olmalı.     

Aslında bu kadar göz önündeki bir antik yerleşimin  bu kadar yıllar yılı ortaya çıkarılmamış olması en dikkat çeken ayıplarımızdan bir başkası..

Son 50 yıllık geçmişe baktığımızda hiçbir şey yapılmamış.  Yani 40 basmaklar hep es geçilmiş. 

Taki beş - altı  sene öncesine kadar;

 Eski başkanlardan  Mehmet Keleş'in,   Konuralp’i  Düzce Belediyesi’ne  bağlayıp  tarihi, tursitik, kültürel alt yapı çalışmaları başlatması önemli bir ilk adım oldu denebilir.

Düzce Üniversitesi eski rektör Funda Sivrikaya Şerifoğlu ve ardından Rektör Nigar Demircan Çakar ile işbirliği de var.

Derken Başkan Faruk Özlü gerçekten kolları sıvamış görünüyor. Ödenek gibi gereksinimleri arttırabilirse 5 yılda hem kazı hem de restorasyon çalışmaları tamamlanır deniyor. Özlü'nün özel ilgisi var ve bu bizi başarılı sonuca ulaştırabilir. .   

Düzce'deki arkeolojik kazılar için 6 yıllık yüzey araştırma projesi de hazırlanmış. Böylece yerleşim birimlerinin yeri tespit edilecek.

Yakın Doğu'dan Avrupa'ya gidilen antik yolunun üzerinde  büyük bir yerleşimin olduğu tahmin ediliyor.  .

İnsanlar anıtsal yapılar karşısında heyecanlanır. O nedenle Kazılar bölgemizde turizmi canlandıracak çok önemli bir çalışma.   

Saygılarımla.

AYDIN MARADİT

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8