Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin Köseer..
Köşe Yazıları 19.10.2020 - 09:30:06

Düzce’de araç kullanmak sıkıntı olmaya başladı. Aşırı derecede gelen trafik cezaları vatandaşları çileden çıkardı.

Başta ben kendimden bahsedeyim.

İşer zaten durma noktasına gelmiş,  geçen hafta işyerimin önünde boş boş otururken telefonumdaki E-Devlet şifresini bir gezineyim dedim.

Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne girdim. Araç muayenesi, plakası derken ceza bölümüne baktım.

O da ne arkadaş 6 tane ceza yazılmış. Önce inanamadım belki eskiden kalmıştır falan dedim. İyice baktığımda gözlerime inanamadım.

Bu senenin 2020 senesinin 2.ci ayından bir başlamış, 2020’nin Ekim ayına kadar 6 tane aralıklarla ceza yazılmış.

Kimisi 132, kimisi 288, kimisi de 598 lira. Şoka girdim ve soluğu vergi dairesinde aldım. Öyle neyin nesi bu arkadaş. Vergi dairesindeki memur sistemde ceza gözükmüyor eve tebligat gelirse onunla birlikte gel dedi.

Vergi dairesinden çıktım işyerine giderken hanım aradı. ‘’Gözün aydın 2 tane ceza kağıdı geldi’’ demesin mi…

Akşam eve gittiğimde kağıtlara baktım. Soğancı kavşağı ve bağlantı yolu yazıyor. 80’le geçeceğim yeri 81’le geçmişim. Moral bozukluğu içerisinde diğer kağıda hiç bakmadım.

Sabah soluğu yine vergi dairesinde aldım. Erken ödersem yüzde 25 düşük oluyormuş. Gülmekten kırıldım, devlet baba cezayı yazıyor bir de yüzde 25 kıyak yapıyor.

Yahu aylardır pandemi hastalığı var, işyerlerimiz sıfır çekiyor, siftah yapmadan dükkan kapatanlar var. Borcumuz paçadan akıyor, kiraları denkleştiremiyoruz yetmedi bir de cezalar geliyor.

El insaf be… 6 tane ceza mı olur. Toplamı 1 milyar 400 kusurat tutuyor. Yüzde 25 kıyak yapılıyor ve 1 milyar falan ödemek gerekiyor. O yüzde 25’e sevinir olduk. Neyse 2 cezayı ödedik, şimdi 4 tane daha gelecek onları bekliyoruz.

Anlamadığım bir şey var. Bu cezayı ben 2020 senesinin Şubat ayında yediğime göre bu ceza bana niye 2020’nin Ekim ayında geliyor? 8 ay sonra ceza gelir mi? Eğer Şubat ayında yediğim cezayı bana 15 gün içerisinde gönderselerdi ben dikkat eder diğer cezaları yemezdim.

Arkadaş cezalar 8 ay biriktirilip te toptan gönderilir mi? Bu insanların parası var mı yok mu, bu insanlar bu cezaları ödeyebilecek mi diye soran yok mu?

Vergi dairesinde vergi kuyruğu yok. Ceza kuyruğu var. 8 tane, 12 tane, 6 tane, 3 tane çeşit çeşit ceza yiyenler olmuş.

İtiraz etme şansımız var mı diyorum. Evet mahkemeye verebilirsin ama önce cezanı ödemen gerekir diyorlar. Ödedikten sonra mahkeme ile kim uğraşacak diyen bir toplumuz aynı benim gibi…

Bana gelen 2 cezadan bir tanesinde resim var diğerinde yok. Neden acaba? 4 tane daha gelecek ya bakalım onlarda resim var mı?

Vergi dairesinde sıra beklerken birisi anlatıyor: ‘’Hayatımda Gaziantep’e gitmedim. Nereden gidilir vallahi bilmiyorum. Benim araba Gaziantep’te ceza yemiş’’ dedi.

Yine bir başkası ‘’ben de İstanbul’a gitmedim. Benim araba da Çamlıca gişelerinde ceza yemiş’’ dedi.

Olimpiyat kavşağı için çok tepki vardı. Ben ceza yiyenleri devamlı haber yapardım. Şimdi benim başıma geldi.

O kavşaktan 180-200’le geçilmez. Kavşakta ışıklar var. Mecburen duruyorsun ve ışıklar yanınca geçiyorsun. Meğerse orada bir çizgi varmış o çizgiye tekerleğin değerse 598 lira yazıyormuş.

Kimisi de sarıdan kırmızıya geçtiği an arabanız 1 cm.de olsa cezayı girip flaş patlıyor diyorlar. İyi de 598 lira nasıl oluyor?

Virüs hastalığından  sonra ceza hastalığı hortladı. Yazık günah ya… Bu kadar cezalar biriktirilip de bir anda yollanmaz ki?

Ben emekli bir insanım… Bir aylık maaşımız cezaya gidecek. Ben bundan sonra ömür boyu borç içinde yaşayacağım.

Araban var diyorlar. Arabası olmayan var mı? Şimdi 30-40’la gideceğim. Arkamdaki araç bana küfür edecek ya da beni dövecek. Niye mi? Hızlı gitsene lan, çabuk olsana lan diyecek.

Bilmiyor ki 6 tane ceza yediğimizi… Onun tuzu kuruysa bize bağıracak tabi…

Bu arada trilyonluk arabalar ile kartal, şahin, murat taksileri bir oldu galiba.. Arabanız ne kadar son model olursa olsun 70-80’i geçmeyecek.

Bak demedi demeyin. Cezalar yıllık birikiyor ve bir anda üstünüze kabus gibi çöküyor. Bu arada arabayı da satmayı düşünüyorum. Araba kullanmak ta kabus oldu. Ya ceza ödeyeceksin ya da dayak yiyeceksin.

Esenkalın…   

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
10 iş günü içinde tebliğe çıkarılmayan ceza mahkemece iptal edilir.
Bilge - 20.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Düzce’den oy oranı kaçtı iktidarın tulum çıkaran düZceliler memnun demek ki hadi eyvallah boş konuşuyorsunuz
Düzce oy oranı - 20.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,35

Emeğine sağlık çok doğru vergiler yetmiyormuş gibi şimdi trafik tuzakları çıktı bu hükümete oy verenler bunkar sizin eseriniz Faruk özlü karşıydı eda ye gelir gelmez faliyete soktu valla siyasilere zerre kadar inancım kalmadı
Engin - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Yığılca kavşağında kırmızı ışıkta geçmişim, olabilir son anda birden yanan bir ışıkta yolun ortasında durup trafiği riske atmamak için basıp geçtim ama ceza 3,5 ay sonra geldi. Beklenmedik bir anda bütçeye bir delik açıldı. Sağlık olsun ama sanki planlı gecikmeler yapılıyor, ihtiyaç mı var aa geriye dönük EDS taraması yapalım 3 5 bişeyler toplarız !!!
noname - 19.10.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8