Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İdeal sünnet yaşı kaç?
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Kasım Ayı Konferans Serisinin üçüncüsü “Sünnetin Yaşı Var mı?” başlıklı program ile devam etti.
Gündem 19.11.2020 - 18:10:45

Tıp Fakültesi Konferans Salonu’nda Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin,  Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Ali Kayıkçı, Düzce Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerin katılımıyla yapılan konferansta sünnet,  ideal sünnet yaşı, komplikasyonları, anestezi ve cerrahi yöntemleri hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

“Sünnetin Yaşı Var mı?” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Murat Kabaklıoğlu, “Sünnet, sünnet derisinin bir kısmının ya da tamamının çıkartılarak glansın görünür hale getirilmesi olarak tanımlanır. Tüm dünyada erkeklerin dörtte biri sünnetlidir.” dedi.  Sünnetin bilinen en eski cerrahi yöntemlerden biri olduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Kabaklıoğlu, “15 bin yıldan fazla süredir uygulandığı düşünülmekle birlikte, bilinen en eski yazılı kanıtlar milattan önce 2400 yıllarında Mısırlılar tarafından yapıldığına dairdir.” ifadelerini kullandı.

Yapılan araştırmaların sünnetin bir yaşından küçük çocuklarda özellikle de üç aylıktan küçük bebeklerde üriner sistem enfeksiyon riskini 10 kat düşürdüğünü dile getiren Kabaklıoğlu, HIV virüsüne karşı koruyuculuğunun olması nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü tarafından Afrika ülkelerinde tüm erkeklere sünnet önerildiğini sözlerine ekledi.  Amerika Pediatri Akademisi’nin de sünnetin, bir yaşa kadar üriner sistem enfeksiyonlarını ve ileri yaşlarda penis kanser riskini de azalttığını bildiren Dr. Öğr. Üyesi Kabaklıoğlu, ülkemizde 2015 yılından itibaren sünnet işleminin sadece tabiplerce yapılabileceğinin hüküm altına alındığını belirtti.

Sünnetin, cerrahi prosedür olarak her yaşta yapılabilse de standardize edilmiş bir dönemi olmadığını vurgulayan Kabaklıoğlu, “Çocuklarda 3-6 (25-72. aylar) yaş dönemi fallik dönemdir ve psikoseksüel gelişim evrelerinin üçüncüsüdür. Çocuk bu dönemde cinsel kimliğini keşfeder. Yine bu evrede çocuklar cinsel organlarına, cinsel farklılıklara ve onların anlamlarına yönelir.  Bu yaş döneminde sünnet edilen çocuklarda aşırı çekingenlik, girişim kısırlığı, cinsel kimlikte güvensizlik, cinsel kimlik gelişim bozukluğu, cinsel ilişkiden kaçınma gözlemlenebilir. Kastrasyon korkusu dediğimiz bu durumun çocuklarda ağır psikolojik sorunlar yaratabileceğinden sünnet işlemi 3 yaşından önce veya 6 yaşından sonra yapılmalıdır. Eskilerin dediği gibi ya aklı tam ererken ya da hiç ermezken.”  şeklinde konuştu.

Yapılan bir çalışmaya göre Türk toplumunda erkek çocukların en az yüzde 50’sinin 3-7 yaş arası, yüzde 30’unun 8-11 yaş arası ve yüzde 20’sinin de 3 yaş öncesi ya da 11 yaş sonrasında sünnet olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Kabaklıoğlu, sünnetin komplikasyonları ve yöntemleri hakkında bilgiler vererek sunumunu tamamladı.

Konferans, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin’in Dr. Öğr. Üyesi Murat Kabaklıoğlu’na plaket sunumu ile sona erdi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Afrika da binlerce masum Kiz cocugu hergün sünnet ediliyor bunu protesto eden yok.
saziye - 22.11.2020

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,65

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8