Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Faturalarınızı düşürecek öneriler
Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Samet Koçhan, 15 öneriyi sıraladı.
Ekonomi 26.11.2020 - 18:51:41

Makina Mühendisleri Odası Düzce İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Samet Koçhan, soğuk havaların kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladığı bu günlerde, ısınma ihtiyaçları için kazan, kombi ve kalorifer, sobaların yaygın olarak kullanılmaya başlandığını söyledi. Koçhan, alınabilecek basit önlemler ile günlük yaşamda daha verimli elektrik, su ve doğalgaz kullanımı sağlanabileceği gibi maliyetlerin de düşeceğini ifade etti.

Koçhan, bu önlemleri şöyle sıraladı:

1. Binaların inşaat aşamasında yalıtılması veya daha sonradan ısı yalıtım malzemesi ile kaplanması anlamına gelen mantolama adıyla bilinen yalıtım uygulamasıyla %50 ye varan oranlarda daha az enerji tüketilerek yakıt giderleri azaltılabilecektir. Bina yalıtımlarında çatı yalıtımının binanın duvarlarının yalıtımı kadar enerji tüketimini direk etkilediği bilinmelidir.

2. Pencere ve kapı kenarlarından hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanılmalı, deforme olmuş sızdırmazlık contaları onarılmalıdır.

3. Çift cam veya yeni nesil yalıtımlı cam uygulamalarının tek camlara göre enerji verimliliğinde daha etkili olduğu, yakıt giderlerinin düşürülmesinde cam ve pencerelerden olan ısı kayıplarının önemli olduğu bilinmelidir.

4. Güneşli günlerde perdeleri açarak içerinin aydınlatılması ve güneş enerjisi ile içerisinin ısıtılarak ısınma ve aydınlatma sistemimize destek sağlanabilmektedir.

5. Radyatör üzerlerine ısı transferini engelleyecek uzun perdeler kullanılmamalı, radyatörün önüne veya üzerine herhangi bir eşya konulmamalıdır. Isı kaybını daha da azalması için radyatörün arka yüzeyindeki duvara alüminyum kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirilebilir. Genellikle pencere altlarında kullanılan mermer pervazların ısı kayı yaratan köprüler oluşturduğu unutulmamalıdır.

6. Odalar havalandırırken ısıtıcılar ve ısıtma sistemi veya radyatör vanaları mutlaka kapatılmalıdır.

7. Kış aylarında odalarda mümkün oldukça çamaşır kurutulmamalıdır.

8. Klima seçimi yapılırken enerji verimlilik oranı en yüksek yani en az elektrik kullanan modeller tercih edilmelidir. Dış ünite direkt rüzgara ve güneş ışınlarına maruz kalmayacak şekilde serin ve gölgelik bir yere uygun olarak yerleştirilmelidir. Temizlik ve bakımları her yıl yetkili servislere yaptırılmalıdır.

9. Evlerde normal lambalar (akkor flamanlı lamba) yerine tasarruflu lamba veya led lambalar kullanılmalıdır. 75 Watt'lık akkor flamanlı lamba yerine 15 Watt'lık bir kompakt floresan lamba kullanarak aynı ışık etkisi için yüzde 80 daha az elektrik tüketileceği bilinmektedir.

10. Ampullerin kir ve tozlarını kuru bezle temizlenmeli, tüp biçimi floresan lambalarda kullanılan manyetik balastların yerine elektronik balast kullanılması halinde balastlardan oluşan enerji kayıplarının yüzde 30 civarında azaldığı bilinmektedir.

11. Merdiven aydınlatmasında düşük güçlü ve harekete duyarlı olan sensörlü tip aydınlatmalar tercih edilmelidir.

12. Elektrikli ev aletleri satın alınırken enerji tasarrufu yüksek A ++ sınıfı etikete sahip cihazlar alınmalıdır. Uzun süreli kullanımlarda tasarruf sağlanacağı bilinmelidir.

13. Kışa girmeden kombi ve kazan bakımları yaptırılmalı, gerekiyor ise petek boyutları tekrar değerlendirilmelidir. Kombili evlerde oda termostatı ve termostatik vana kullanımının tasarruf sağlayacağını unutulmamalıdır. Kullanılmayan odaların petek vanalarının tamamen kapatılması doğalgaz sarfiyatını düşürmeyeceği bilinmelidir.

14. Baca temizlikleri, baca sızdırmazlıkları, havalandırma menfezlerinin açık olması yanma verimliliği için önemlidir. Yakıcı ayarlarının kontrolleri de ayrıca yapılmalıdır. 

15. Radyatör petekleri üzerinde oluşan tozların ısı transferini azaltacağı gibi solunum yolu rahatsızlıklarını da tetiklediği unutulmamalıdır. Ayrıca yıllar içinde radyatör içlerinde oluşan kirliliklerin ısı transferini engelleyeceği ve yakıt tüketimini arttıracağı unutulmamalıdır.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8