Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Kanserde tam iyileşme olasılığı var!
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Şenoğlu, ürolojik kanserlerde risk faktörleri, bulguları ve tedavi yöntemleri konusunda önemli bilgiler paylaştı.
Sağlık 1.12.2020 - 09:47:01

ÜROGENİTAL sistemde erkeklerde en sık görülen kanser türünün prostat kanseri olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Şenoğlu, bunun yanında günümüzde mesane, böbrek ve testis kanserlerinin de sıklıkla görüldüğünü vurguladı.  

 

“MESANE KANSERİ İSE TÜM KANSERLER İÇİNDE ERKEKLERDE 4, KADINLARDA 8. SIRADA BULUNMAKTADIR”

Yaşam boyu prostat kanseri görülme olasılığı yaklaşık yüzde 17 olduğunu ve yaş ilerledikçe olasılığın arttığına işaret eden Öğretim Üyesi, “Mesane kanseri ise tüm kanserler içinde erkeklerde 4, kadınlarda 8. sırada bulunmaktadır. Tüm erişkin kanserlerinin yaklaşık yüzde 2-3’ü ise böbrek kanserleridir. Testis kanserleri toplumda 100 binde 3-10 oranında görülmektedir ve ürolojik kanserlerin yüzde 5’ini oluşturmaktadır” dedi.  

Prostat kanseri için 50 yaş üzerindeki veya ailesel prostat kanseri öyküsü olan erkeklerin risk altında olduğunu ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Şenoğlu, sigaranın ise mesane kanseri için en büyük risk faktörleri arasında yer aldığını belirtti.  Testis kanserlerinde de çocukluk çağında sık görülen inmemiş testisin risk faktörü olarak karşılarına çıktığını dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Şenoğlu, “Böbrek kitleleri için de obez, hipertansiyon hastalığı olan ve sigara kullanan kişiler risk altındadırlar” diye konuştu.  

 

“ÖZELLİKLE PROSTAT KANSERİ AÇISINDAN HER ERKEĞİN 50 YAŞ SONRASINDA YILDA BİR DEFA ÜROLOJİ HEKİMİNE BAŞVURMASINI ÖNERMEKTEYİZ” 

Ürolojik kanser belirtileri hakkında bilgiler paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Şenoğlu, “Mesane kanserlerinde idrarda kan ve pıhtı görülmesi spesifiktir. Genellikle ağrı görülmez. Böyle bir durumda mutlaka geç kalınmadan üroloji hekimine başvurulmalıdır. Testis kanserleri genellikle hastanın testis bölgesinde ağrı, kitle veya sertlik hissetmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Böbrek kanserleri genellikle bir bulgu vermezken, Prostat kanseri tanısı idrar yaparken zorlanan veya şikayeti olmayan hastalara yapılan tarama sonucunda konulmaktadır. Özellikle prostat kanseri açısından her erkeğin 50 yaş sonrasında yılda bir defa üroloji hekimine başvurmasını önermekteyiz” ifadelerini kullandı.

 

“HERHANGİ BİR ŞEKİLDE KANSER CERRAHİSİ İÇİN İL DIŞINA SEVK YAPMIYORUZ”

Kanserin kelime olarak korkutucu görünmesine karşın günümüzde cerrahi teknik ve teknolojinin gelişmesiyle birçok tedavi seçeneği bulunduğuna vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Şenoğlu,  “Birçok kanser için tam iyileşme olasılığı bulunmaktadır. Hastanemizde tüm kanserler için laparoskopik, endoskopik ve açık cerrahi girişimler yoğun şekilde uygulanmaktadır. Herhangi bir şekilde kanser cerrahisi için il dışına sevk yapmamaktayız. Hastanemizin fiziki şartları ve teknolojik donanımı bu konuda oldukça yeterlidir. Gereken hastalar için onkoloji kliniği ile işbirliği içinde çalışmaktayız” dedi.

 

“KANSER CERRAHİLERİNİ İÇERİSİNDE BULUNDUĞUMUZ ZOR KOŞULLARDA BİLE YOĞUN ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

İçinde bulunduğumuz bu pandemi döneminde kanser tedavilerini Türkiye ve Avrupa’da yayınlanan kılavuzları göz önünde bulundurarak düzenlediklerini ifade eden Şenoğlu, “Bazı vakaları geciktirebilirken bazı kanser cerrahilerini içerisinde bulunduğumuz zor koşullarda bile yoğun şekilde gerçekleştiriyoruz. Pandemi döneminde kanser tedavisi konusunda nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine hasta ile tartışarak karar vermekteyiz” şeklinde konuştu.

 

“HİPERTANSİYON HASTALIĞI, OBEZİTE, SİGARA KULLANIMI KONUSUNDA ÖZELLİKLE DİKKATLİ OLUNMALIDIR”

Ürolojik kanserlerden korunma yolları ile ilgili bilgiler paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Yusuf Şenoğlu, “Açıkçası kanserden korunma anlamında yapılması gerekenler düşünüldüğünde hastalara özellikli olarak bir şey öneremiyoruz. Ancak toplum olarak kontrol altına alınamayan hipertansiyon hastalığı, obezite, sigara kullanımı konusunda özellikle dikkatli olunmalıdır. Yan ağrısı, karın ve kasık ağrısı hissettiğimizde, idrarda kan görülmesi durumunda mutlaka bir üroloji hekimine görünmek gerekir.  Prostat kanseri için ayrı bir parantez açmak gerekirse; özellikle ailede prostat kanseri bulunması halinde 40 yaşından itibaren yılda bir prostat muayenesi ve kan tahlili (Prostat spesifik antijen-PSA) yaptırılmasını her erkeğe herhangi bir şikayeti olmasa da önermekteyiz. Aile öyküsü olmayan erkeklerin 50 yaş sonrasında yıllık kontrollerini yaptırması kanserin erken dönemde saptanabilmesi açısından büyük önem arz etmektedir” ifadeleri ile açıklamasını tamamladı.

 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8