Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Yakıt denetimleri yapılıyor mu?
İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, Türkiye’nin havası en kirli ili olan Düzce’de hava kirliliğinin nedenlerini ve yapılan çalışmaların neler olduğunu kamuoyunun öğrenmesi için yetkili kurumlara sorular sordu.
Siyaset 1.12.2020 - 16:06:46

Er, “Düzce’nin, kış aylarının etkileri henüz tam hissedilmemesine rağmen, hava kirliliği konusunda Türkiye’nin havası en kirli ili Düzce oldu. Covid-19 ve kanser başta olmak üzere, Düzce halkının hava kirliliği kaynaklı sağlık tehdidi ile yıllardır karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. Gerek Valiliğimiz bünyesinde Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, gerek verilerin sonuçları acısından Sağlık İl Müdürlüğü, gerekse de Düzce Valiliği bünyesinde oluşturulan temiz hava eylem planında yetkilendirildiği üzere Düzce Belediyesi’nin aşağıdaki hususlarda Düzce kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Buna göre:

-Yıllardır yaşanan ve bir türlü kalıcı çözüme ulaşamayan hava kirliliği sorununun, doğal koşullar dışında, en temel sebebi nedir?

-Evsel ısınma ile ilgili olarak Dergaz ile birlikte doğalgaz kullanımını sağlayacak altyapısı olmayan bölgelerde altyapı planlamaları, çalışmaları yapılmakta mıdır? Düzce’de hava kirliliğinde ciddi pay sahibi olan fosil yakıt kullanımının yoğunluğu nedir, azaltılması için ne gibi bir planlama yapılmaktadır?

-Evsel ısınma ile ilgili bölgelerde doğal gaz dışında kullanılan yakıtlar ile ilgili yakıt denetimleri yapılmakta mıdır?

-Evsel ısınma ile ilgili binalarda ısı yalıtım yaptırılması ve denetimi sağlanmakta mıdır?

-PM10 parametresinin limit aşım saatlerindeki hava kirliliği kaynaklarının tespit edilerek, değerlendirilmesi yapılmakta mıdır? Aşımların tespiti halinde ne gibi tedbirlerin alınması planlanmaktadır?

-İlimizin yerleşim planlamasında, hava sirkülâsyonunu sağlayacak alanlar oluşturulmasına, rüzgârın akışını engelleyecek yapılaşma düzenine engel olunmasına dikkat edilmekte midir? Bu konuda Master bir plan oluşturulması düşünülmekte midir?

-Solunum yolları rahatsızlığı basta olmak üzere, hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklarla ilgili rakamsal olarak geçmiş yılların verileri ve bu sayıların hava kirliliği ile olan ilgisi nedir? Sayısal verilerle kamuoyu bilgilendirilebilir mi?

Bu kent hava kirliliğinde Türkiye 1. si olmayı hak etmiyor.”

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8