Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Yılın Kişisi   Yılın Kişisi   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Bizim milli takımdan ayrılmamız için her şeyi yaptılar
Spor 5.04.2021 - 15:26:36

Brezilya'da düzenlenen 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda altın madalya alan Golbol Kadın Milli Takımı'nın önemli isimlerinden Gülşah Aktürk Almeida, özellikle antrenör değişimi nedeniyle yaşanan sıkıntılardan dolayı milli takımdan uzaklaştırıldığını savundu.

Gülşah Aktürk Almeida, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 12 yaşından beri 13 yıldır milli takım forması terlettiğini ve büyük başarılara imza attıklarını söyledi.

Federasyon yönetiminin 2016'da değişmesinden sonra 2017'de olimpiyat şampiyonu antrenör Ali Tekçe'yle yolların ayrıldığını aktaran Gülşah, “Antrenör değişince olimpiyat şampiyonu takımdan birçok sporcu milli formayı bıraktı fakat bir kısmı sonradan döndü. Bu sırada yeni antrenörümüz Yıldırım Güçlü takıma birçok genç oyuncu kazandırdı. Kendisiyle Avrupa şampiyonluğu, ikinciliği ve dünya ikinciliği aldık. Tokyo'da paralimpik oyunlarının en büyük şampiyonluk adayı olarak gösteriliyorduk. 2020 Mart ayında kampa başladık. Hocamızın yine değişeceğine dair duyumlar aldık” ifadelerini kullandı.

Pandemi nedeniyle 6 ay antrenman yapamadıklarını anlatan milli sporcu, şunları kaydetti: “Aradan sonra bir kamp daha yaptık ve olimpiyatlara 9 ay kala antrenörümüz ile tüm ekibi görevden alındı. Bize söylenen sebep antrenörümüzün pandemi döneminde bazı sporculara daha az ilgi gösterdiğiydi. Böyle küçük bir sebepten dolayı görevden alındı. Yeni antrenörler geldi. Olimpiyatlara az bir zaman kaldı ve hiçbir uluslararası deneyimi olmayan antrenörler başımıza getirildi. Onlar geldiğinden itibaren turnuvaya çıkamadık, iptallerden dolayı. Yeni antrenörler ilk tecrübelerini de olimpiyatta yaşayacaklar. Federasyon başkanı sorumsuzca antrenörümüzü görevden alarak hiçbir uluslararası deneyimi olmayan bir isme takımı teslim etti. Son şampiyon olarak altın madalya almasına kesin gözüyle bakılan takım, bu antrenörlere emanet edildi.”

 

“KORONAVİRÜS TESTİ YAPMADAN BİZLERİ KAMPA ALMAYA BAŞLADILAR”

Antrenör değişikliğiyle takımın bütün kimyasının değiştiğini savunan Gülşah, “Kamp yaptığımız yer bile değişti. TOHM'da hazırlık yapıyorduk ve burada çok iyi imkanlar vardı. Yeni antrenörler biz her kampı farklı şehirlerde yaptık. Hatta koronavirüs testi yapmadan bizleri kampa almaya başladılar. Kamplarda takıma katıldım. 2017'den beri Tokyo'da şampiyon olmak için mücadele ediyorum. İkinci altın madalya alarak tarihe bir kez daha geçmek istiyordum. Bu yüzden hayallerimi yaşamak için takıma katıldım. Fakat oradaki çalışmalarda gördüm ki, 10 yıl önce golbolle yeni başladığımızda yaptığı çalışmaları yapıyoruz. Takım geri gitmiş durumda. Hiçbir şekilde profesyonel bir takip yok. Biz takım olarak olimpiyatta şampiyon olduk ama sadece bir sporcuya 20 bin lira para ödülü verildi. Sporcunun ailesi yurtdışındaki maçlara götürüldü. Ya bizim ailelerimiz ne olacak, biz de ailelerimizi yanımızda istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Kampta yaşadığı sakatlığı da anlatan Gülşah Aktürk Almeida, “Kampta bir sakatlık yaşadım, aşırı yüklenmedenmiş. Kasığımda bir atma oldu. Beni spor hekimine göndermediler. Devlet hastanesinde normal ortopedistine gönderdiler. Kalabalık bir ortamda muayene olmak zorunda kaldım. Milli takım sporcusu olarak bir ayrıcalığımız olmadı. Bir gruba istedikleri verilirken bize üvey evlat muamelesi yapıldı” dedi.

 

“MİLLİ TAKIMI BIRAKMAM ZORLANDI”

Gülşah, milli takımın daha kötüye gitmesini istemediği için bazı şeylerin düzeltilmesi gerektiğini de savundu.

Milli takımı kendi isteğiyle bırakmadığını dile getiren Gülşah, “Federasyon başkanımızla bu konular üzerine çok konuştum. Düzeltilmesini istedim takım kötüye gittiği için. Biz kimsenin kardeşini düşünecek durumda değiliz, altın madalya almak zorundayız. Hiçbir şey düzelmedi ve milli takıma ara vermek zorunda bırakıldım. Bizim milli takımdan ayrılmamız için her şeyi yaptılar. 'Neden tecrübesiz antrenör var, hedefimiz altın madalya' dediğim için milli takımı bırakmam zorlandı” diye konuştu.

Portekizli biriyle evlendiğini ve bu süreçte de sıkıntı yaşadığını belirten Gülşah, “Son olarak Portekiz'den nişanlım geleceği ve şubat-mart ayında evleneceğim için kamplarla alakalı bireysel kolaylık istedim. Nişanlım Portekizli. Her şekilde yardımcı olacaklarını söylediler ama federasyon başkanı, ben evlendikten sonra hiçbir şekilde yardımcı olamayacaklarını söyledi. Milli takımı bırakmam için her şeyi yaptılar. Neden bırakmak isteyim ki, 2017'den beri tekrar olimpiyat şampiyonluğu için çalışıyorum. Hayalim ikinci kez olimpiyatta altın madalya kazanmak” açıklamasında bulundu.

Gülşah Aktürk Almeida, Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla bu konular hakkında iletişime geçmek istediğini ancak bunun için de engellendiğini iddia etti.

Kimsenin bu süreçte desteğini alamadığını vurgulayan Gülşah, “Dilekçe yazdım 'Ailevi sebeplerden dolayı kampa katılamayacağım' diye. Buna bile cevap verilmedi. Ne federasyondan ne de antrenörlerden arayan olmadı. Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla iletişime geçmek istedim fakat yaptığım takdirde benim başımın yanacağını söylediler ve bastırıldım” diyerek sözlerini tamamladı. (AA)

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8