Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
NÜKLEER SANTRALİ KONUŞUYORLAR
Düzce'nin Akçakoca ilçesinde yapılması olasılığı gündeme gelen Nükleer Santral ile ilgili olarak milletvekilleri, belediye başkanı, İGM üyeleri ve parlamentoda gurubu bulunan siyasi parti ilçe başkanlarının görüşlerini belirttiler.
Ekonomi 2012.12.12 - 17:17:58


AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz ise net olarak Akçakoca’da yapılmasından yana olduğunu belirttiği açıklamasında, ”Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Ben Akçakoca'ya nükleer santral yapılmasına karşı değilim, aksine tarafım. Benim uzmanlık alanım enerji. Nükleer santraller denize kıyısı olan yerlere yapılır. Çünkü soğutma sistemleri deniz altına kurulur. Bu yüzen buralar seçilir. Öte yandan Düzce deprem kuşağındadır, Akçakoca değil. Japonya'da yaşanan faciada nükleer santral zarar görmemiştir, suyun altındaki soğutma sistemleri Tsunami nedeniyle tahribat görmüştür. Karadeniz’de de tsunami tehlikesi yoktur. Ben olumlu bakıyorum ve gerekirse sorulacak tüm sorulara cevaplarım var” dedi.
AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan, henüz meclisin ve hükümetin gündeminde böyle bir çalışmanın olmadığına dikkat çekerek, "Akçakoca Düzce’nin ve Türkiye'nin doğal güzellikleri bakımından önemli bir ilçemiz. Burada yapılacak bir uygulama için ilk söz yerel teşkilatımıza aittir. Biz onların arzuları doğrultusunda hareket ederiz” diye konuştu.
AK Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır, konu ile ilgili olarak netleşmiş bir durumun olmadığına vurgu yaparak, ”Haberi duyulmasından sonra Enerji Bakanlığından yetkililerle görüştüm. Net bir şeyin söz konusu olmadığını söylediler. Bir araştırma ve olasılık derecesinin ne olduğu konusunda çalışmalar yapılmış” dedi.
Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, kişisel olarak nükleer santrallere temelden karşı olduğunu belirterek, "Akçakoca için en son düşünülecek bir şeydir. Böyle bir şeyin Akçakoca için düşünülmüş olması bizleri endişeye sevk etmiştir. Böyle bir projenin Akçakoca’da uygulanması Akçakoca’yı bitirir. Bırakınız turizmi ve turizm kenti olmayı hiçbir şeyin değeri kalmaz. Akçakoca ölü bir kent konumuna gelir. Adı nükleerle anılan Akçakoca’ya yatırımı, seyahati ve yaşamı kimse düşünmez. Bu doğal güzellikler ve yeşilin içinde bu santrali yapma fikri nasıl oluşuyor buna da akıl sır erdirmek mümkün değil. Eğer ciddi bir düşünce ise bunun karşısında olacağımızı, tüm Akçakoca'yı sevenler olarak dayanışma içinde en şiddetli tepkiyi göstereceğimizi, engellenmesi için ne gerekiyorsa yapacağımızın bilinmesini isterim" dedi.
AK Parti İGM üyesi İbrahim Bilgin, ”Takip edebildiğim kadarıyla bir alternatif olarak düşünülmüş. Kesinleşmiş bir durum yok. Ancak kişisel olarak Akçakoca’ya yapılmasına sıcak bakmıyorum“ diye konuştu.
CHP İGM üyesi Nedim Albayrak, Enerji Bakanlığının santralin Akçakoca’da yapılması yönünde bakışı olduğunu basın yoluyla duyurulmasının kamuoyu tepkisini ölçmek amaçlı olduğuna dikkat çektiği belirterek, "Ben bu santralin Akçakoca’da yapılması kararını akıl dışı buluyorum. Böylesine doğal güzellikler içinde bölgede yaşayan 25 milyon insan için çok farklı değerlendirmelerin yapılabileceği ilçemizde nükleer santral düşünmek nasıl ortaya çıkıyor anlamış değilim. İleride insan dahil tüm canlılar popülasyonunda nasıl olumsuzluklar yaratacağını hesap bile edemediğimiz girişimi Akçakoca’ya uygun bulanlar kendileri, çocukları ve torunları için birer de villa inşa etsinler ve burada yaşasınlar bakalım. Bu güne kadar nükleer santrallerin ürettiği yüksek radyoaktivite taşıyan atıkların güvenilir bir şekilde bertaraf edilmesi için dünya çapında bulunmuş yöntem yok. İnsanlık tarihinin çok küçük bir döneminde kullanılabilecek olan nükleer enerji yarattığı nükleer atıklarla dünya tarihinin çok uzun bir dönemine bela olacak bir mirastır. İşte bu ve diğer bir çok olumsuz etkileri nedeniyle Akçakoca’da ve her yerde nükleere karşıyım" dedi.
MHP İGM üyesi Ergin Özensel, turizmin, tarımın, doğanın, sanayinin ve sosyal hayatın olumsuz etkileneceğini belirterek, "Çernobil ve Fukuşima’yı unutmayalım. Hala olumsuz etkileri sürüyor. Muhakkak ki ülkemizin enerji üretimin önemli ölçüde gereksinimi vardır. Bu enerjiyi temin ederken ne getirir ne götürür hesap etmek gerekir. Nükleer Santral kw saat enerji getirir karşılığında insan hayatını götürür. Bu nedenle konuşlandırılacak yerlerin çok iyi hesaplanması gerekir. Akçakoca’nın kesinlikle bu konuda uygun olmadığını düşünüyorum. Hatta bölgemizin. Nihayetinde kul yapısıdır. Bir hata onarılmayacak yaralar açar. Bu hatanın gerçekleşme olasılığını göz ardı edemeyiz. Akçakoca için düşünülmesini asla onaylamıyorum“ diye konuştu.
AK Parti Akçakoca İlçe Başkanı Mustafa Ezer, Nükleer enerjinin Türkiye için geç kalmış bir teknoloji olduğunun altını çizdiği Avrupa ve Gelişmiş ülkelerin 60'lı yıllardan bu yana kullandığına dikkat çekerek, "Ülkemizin enerji kaynakları yeterli değil ve büyük bir açığımız var. Bu nedenle yeni kaynaklar yaratmalı gerekli teknolojiyi kullanmalıyız. Akçakoca’da yapılması ihtimalini çok zayıf bir olasılık olarak görüyorum. Sinop ve Akçakoca yakınlığı İğne Ada olasılığını güçlendiriyor. Trakya ve Marmara’ya yakınlığı önemli. Kişisel olarak Akçakoca’da yapılmasını arzu etmem. Akçakoca farklı hizmet alanlarda değerlendirilmeli ve görevler verilmeli“ dedi.
CHP İlçe Başkanı Nurol Badanoz, Akçakoca’da böyle bir projenin gerçekleşmesine karşı olduklarını belirterek, Akçakoca’nın geleceğini karartmaya izin vermeyeceklerini vurguladı.
MHP İlçe Başkanı Ali Yanmaz, Akçakoca'da nükleer santral yapılmasının cinayet olacağını vurguladığı açıklamasında, “Akçakoca nükleerle taban tabana zıt iki geliri olan bir yerleşim merkezi. Turizm ve fındık. Buraya nükleer santral düşünülmesi akıl karı olamaz. Bunun gerçekleşmesine izin vermeyiz. Bu konuda halkımızı uyarıcı çalışmalarımız olacak” dedi

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Akçakoca turizm kentidir nükleer santrali tarıma elverişsiz yerlere yapsınlar !
akcakocaly - 17.12.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,80

Fevkalade güzel bir proje, emeği geçenleri tebrik ederim.
Ümit Aydemir - 14.12.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,71

böyle bi şeyin olmasi akcakocaya kazanç deyil büyük darbe vurur halk esnafina en cok ta geliri yerli ve yabanci tuiristlerden saglayan esnaflara en cok ta burda kazançli sadece devlet olur inş yetkililer izin vermez
İsminiz - 13.12.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,73

akcakoca lı böyle birşeye asla musade etmeyiz
İsminiz - 12.12.2012

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,84

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive