Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DİVAPAN: DÜZCE'DE BAZI ŞEYLER ZOR!
Divapan Genel Müdürü Hakan Zengin, katıldığı Dünya Ekonomi TV’de sanayisiz bir şehrin kalkınmasının mümkün olamayacağını belirtti. Zengin, “Düzce’de bazı şeyler zor ilerliyor. Düzce’de yapılabilecek çok şey var. Onun için el birliği ile hareket etmemiz gerekiyor” dedi.
Ekonomi 2013.03.16 - 14:04:38

 

Divapan Genel Müdürü Hakan Zengin, Dünya ekonomi TV’de Düzce’yi ve sanayiyi anlattı. Zengin, Dünya TV’de Handan Sema Ceylan’ın sunduğu Vizyon Anadolu programında kentin sanayisini ve beklentileri ile ilgili konuşma yaptı.
 
Zengin, kentlerin sanayilerinin mercek altına alındığı Vizyon Anadolu programında, Düzce’nin depremden sonra hala yaralarını saramadığını söyledi. Deprem sürecini değerlendiren Zengin, “Ciddi sıkıntılar yaşadık. Bölgemiz daha çok orman ürünleri sanayisinin oluştuğu bir bölgeydi ama tam bir sanayileşme kültürü yoktu ve bu depremle tamamen kaybolmuştu. Maalesef Düzce çok yavaş ilerliyor. Depremin hemen peşinden il olduk fakat sanayileşme kültürü ve sanayicilik duyguları maalesef tam anlamı ile oluşturulamadı. Ben yurt dışı tecrübesi olan biriyim Letonya ve Rusya gibi ülkelerde bulundum orada ilerleme hızlıydı. Bir ay içinde hatta bir gün sonrasında hızlı değişimi gözle görebiliyorduk. Altyapı ardı. İnsanların çalışma kültürü ve çalıştığı kuruma bağlılığı vardı. Böylece orada sanayi yatırımımızı başarı ile sonuçlandırmış olduk” dedi.
 
5084 sayılı teşvik kanunun gelmesi ile beklentilerin arttığına dikkat çeken Zengin, “Sanayicilerin teşvikle birlikte beklentileri çok farklıydı. Depremle birlikte yerle bir olmuş bir kentin insanlarının da psikolojileri yıkıktı. Zenginle fakir birbirine karıştı. Zengin insanlar bir gecede fakir oldu. Bir şehir insanları ile büyür o kültür oluşmak zorunda. Dünya’nın en iyi teknolojik fabrikalarını da getirseniz oradaki çalışan insanın o kültürü o seviyesi yoksa sanayi kültüründen söz edemeyiz. Tüm çalışanlarının kültürü istenen seviyeye ulaşmadığı sürece o şehrin kalkınmasının mümkün olmadığını gördük” diye konuştu.
 
Düzce’nin artık daha bilinçli bir şehir olduğunu kaydeden Zengin şöyle devam etti: 
 
“Düzce ekmeği yenir güzel bir yer. Ve şimdi daha da bilinçli bir şehir var. 5084 sayılı Teşvik kanunu geldikten sonra istatistiklere baktığımda 2005 yılında Düzce sosyo ekonomik gelişmede 31. sırada, 2010’da ise 33. sırada gerilediğini görüyoruz. Teşvik olmasaydı Düzce’nin durumunu düşünmek bile istemiyorum. Teşvik olmasaydı belki de daha gerilere fırlayacaktı. Düzce 2005-2010 yılı arasında ilerlememiş sosyo ekonomik olarak gerilemiş durumda. Düzce’de bankaların topladığı mevduata oranla tam 2 katı fon kullandırdığını görüyoruz. Bunlar bireysel kredileri içeriyor ve 1.7 milyar TL civarında borçlu bir şehir. Bu rakamlara ticari krediler dahil değildir. Düzce’mizin fon kullanan bir il olması bizim için üzücü. Oysaki Düzce’mizin biriktiren ve geleceğini garanti altına alan bir şehir olmasını istiyoruz.?Bunun içinde samimiyetle çalışıp ve müthiş bir mücadele vermemiz gerekiyor.”
 
Sanayide en önemli kavramın kapasite olduğunu belirten Zengin, kapasitesini verimli kullanamayan ve zamanla artıramayan fabrikaların kapanmaya mahkum olduğuna da dikkat çekti.
 
Düzce’de teşvikle birlikte sigortalı sayısının arttığını belirten Hakan Zengin, “Teşvikten önce SSK’lı çalışan sayısı 26 bin 909’dü. SGK kayıtlı iş yeri sayısı ise 3 binden 6 bin 85’e çıkmış. Kasım 2012 itibariyle toplam çalışan işçi sayısı 26 binden 62 bine çıkmış görünüyor. Tabii ki teşvikin etkisidir. Ayrıca 2005 yılında İSO 1000’de 2 şirket, 2010’da yine 2 şirket görülüyor bunlardan biri Divapan’dır” dedi.
 
5084’ün sona ermesinin ardından fabrikaların kapanmasından ve ciddi sayıda işçi çıkarmalarından üzüntü duyduğunu belirten Zengin “Teşvik süresi 15- 20 yıl uzun vadeli olması gerekirdi. Ciddi sayıda işten çıkarmalar başladı. Tekstil fabrikalarının gitmesine üzülürüm. Tekstilde bir şekilde bir sanayi kültürü oluştu. Otomotiv yan sanayinde de bu kültür var ve şehrimizin orman ürünleri sanayindeki geçmişe dayanan ününü bilmeyenimiz yok. Bu alanlarda Düzce ilerleyebilir” dedi.
 
Zengin, 4. Teşvik bölgesindeki Düzce’nin seçici olması gerektiğine dikkat çekti. Düzce’ye gelmesi beklenen yeni yatırımlar ile ilgili soruyu yanıtlayan Zengin, “Yaklaşık 3 milyon Euro cirosu olan dünyanın en büyük orman ürünleri şirketini Düzce’ye getirdim. Düzce’de bizim fabrika ile büyümeyi hedeflediler. Ziyaretlerde bulundular. Bunların vazgeçmelerinin tek nedeni İSKİ’nin su havzası oldu. Aslında orman ürünleri alanında çok büyük yatırım geliyordu. Dünyanın 27 ülkesinde 36 fabrikası olan bir firma gelecekti. Bunun gelişi ile ayrıca yan sanayisi de gelecekti” şeklinde yorum yaptı.
 
Düzce için umut ışığı gördüğünü vurgulayan Hakan Zengin “Düzce’de bazı şeyler zor ilerliyor. Düzce’de yapılabilecek çok şey var. Onun için el birliği ile hareket etmemiz gerekiyor. Gençlere fırsat tanınmalı. Sanayi olmadan bir şehrin kalkınması mümkün değil” şeklinde konuştu.
 
Programa telefon ile katılan Düzce TSO Başkanı Metin Büyük, Divapan firmasının Düzce için önemli olduğunu belirtirken Hakan Zengin’in de önemli bir yönetici olduğunu söyledi.
 
Yıkılan Düzce’yi Teşvik Yasası ile birlikte sanayicilerin kaldırdığını ifade eden Büyük “Düzce’mizde karma sanayi var. Bu bana göre artıdır. Bu yönüyle ön plana çıkan il Düzce’dir. Tekstil bizim için çok önemli. Yeni Teşvik, Bakanlar kurulunda imzaya açıldı. Sanayiciler umutlu. 62 bine yakın sigortalı çalışanımız var. Sanayicimizin önüne açmak lazım” diye konuştu.
 
Program yapımcısı Handan Sema Ceylan, Düzce’nin istihdam politikaları, otobanla ve İSKİ ile ilgili beklentilerinin olduğunu belirtirken, kirli sanayicinin istenmediğini ifade etti.
Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
ya, sana anca divapan fabrikasından uzakta oturanlar inanır. fabrikanın tozunu soluyan, koklayan, mağdur olanlara ne diyeceksiniz sayın müdür??? iyi ki AHİRET var.
düzceli - 18.03.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,21

o bazı şeyler sizin içinmi zor by zengin yoksa genel müdür oldugun fabrikanın tozundan zehirlenen çevre, eşraf ve halk için mi zor???? milletin canına tak etti, nereye gitsek, kime şikayet etsek, vali beye mailde atsak herkes lal olmuş, sağır olmuş 3 maymunu oynuyor. kiminiçin zor by zengin. fabrikanın tozunu gece sabaha karşı dopaya salarak zehirleyen siz değilmisiniz by zengin??? siz ve fabrikanız gelmeden oradaki çevrede her şey yetişirken şimdi insanlar bile zor nefes alıyor by zengin. sen çık tvye konuş dur. o tvlerde gazetelerde sözde halkın gazetesi tvsi.
cemil - 18.03.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,07

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8