Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ÇOCUK KOLTUĞA OTURUR OTURMAZ!...
Diş Hekimi Nevin Tufan Kara, çocuklarda diş sağlığının önemine dikkat çekti.
Sağlık 2013.04.05 - 18:19:51

 

 Çocuğun koltuğa oturmaya başladığı andan itibaren diş kontrollerinin yapılması gerektiğini söyleyen Nevin Tufan Kara, diş bakımı hakkında bilgi verdi, tavsiyelerde bulundu.

Diş Hekimi Nevin Tufan Kura, diş problemi yaşamamak için çocukta ve yetişkinlerde ağız temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Diş fırçalamanın alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini belirten Kara, diş bakımına bebeklik çağından itibaren önem verilmesinin önemine değindi.

Bebeklerin süt dişlerinde sorun olmaması için önerilerde bulunan Kara, şöyle konuştu: “Dişlerin bakımı bebeklik döneminde başlamalı. Mesela çocuklarda 6-7 aylıktan itibaren anneye çok büyük görev düşüyor. Dişini temizleyemeyeceği, fırça kullanamayacağı için mesela tülbent ya da sargı bezi ile anne parmağına dolayarak çocuğun dişini siler tarzda temizlemesi gerekiyor. Mesela geceleri süt verdiğinizde arkasında birazda su içirirsek bakterileri ağız içinde uzaklaştırabiliriz.”

Çocuk oturmaya başladığı andan itibaren diş doktoruna kontrol amaçlı da olsa gitmesi gerektiğini anlatan Kara, dişlerin günde üç kez fırçalanması gerektiğini vurguladı. Çocukların özellikle asitli içecek ve tatlı, çikolata gibi yiyeceklerin dişe verdiği zararı hatırlatarak süt ve yoğurt ağırlıklı beslenilmesi tavsiyesinde bulundu.

 

DÜZENLİ KONTROL ŞART

Kara, diş sağlığında diş yapısının da önemli olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: “Bazen sadece fırçalamak yetmiyor. Diş yapısı da çok önemlidir. Kimisi elinden fırçayı düşürmez ama çürüğünden de kurtulamaz. Bu olay sadece çürükte de değil, diş taşlarının varlığı, genetik kalıtsal olarak anne babadan miras olarak da sahip olabiliyor. Dişlerimiz için düzenli kontrol şart. Her şey 6 aylık kontrollerde bitiyor.”

Dişteki sorunların çeşitli rahatsızlıklara neden olabildiğini vurgulayan Kara, özellikle kalp ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerin dikkatli olması gerektiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “İltihaplı dişlerle bakımsız ağız, çeşitli rahatsızlıklara neden olur. Böbrek rahatsızlığı olanlar ya da kalp sorunu olanlarda büyük tehlike bu durum. Enfeksiyon taşıyorsunuz. Böyle bir durumda ilaç kullanmanız gerekecek karaciğere rahatsızlık verecek birbirini tetikleyecek. En güzeli o safhaya varmadan kontrol edilmesidir”

Dişlerin günde 3 kez düzenli bir şekilde fırçalanması gerektiğini kaydeden Diş Hekimi Kara, 6 ay-1 yıllık zaman diliminde dişlerin hekim tarafından kontrol edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8