Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DOĞUM KONTROL İLAÇLARI İÇİN NE DEDİ?
Düzce Üniversitesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enver Özdemir, kanser riskini artıran çevresel faktörler hakkında bilgi vererek, "Doğum kontrol ilaçlarının meme kanserine neden olduğunu biliyoruz" dedi.
Sağlık 2013.04.06 - 15:08:44

 

Kansere hayatın iki devresinde sıklıkla karşılaşıldığını belirten Özdemir, “Kanser hayatın iki döneminde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Hayatın ilk 10 yıllık döneminde karşımıza çıkan kanserler, ki biz bunlara çocukluk kanserleri diyoruz, daha ziyade kalıtsal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkıyor. Hayatın son 20 yılında yoğunlaşan kanserler ise hem genetik hem de beslenme, yaşam tarzı, maruz kalınan çevresel faktörler ve doğal süreçler gibi faktörlerin insanın yapısında belli sayıda bozulmalara, kırılmalara ve değişikliklere neden olmasıyla ortaya çıkıyor. Vücudun kendi içerisinde bunları tamir etme gibi bir yeteneği de var ama bazen bu olaylar vücudun tamir etme yeteneğini aştığından kanserleşme şeklinde ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

Ülkemizde kansere yakalanma oranlarında artışın nedenini yaşam beklentisinin artmasına bağlayan Özdemir, “1900 yılların başında 50 yaş civarında olan yaşam beklentisi şimdi 75 yaşına kadar çıktı. Dolayısıyla bu yaşam beklentisinin artması, birçok kanser türünün daha fazla görünmesinin sebeplerinden biridir. Çevre kirliliği, hazır gıdalar ve işlenmiş mermer gibi kanserojen ürünler kanser riskini artırıyor. Beslenme kültürü ve bilinçsiz ilaç kullanımı da önemli etkenlerden. Doğum kontrol ilaçlarının meme kanserine sebep olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Uzman doktorlar konusunda plansızlıktan kaynaklanan yetersizlikler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Enver Özdemir, “Diyabetik hastalar toplumun neredeyse yüzde 40’ına vardı ama endokrin uzmanı çok azdır. Kardiyoloji hiçbir zaman yeterli seviyeye ulaşmadı. Onkoloji hiçbir zaman ihtiyacın binde biri bile olmadı. Buna karşın genel cerrahi ihtiyacın 5 katı, üroloji 10 katı fazladır. Uzman açığı ve branşlaşma eksikliği giderilmelidir” dedi.

Kanserde erken teşhisin çok önemli olduğunu söyleyen Özdemir, “Eğer bir insanın tükürüğünde, salgısında, idrarında kan görülürse onun mutlaka kanser ihtimali açısından değerlendirilmesi gerekir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde özellikle koltuk altlarımız, boyun çevremiz ve kasık bölgemizde büyüme veya ağrı gördüğümüzde mutlaka kontrol ettirmemiz gerekir” diye konuştu.

İnsanların kanser konusunda bilinçlenmesinin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Enver Özdemir, “Eğer biz insanlarımızı güneş kremi kullanarak sokağa çıkmaya ikna edersek cilt kanserini 40 kat azaltabiliyoruz. Ülkemizde çok geç de olsa sigara tüketimini azaltma yolunda çok büyük başarılar elde edildi. Beslenme alışkanlıklarımızdaki zaaflar halen devam etmektedir. Yanmış ekmek şifadır, yanmış et kanserojendir. Yanmış ekmeği kimse yemez. Halbuki bağırsak gazını alır, rahatlatır. Sağlıksız şartlarda yapılan ızgaralar, dönerler sağlık açısından risklidir. Koruyucu ve tatlandırıcıların tamamı kanserojendir” şeklinde konuştu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8