Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ'NDE BİR İLK
Düzce Üniversitesi’nde ilk kez 72 yaşındaki bir hastaya bölgedeki ilk kalın bağırsağın son kısmı kanseri ameliyatı kapalı olarak yapıldı.
Sağlık 2013.04.09 - 18:30:58

 

 

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Genel Cerrahi Anabilim Dalında görevli öğretim üyeleri Prof. Dr. Metin Aydın, Yrd. Doç. Dr. İsmet Özaydın ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yaşar tarafından Melek Aydın isimli 72 yaşındaki hastaya bölgedeki ilk rektum (kalın bağırsağın son kısmı) kanseri ameliyatı laparoskopik (kapalı) olarak yapıldı.

Ameliyat sonrası açıklama yapan Prof. Dr. Metin Aydın,“Hastanın ameliyattan hemen sonra ağrılarının çok az olması, 4 saat sonra ayağa kalkması, iki gün yemeye içmeye başlaması ve problemsiz olarak düzelmesi kapalı yapılan ameliyatın açık yapılana göre ne derece üstün ve konforlu olduğunu göstermiştir. Eğer bu ameliyat açık olarak yapılmış olsaydı, hastanın karnında geniş bir insizyon (kesi) ve beraberinde şiddetli ağrı olacaktı, erken hareket yaptırılamayacak, ancak 5 gün sonra beslenmeye başlanacaktı. Hastada ameliyat sonrası yara yerinde fıtık ve enfeksiyon oluşumunun daha fazla olma riski vardı” dedi.

Bu ameliyatla birlikte aynı ekip tarafından klinikte laparoskopik (kapalı) olarak obezite (şişmanlık), mide Fıtığı ve reflü, böbrek üstü bezi, safraKesesi, karaciğer kistleri, karın ön duvarı fıtıkları (insizyonel fıtıklar, yara yeri fıtıkları, göbek fıtığı gibi), kasık fıtıkları, apandisit, mide tümörleri ve perforasyonunda (delinmesinde) yapılan ameliyatlar gibi bütün ameliyatların herhangi bir kontraendikasyon olmadığı takdirde artık laparoskopik olarak yapıldığı belirten Aydın, “Şu ana kadar diğer ameliyatları kapalı yapıyorduk, ancak Kalın Bağırsağın Son Kısmı Ameliyatlarını Melek Aydın isimli hasta ile beraber ilk kez yapmaya başladık” dedi.

Yapılan bu son ameliyatla birlikte karın içindeki organların hastalıklarında ve kanserlerinde laparoskopik yöntemin ilk olarak tercih edildiğini ifade eden Aydın,“Laparoskopik ameliyatların hastaların hastanede kalış sürelerini azaltmaları, ameliyat sonrası ağrı ve acının daha az olması ve ameliyat yerinde enfeksiyon ve fıtık gibi istenmeyen durumların olmaması yönünden açık yapılan ameliyatlara göre oldukça üstün olduklarının bilimsel bir gerçek olduğu” ifadelerini kullandı.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
HARİKA,BİR DÜZCELİ OLARAK ÜNİVERSİTEMİZİN HOCLARI,DOKTORLARI,VE,TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLRINATEŞEKÜR EDİYOR, BAŞARILAR DİLİYORUM.
Necdet ÇELENK - 10.04.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,90

SAYIN METİN HOCAM VE EKİBİNE BAŞARILAR VERSİN TEBRİK EDERİM EKİBİNE BAŞARILAR DİLERİM. HASTAMIZA ACİL ŞİFALAR.
F.ŞENGÜR - 10.04.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,51

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8