Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
25.05.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
AKİL İNSANLAR KARADENİZ HEYETİ DÜZCE’DE
- HEYETİN BAŞKANI YUSUF ŞEVKİ HAKYEMEZ: - “HESAPLAŞMA MANTIĞIYLA HAREKET EDERSEK SÜREÇ ZAYIFLAR"
Siyaset 2013.04.15 - 16:41:32


 Akil İnsanlar Karadeniz Bölgesi heyeti, çalışmalarına ilk olarak Düzce'de başladı. Pelemir Otel’de yoğun bir katılımla yapılan toplantının açılış konuşmasını Karadeniz Bölgesi Heyet Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez yaptı.
Hakyemez, Karadeniz bölgesinde bölge halkının nabzını tutmak, bildiklerini anlatmak, bölge halkının süreç ile ilgili düşüncelerini almak, bölge halkının süreç ile ilgili endişelerini dinlemek ve bunları rapor etmek üzere oluşturulmuş olan bir heyet olduklarını söyledi.
Hakyemez, bu heyette birbirinden farklı insanlar olduğunu belirterek şöyle konuştu: "9 kişilik bir heyetiz. Karadeniz bölgesinde çalışacağız, iki aylık süre içinde ve bu süre içinde Karadeniz bölgesindeki tüm dinamikleri ziyaret edeceğiz. Bilindiği üzere bu sürece çözüm süreci adı veriliyor. Ve çözüm süreci gerçekten Türkiye’nin her yönüyle kanayan bir yarası. O sorunu çözmek için oluşturulmuş olan bir süreç. 30 yıldır süre boyunca bir terör sorunu ile karşı karşıyayız. Bu terör sorunu Türkiye’ye çok pahalıya mal oluyor. Bu süreç ekonomik açıdan ciddi maliyetler doğurduğu gibi aynı zamanda insani açıdan, toplumsal açıdan çok ciddi problemleri gündeme getiriyor."
Hükümetin kendisine göre bir çözüm süreci başlattığını anlatan
Hakyemez, sözlerine şöyle devam etti: "Bu bir cesarettir. Bunu hükümet başlattı fakat aynı zamanda sivil toplum boyutunda anlatılması değerlendirilmesi aynı zamanda desteklenmesi gerekmektedir. Biz bu süreçte bütün Türkiye olarak çok dikkatli olmak durumundayız. Çünkü terör sorunu ilişkin sorunları konuşurken aynı zamanda hassas olduğumuz bazı hususlar var. Devletin bölünmez bütünlüğü, verdiğimiz şehitler ve benzeri hususlar. Bu nedenle burada hiçbir zaman, hesaplaşma mantığıyla hareket etmemek gerekiyor. Bu benim şahsi düşüncem. Hesaplaşma mantığıyla hareket ettiğimiz zaman, bu sürecin başarıya ulaşma ihtimali zayıflar. O nedenle daha farklı bir şekilde yaklaşmak gerekiyor. Akan kanın durması, terörün sonlanması, sorunların siyaset yoluyla konuşulması ve sorunların siyaset yoluyla çözüm aranması meselesidir. Türkiye’nin birçok sorunu var terör sorunda bunlardan bir tanesidir. Hükümetin bu cesaretli adımı önem arz etmektedir"
Heyette bulunan Türkiye Ziraat Odaları Başkanı Şemsi Bayraktar ise, şunları söyledi: ”Bu milletin arasına sokulmak istenen fitne bir daha yeşermesin diye burada olduğumuzu söyleyebilirim. Türk milleti bölünmesin diye burada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu göklerde dalgalanan Türk Bayrağı bu ülkenin her yerinde dalgalansın diye, bu topraklarda yaşayanların çerkezin, gürcünün, kürdün ve Türklerin tek bir millet olarak ayrımcılık yapan fitne fesadı yok ederek huzur ve refah içinde yaşaması için Türkiye’nin ortak vatan olduğu için buradayız. En önemlisi sizlerin ne düşündüğünü ne istediğinizi öğrenmek için buradayız biz sizlerin mektubunu ilgililere götürecek olan diyalog gurubuyuz”
Bendevi Palandöken de burada gerçek bir mozaik olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Kardeşlik huzur, güven var. Karadeniz uşağı silahı çok sever ama bu silahı hayrına kullanır. O silahı kendisi üretir bir başkasına atmaz kendisi o silahı ile halay çeker. Böyle bir bölgenin geçmişine baktığımızda kardeşliğin ve dünyanın her yerinde iş ve aş sahibi olduğunu görebiliyoruz. Bu barış süreci inşallah insanları mutlu eder. Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu olarak şunu söyleyebilirim. Ülkedeki huzur ve barışın sağlanması birbirimizle aynı düşüncelere sahip olmamıza rağmen farklı bir sentezi oluşturmamızdan kaynaklanan o kendi bildiklerimizle başkaları ile sohbet edilebilecek nitelikli bir şeklin oluşması için buradayız. Biz siyasi bir parti ile bağı olmayan kamu kurum niteliğindeki meslek grubunun başkanlarıyız ülkede gerçekten sorunların odağında olan insanlar olarak fikirlerinizi almaya geldik. Hepinize sorsak ortak soru bu ülkede şiddet kan dursun mu? hep bir ağızdan söyleyeceğimiz şey ‘evet’ dursun olur. Ben milletini, bayrağını, bölünmez bütünlüğünü ve ülkemizdeki en büyük özellik olarak birlik ve kardeşlik grubunu temsil eden bir kesimin temsilcisiyim. Bu süreç ülkemiz için hayırlı olacaktır. Düşüncelerinizi açık söylemeniz lazım. Biz sizlerle köprü görevi görüyoruz. Bu süreç ülkemize hayırlara vesile olmanızı diliyorum”
Oral Çalışlar ise “Ben, bu yeni görevimi bu işi çözmek Türkiye’ye uluslararası alanda etkili bir alana getirmek isteyen siyasi iradeye destek vermek gerektiğini düşünüyorum" diyerek şunları söyledi: "Hepimiz bu gayretle bir yerlere ulaşabiliriz. Bu süreçte endişeler, soru işaretleri var. 30 yıllık bir savaşta soru işaretlerinin olmaması mümkün mü? Binlerce insan işinden gücünden olmuş böyle bir tarihsel tecrübenin sonucunda bir şeyi çözmeye çalıyor Türkiye. Zor bir iş ancak bu zorluğu kararlı bir irade ile üstesinden gelmek mümkün”
Yıldıray Oğur da, Düzce'nin Türkiye’ye çok iyi bir örnek olduğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: "Buradan başlamamızın önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Çözüm süreci başladığından beri 81 gündür Türkiye’de hiçbir genç ölmedi. Bence esas olan budur. Bizim bundan sonra bu süreçte elde edeceğimiz en net sonuçtur.”
Fatma Benli de, şehit haberleri ile acı çekmek istemediğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: “Bundan sonra acı çekmek istemiyorum. İnsanlarımızın aynı acıyı hissetmelerini istemiyorum. Çatışma sadece ayrıştırmayı getirir. Sadece bizi birbirimizden ayırıyor biz Türkiye olarak bunu hak etmiyoruz, güçlü Türkiye olarak hep beraber çabalayarak bu sorunu çözmek zorundayız”
Akil insanlar heyetinin ardından salonu dolduran STK başkanları soru sordular.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
HANİ BUNLAR HALKLA KONUŞACAKLARDI ORDAKİLER KİM HADİ ORDAN ONLAR BİZİ TEMSİL EDEMEZLER ONLARIN HEPSİ BİDAKİ SEÇİMDEN SONRA GÖRECEKLER AKPARTİDEN VERDİĞİM OYLARIN HESABINI SORACAM HAKKIMI İSTİYECEM HAKKIMI HELAL ETMİYORUM
SELAMİ - 19.04.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,52

Ben isterdim ki,bebek katili abdullah öcalanla yapılan görüşme tutanakları yayınlansın,İşte o zaman bu akil(Akıllı)insanlar bölge bölge gezip,bu konuşmaları yapabilecekler mi?Şu yukarıdaki fotoğrafa bakıyorum da,körler sağırlar birbirlerini ağırlar hesabı,çoğunluğu yandaşlardan,akplilerden oluşmuş,olmayanlar da neyin ne olduğunu bilmeyenler,gerçek olan şu,eğer samimilerse halkın önüne çıkarlar ve kendilerine verilen talimatları değil de hakikatleri anlatırlar.
Hasan Yılmaz - 17.04.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,69

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8