Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
23 dönem milletvekili Prof.Dr. Celal Erbay, Bedrettin Maradit'in anısına yazı
86 yıl önceydi, yine böyle, bahardan günler peşi peşine gelip geçiyordu. Mart, Nisan derken Mayıs gelmiş, bahar iyice belirgin olmuştu. Düzce’nin yeşilliği, çiçeklere bürünen dallarıyla etrafa güzellikler ve huzur sunuyordu. Bu fiziki güzellik içerisinde rahmetli Şükrü Maradit ile hayat arkadaşı rahmetli Nazlı Hanımefendi başka bir beklenti içerisindeydiler. Baharla birlikte kainatın neşelendiği gibi, göz aydınlığı olarak kendilerine Yaradan tarafından lütfedilen evlatlarının veladeti ile onlar da sevince gark olacak, huzur ve mutluluğun zirvesine ereceklerdi.
Gündem 2013.04.16 - 13:03:56

 

 
 
Nihayet 11 Mayıs 1927’de beklenen an geldi. Nur topu gibi bir oğulun dünyaya gözlerini açması ile birlikte, Maradit ailesi muştuların ve mutlulukların zirvesine erdi. Yalnız aile efradı değil herkes bu veladetin mutluluğunu duydu ve göz aydınlığı yavruya dualar etti. Çok geçmedi aile hak armağanı göz aydınlığına adını koydu… Bedrettin, ‘dinin aydınlığı’ diye. 
 
İsim şahsiyetin şifresidir. Bir bakıma Maradit ailesi, başta baba merhum Şükrü beyefendi ve ana merhume Nazlı hanımefendi olmak üzere, ona ‘Bedrettin’ adını vermek süretiyle, onun rotasını kundakta iken belirlemişler ve onun aydın, yol gösterici, yatıştırıcı, ara bulucu, araştırmacı ve kendini daima yenileyen bir şahsiyete sahip olmasını sonuçlandıracak güzergahını çizmişlerdi. Allah hepsine rahmet eylesin.
 
O, ismiyle müsemma olarak hayatını devam ettirdi. 1948’de Türkiye’nin o dönemde en büyük gazetesi olan ‘Son Posta’ gazetesinde muhabir olarak gazeteciliğe başladı. Düzce ve Bolu’nun en eski gazetecisi olarak, hep doğruların takipçisi oldu. Mazlumun yanında, zalimin karşısında durdu. Her gördüğü haksızlık karşısında yüreği sızladı. Her düştüğünde hakkı tutup ayağa kaldırdı. Bilhassa ‘Düzce Postası’ gazetesi ile birlikte, 62 yıl süreyle karanlığa ışık tutu. Doğrunun güzelin iyinin, hasılı toplum değerlerinin, ve sosyal dayanışmanın destekçisi ve savunucusu oldu.
 
Dikkatimi çeken digger bir husus; onun ‘Maradit’ soyadını çok şuurlu ve onurlu bir şekilde taşıması ve bunun sorumluluğunu ailenin bütün fertlerine benimsetmiş olması idi. Maradit, Acara bölgesinde, Batum’da, Sarp’a yakın bir yerleşim merkezidir. Babası rahmetli Şükrü Maradit beyefendi ve onun büyükleri can ve mal güvenliğinden daha çok din ve vicdan özgürlüklerini doya doya yaşayamadıkları için oradan hicret etmişler ve yıllar once Düzce’ye gelip yerleşmişlerdi. ‘Maradit’ soyadını almak suretiyle, aile ata yurtlarına olan bağlılıklarını devam ettirmek istemiş, yeni nesillerin de aynı şuur ve anlayış içerisinde olmasına özen göstermişti. İşte Bedrettin Maradit, yalnız usta ve üstat bir gazeteci değil, aynı zamanda kökü mazide olan, geçmişi ile bugününü meczeden, tarih şuuru içerisinde hayatını yaşamış, çoluk çocuğunu da bu yolda yetiştirmiş büyük bir şahsiyetti.
 
O tam bir Osmanlı beyefendisiydi. Hacı Cemal Efendi’leri, Şamlı Mecid Efendi’leri, Hacı Sayid Efendi’leri, Hacı Mustafa Bitemir’leri günümüz Düzce’sine taşıyan, onları en iyi şekilde temsil eden gerçek bir Düzce’li Beyefendi idi. Dört yıllık vekilliğim esnasında beni en çok mutlu eden, Bedrettin Maradit gibi bir beyefendiyi tanımış olmak ve onun dostlar halkasına dahil olmaktır.
 
Ben onun bütün evlatlarını tanıdım. Aydın ve Fatih Beyler basın hayatının içinde olmaları itibariyle kendileri ile yakın irtibat içerisinde oldum. Rahmetli hastanede yatarken iki kere ziyaretine gittim. Orada muhterem kerimelerini de tanıma imkanım oldu. Toplumu aydınlatmış, topluma hizmet etmiş ve nihayet topluma mal olmuş büyüklerimize her birimizin hizmet ve ilgi borcu vardır. Ben şahsen bir iki ziyaret dışında bir şey yapamadım ona. Fakat evlatları ‘Allah Razı Olsun’ büyüğümüze çok iyi hizmet ettiler, hiçbir hususu eksik koymadılar. Şahit olduğum nezaketlerine, ilgilerine, fedakarlıklarına ve sabırlarına hayranım. Kendilerini tebrik ediyorum. Annelerinin yokluğunu babalarına hiç hissettirmediler. Allah karşılarına getirsin.
 
Ve nihayet bundan yedi gün once, 09.04.2013 Salı günü Bedrettin Maradit büyüğümüzü Hak kendine davet etti, o da davete uydu ve aramızdan ayrıldı, Hak’kın rahmetine kavuştu. 1998’de aynı davete uyup aramızdan ayrılan anamız merhume Nermin Hanımefendi gibi. Allah her ikisine de rahmet etsin. Mekanları cennet olsun, seyyiatları hasenata dönüşsün. Allah evlatlarına, aile fertlerine, dostlarına, sevenlerine ve bütün Düzce’li hemşehrilerime sabırlar versin.
 
Evet, ayrılıktan bu yana yedi gün oldu. Allah bütün geçmişlerimize rahmet eylesin.
 
Prof. Dr. Celal Erbay
23. Dönem Düzce Milletvekili
Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
değetli büyüğümüz,düzce basın dünyasını amiral gemisi,güzel insan sn.Bedrettin MARADİT bey- efendinin ölümünü bugün seyehat dönüşünde öğrendim.mekanı cennet olsun.sevenlerine yakın- larına sabır ve başşağlığı diliyorum
METİN UYSAL - 17.04.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,77

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8