Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE ATATÜRK DEVLET HASTANESİ'NDE LAPAROSKOBİK CERRAHİ YÖNTEMİ UYGULANMAYA BAŞLANDI
Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kadın Doğum Bölümü’nde, kadınların uzun yıllardır korkulu rüyası haline gelen kist ameliyatları daha kolay yapılmaya başladı.
Sağlık 2013.05.09 - 14:20:46

 Laparoskopik Cerrahi yöntemi ile yapılan ve 15 dakika süren ameliyatlarda hastalar ilk 24 saat içinde taburcu edilebiliyor. Ayrıca, yine aynı yöntemle hamile kalmak istemeyen bayanlar, rahim tüplerini bağlatabiliyor.
Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kadın Doğum Bölümü’nde ülkemizde ve bölgemizde yaygın olan ve kadınların korkulu rüyası haline gelen ve bu zamana kadar açık olarak yapılan kist ameliyatları Laparoskopik Cerrahi yöntemi ile yapılmaya başladı. Genel anestezi altında yapılan ve göbek deliğinden ince bir teleskopun karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan Laparoskopik Cerrahi yöntemi sayesinde hastalar daha hızlı ameliyat ediliyor ve kısa sürede taburcu oluyorlar.
Atatürk Devlet Hastanesi Kadın Doğum Bölümü’nden Kadın Doğum Uzmanı Doktor Müşerref Erkan, Kadın Doğum Uzmanı Doktor Alper Başbuğ, Anestezi Doktoru Özcan Kadıoğlu, Hemşireler Selma Topuz ve Songül Karapolat, Anesteszi Teknisyeni Yasemin Koçak ve Teknik Personel İlyas Taşkın’ın katıldığı ameliyatta ilk kez bir kadın hastanın kistine Laparoskopik Cerrahi yöntemi uygulandı. Bu sayede hasta 15 dakikada ameliyat edildi ve 24 saat içinde taburcu oldu.
Aynı operasyonla modern bir korunma şekli olan rahim tüplerinin bağlanması yöntemi uygulanabiliyor. Daha önce hamile kalmak istemeyen bayanlara açık ameliyatlarla yapılan tüp bağlama uygulaması, Laparoskopik Cerrahi işlemi ile yapılmaya başladı.
Konu ile ilgili bilgiler veren Kadın Doğum Uzmanı Doktor Müşerref Erkan, yöntemin bölgede yaygın olduğunu fakat Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kadın Doğum Bölümü’nde ilk kez uygulandığını ifade ederek “Laparoskopik yumurtalık kisti operasyonu, yumurtalıkta bulunan kistlerin kapalı yöntemle alınması işlemidir. Bu operasyonda temel amaç hastanın hastanede kalış süresini ve ameliyat sonrası ağrısının azalmasıyla birlikte açık operasyonlara nazaran hem kan kaybının daha az olmasına hem de işlem sonrası yapışıklık ihtimallerinin daha az olmasıyla sonuçlanmaktadır. Hastanın göbeğine yapılan 1 cm lik kesi sonrası batın içerisinin CO2 gazı ile şişirilmesi sonrasında, batına yapılan 5 Milimlik 2 tane kesi sonrasıyla yapılan delikler yardımıyla çikolata kisti ve/veya diğer kistlerin, kist cidarının çıkarılmasıyla yapılmaktadır. Kist operasyonu sonrası genellikle aynı gün taburculuk yapılabilmektedir. Operasyon süresi kist büyüklüğüne göre 15-60 dakika sürmektedir” dedi.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8