Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
ORUÇ VE ANNE SÜTÜ
Anne sütünün bebeğin gelişimi için paha biçilemez önemde olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek.
Sağlık 2013.07.18 - 18:03:02

Bebeğin sağlıklı gelişimi için anne sütünün en gerekli besin olduğu düşünüldüğünde emziren annelerin oruç tutması büyük bir ikilem yaratıyor. “Emziren annenin oruç tutması sütün kalitesini düşürür” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz, annelere bu dönem ile ilgili önemli tavsiyelerde bulundu.

Emziren annelerin oruç tutmasının riskli olduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz, sahura kalkmadan oruç tutmanın sakıncalı olacağını söylerken, her halükarda bebeklerin 6 aydan büyük ya da başka nedenlerle ek gıdaya başlamış olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Araştırmalar göre kısa süreli yememe durumunda anne sütü azalmıyor, ancak kısa süreli sıvı kaybı sütü azaltıyor diyen Dr. Tahmaz, 2-5 ay arasında bebeği olup emziren kadınlar arasında yapılan bir çalışmanın da  oruç sırasında anne sütünün içeriğinde bir miktar değişim olduğunu gösterdiğini söyledi. Çalışma, alınan enerji miktarı, protein, A ve C vitamin gibi elemanların günlük ihtiyacın altında kaldığını gösteriyor diyen Dr. Tahmaz, “Bu da emziren annelerin oruç sırasında süt kalitesinin etkilendiğini kanıtlıyor” diye konuştu.

Tüm gün su içmemenin ve oruç tutmanın neden olduğu en büyük sorunu annenin yaşadığı sıvı kaybı olarak belirten Dr. Tahmaz, “ Oruç tutan bazı annelerde sıvı kaybı diğerlerine göre daha çok görülebilir ve bu da ciddi sorunlar yaratıp, süt miktarını artırmayı  zorlayabilir” diyerek  “Su kaybı fazla olursa annenin süt üretimi azalır” şeklinde konuştu.

VÜCUT BÜTÜN GÜN SU İÇMEMEYİ KOLAY TOLERE EDEMEZ

Bebek başka nedenlerle zaten ek gıdalara başladıysa ya da  6 ayın üzerinde ise oruç sırasında annenin yememe ve içmemesi daha kolay tolere edilebilir diyen Dr. Tahmaz, anneleri şu iki durumdan kaçınmaları için uyardı:

Bebeğin sadece anne sütüyle beslendiği ilk 6 ayda bütün gün su içilmemesi

Oruç tutabilmek için gereğinden önce ek gıdalara ve mamaya başlanması

Oruç tutacak anneler için de tavsiyelerde bulunan Dr. Tahmaz, diyabet veya kan şekeri düşüklüğü ile başka sağlık problemleri olan annelerin oruç tutmalarının riskli oldugunu söyledi ve  mutlaka doktora danışılmasını önerdi.

Sahura mutlaka kalkılmalı.

İftardan sahura kadar geçen süre içinde bol miktarda sıvı alınmalı.

Annelerin günü dinlenerek geçirmeleri ve kendilerini fazla yormamaları da gerekir.

Bu dönemde bebeğin aynı aralıklarla emmeye devam etmesini ve ek gıdaların da aynı şekilde verilmesini önerilir.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8