Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
26.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
YÜKSEKÖĞRETİMİN GELECEĞİ ÜNİVERSİTEMİZDE TARTIŞILDI
Yükseköğretim Kurulu Eski Üyesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla ERİŞ ve Boğaziçi Üniversitesi Eski Rektörü ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Üstün ERGÜDER, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın katılımlarıyla Üniversitemiz Rektörlük Çalıştay Salonu’nda “Türkiye’de Yükseköğretimin Geleceği” konulu panel ve tartışma toplantısı gerçekleştirildi.
Eğitim 2013.11.08 - 16:58:08

 

Toplantının açılışında Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu Üniversitemizin tanıtımını yaptı. Şerifoğlu birçok projeyi kısa zamanda gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, “3 fakülte ile yola çıktık bugün 11 fakülte ile yolumuza devam ediyoruz. Sağlık Bakanlığı ile yürüttüğümüz çalışmalarımız var, diğer taraftan bölgenin kalkınmasına yardımcı olacak çalışmalarımız da var en önemlilerinden ikisi Yığılca’da başlattığımız arıcılık alanında yapılan faaliyetler, Konuralp’te başlatılan antik kazı çalışmalarıdır” ifadelerini kullandı.  Ayrıca Şerifoğlu, yayın sıralamasından da ilk 2000’e giren tek yeni üniversite olduğunu belirtti. Üniversite olarak üzerinde durdukları bir diğer konunun da şeffaflık olduğunu belirten Şerifoğlu, bu bağlamda her altı ayda bir hesap verilebilirlik ve şeffaflık çerçevesinde “Son 6 Aylık Sunumlar” adı altında tüm paydaşların katılımı ile toplantılar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Şerifoğlu’nun ardından konuşan Prof. Dr. Atilla ERİŞ, Düzce Üniversitesi’nin genç olmasına rağmen yaptığı faaliyetlerle bölgesinde öncü bir üniversite olmaya aday olduğunu söyledi.

Eriş, Türkiye’de üniversitelerin doğrudan topluma örnek ve önder olmak durumunda olması gerektiğini belirtti. Üniversitenin birçok konuda özerk olmasının gerekli olduğunun altını çizen Eriş, idari mali ve diğer alanlarda üniversitelerin özerk bir yapıda denetlenebilirliğinin sağlanacağı şekilde bir özerklik üniversitelerde olması gerektiğini söyledi. Eriş, “Bugünkü sistemde Türkiye’deki Üniversitelerde maalesef özerk bir yapıda değildir, tamamen merkeziyetçi bir yapıya sahiptir. Artık bu elbise bize dar gelmektedir” dedi. Bu sistemin iyi taraflarının da olduğunu söyleyen Eriş, artık günümüzde bu sistemin geçerliliğinin kalmadığını belirtti.

Prof. Dr. Üstün ERGÜDER ise Türkiye’de kaliteye yatırım yapılması ve Üniversiteler olarak kalite ve araştırmanın ön plana çıkarılması gerektiğini, yüksek kapasitede araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu ve yapılan bu araştırmaların ise endüstriye uygulanabilir araştırmalar olması gerektiğini söyledi.

 Ergüder, üniversitelerin mali özerkliklerini kazanmaları için kendi gelirlerini yaratması gerektiğini söyleyerek “Bir üniversite kendi gelirlerini yaratmıyor ise orada mali özerklikten bahsetmek uygun olmaz” dedi. Yarış ortamının önemli olduğunu vurgulayarak “Üniversitelerin birbirleri ile yarışır hala gelmeleri lazım YÖK’ün gözükmeyen tarafı yarattığı rekabettir. Bugünkü merkezi yönetimin miladı dolmuştur yeni bir sisteme ihtiyacımız var” dedi.

Konuşmaların ardından soru görüş ve öneriler alındı. “Türkiye’de Yükseköğretimin Geleceği”  konulu panel Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, panele katkılarından dolayı konuklara plaket vermesi ile sona erdi. 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8