Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
TÜRKİYE’DE İLK DEFA DܒDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ!
Üniversite hastanesi’nde bir ilk daha!
Sağlık 2013.11.15 - 12:49:48

 

DÜZCE Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi yaptığı başarılı ameliyatlara bir yenisini daha ekleyerek, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen bir ameliyata imza attı.

DÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinde uygulanan teknikle hastalardan alınan kıkırdak dokuları ve kemik iliğinin birleştirilmesiyle doku bozuklukları tek seansta tedavi ediliyor.

Üniversite Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İstemi Yücel ve ekibi Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen yöntemi Üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Selim Toğru’ya uygulandı.

Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yücel, “Bugün ülkemizde ilk defa tek seansta kıkırdak kültürü işlemi gerçekleştirdik. İnstant tekniği, hasta için çok büyük bir kolaylık, çünkü iki defa ameliyat olmasına gerek kalmayacak” dedi. 

Doç. Dr. İstemi Yücel, dizinde kıkırdak ve kemik lezyonu oluşan 34 yaşındaki erkek hastayı tedavi etmek için “instant tekniğini” kullanmak istediklerini belirtti. Hastanın tedavisi için Türkiye'de uygulanan farklı yöntemler olduğunu, fakat bunun tedavi sürecini uzattığına dikkat çeken Yücel, “Avrupa'da kullanılan kıkırdak naklini tek seansta gerçekleştiren Instant tekniğini araştırdık ve Hollanda'dan Türkiye'ye davet ettiğimiz ekiple ilk defa Türkiye'de uyguladık” şeklinde konuştu.

Konuk ekibin ülkelerinde kullandıkları cihazları Türkiye'ye getirdiğini dile getiren Yücel, “Bugün ülkemizde ilk defa tek seansta kıkırdak kültürü işlemi gerçekleştirdik. Hastanın dizinden aldığımız kıkırdak dokusunun hücrelerini ileri bir teknoloji ile ayırdık. Bildiğimiz kemik iliği hücrelerini yine aynı teknoloji ile ayırdık. Birleştirilen bu hücreleri özel bir iskele içine enjekte ederek hastanın dizine naklettik. Bu, tek seansta yapılan ve 1,5 saat süren bir ameliyat. Bu teknik, hasta için çok büyük kolaylık çünkü iki defa ameliyat olmasına gerek kalmayacak” ifadelerini kullandı.

Dizdeki kemik ve kıkırdak lezyonlarının gençlerde, özellikle sporcularda daha fazla görüldüğüne işaret eden Yücel, bu problemin dizdeki kıkırdak ve altındaki kemiğin canlılığını kaybetmesiyle oluştuğunu vurguladı.

Vücudun dizdeki kıkırdağın aynısını üretemediğine işaret eden Yücel, sözlerini şöyle tamamladı: “Üretemediği için bu kıkırdağın yerine geçebilecek cerrahi operasyonlar yapıldı. Gelinen noktada hastanın kendi kıkırdak hücrelerini naklederek, orada yeni bir kıkırdak dokusu oluşturuyoruz. Hastanın kendi dokusu olduğundan vücut bunu daha çabuk kabulleniyor. Daha önce dışarıdan suni iskeleler ve kemiği delme gibi işlemler yapılıyordu. İki seansta kıkırdak nakli yapılıyordu ama artık tek seansta olabilecek. Instant dediğimiz bu teknik, Avrupa'da çeşitli ülkelerde kullanıyor ve ülkemizde ilk defa üniversitemizde yapıldı. Bundan sonra da ülkemizde yaygınlaşarak kullanılacaktır” şeklinde konuştu.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8