Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ABD’DEKİ ÇOCUK HASTANESİ İLE ANLAŞTI!
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Duru’nun Amerika Birleşik Devletleri’nde yapmış olduğu çalışmalar sonucunda Türkiye’de Fetal Cerrahi Merkezi kurulmak üzere ilk adımlar atıldı. Merkez sayesinde bebeklerin anne karnında ameliyat edilmesi sağlanacak.
Sağlık 2013.11.27 - 16:03:05
 
 
 
DÜZCE Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde görev yapan hocaların başarılı çalışmaları devam ediyor. Hocalarımız yapmış oldukları başarılı çalışmalar ve projeler ile ülkemizi ve üniversitemizi temsil ediyorlar.
Birçok alanda yaptığı başarılı çalışmalarla ilkleri gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bu kez ABD’de bulunan Cincinnati Children’s Hospital and Medical Center ile fetal cerrahi alanında ortak araştırma ve ameliyatlar yapmak üzere prensip anlaşmasına vardı. 
DÜ Tıp Fakültesi Nöroşirürji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Soner Duru’nun Amerika Birleşik Devletleri’nde yapmış olduğu çalışmalar sonucunda ülkemizde Fetal Cerrahi merkezi kurmak üzere ilk adımlar atıldı.
Doç. Dr. Soner Duru yapılan prensip anlaşması ve Türkiye’de ilk kez Düzce Üniversitesi’nde kurulacak olan araştırma merkezi hakkında bilgiler verdi.
Ağustos ayı başından Kasım ayına kadar, Amerika’daki Cincinnati Children’s Hospital and Medical Center’da bulunduğunu ifade eden Doç. Dr. Soner Duru  “Fetal cerrahi, anne karnındaki bebeğe doğmadan önce uygulanan cerrahidir. Türkiye’de henüz yapılmayan ve spinabifida gibi anomalilerde uygulama yapmayı sağlayan bir Fetal Araştırma Merkezini üniversitemiz bünyesinde kurmayı düşünüyoruz. Bu dünyada da yeni olan bir uygulama olacak” dedi.
DÜ Hastanesi’nde kurulması planlanan araştırma merkezi ilgili bilgiler de veren Duru, “Hem tedavilerinin yapılması hem de bu konu ile ilgili araştırma yapılabilmesi için belli daldaki klinisyenlere ortam hazırlamak üzere böyle bir klinik kurmak istiyoruz. Ben 20 yıldır doğmalık santral sinir sistemi anormallikleri ile ilgileniyorum. Bunlardan bir tanesi de omuriliği açıkta doğan bebekler bu ülkemizde sıkça rastlanan bir hastalıktır. Bu 1000 canlı doğumda bir defa rastlanan bir durumdur. Belde olabilir, kuyruk sokumunda olabilir sırtta olabilir yani omurilik açıktan görülebiliyor bebekler doğduğu zaman ve buna bağlı olarak da nörolojik problemler dediğimiz bacaklarda hiç kuvvetin olmamasından tuttun, değişik derecelerde güçsüzlük olabiliyor. Küçük idrarını tutamama, kontrol edememe problemleri olabiliyor.  Bu hastalarda aynı zamanda hidrosefali dediğimiz beyin omurilik sıvısının toplanmasına bağlı beyine baskı yapmasına bağlı problemlerde meydana geliyor” şeklinde sözlerine devam etti.
Dünyada da yeni uygulanan bir yöntem olduğunu vurgulayan Duru, “Biz bu konuda çalışıyoruz. 3 aydır Amerika’da Cincinnati Children’s Hospital and Medical Center’da araştırmalar devam ediyor.  O merkezle bizim üniversitemizin ortak hareket etme konusunda prensip anlaşmasına vardık. Orda benim önerim ile başlayan bir araştırma destek aldı. Bu araştırmanın devamı için şubat ayında Amerika’ya gideceğim. Amerika’dan gelecek fetal cerrahi ekibi ile birlikte Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde fetal ameliyatları başlatacağız. Bunun ile ilgili altyapıyı oluşturmak için karar aldık. Üniversitemizde bu konu ile ilgili bir araştırma merkezi kurmayı düşünüyoruz. Fetal araştırma merkezi Türkiye’de ilk kez bu konuda atılan bir adım olacak bunu da bizim üniversitenin gerçekleştirmesi üniversitemiz ve Düzce’nin adına oldukça sevindirici bir durum. İspanya’da fetal cerrahi ameliyatları yapılıyor, ancak diğer Avrupa ülkelerinde henüz bu konu ile ilgili bir çalışma başlatılmadı. Bu fetal araştırma merkezinin bünyesinde değişik bölümlerden klinisyenler olacak.  Fetal gelişim ve anomaliler ile ilgili araştırma yapabilecek araştırmacılar olacak.  Dışarıdan da araştırmacı kabul edebileceğiz.  Araştırmalar merkezin bünyesinde devam ederken, kliniğe yönelik fetal tedavi ya da cerrahi uygulama da bu merkezde yapılabilecek. Böyle bir merkez Türkiye’de ilk kez olacak.  Bu konuya gönül vermiş durumdayız” ifadelerini kullandı. 
 
FETAL CERRAHİ (ANNE KARNINDA AMELİYAT)
Fetal cerrahi (fetal surgery) terimi anne karnında iken bebeğin ultrason gibi yöntemlerle tespit edilen bazı anomaliler nedeniyle ameliyat edilmesi anlamında kullanılıyor. Nadir merkezlerde bu tür ameliyatlar uygulanıyor. Fetal cerrahi girişim, gebelik süresince zararlı etkileri olan, doğum sonrası yaşamı tehdit eden ilerleyici anatomik malformasyonların düzeltilmesinde uygulanıyor. 
Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8