Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Obezite cerrahisinde önemli bir ameliyat daha!
230 kilo ve vücut kitle endeksi 94.5 olan süper morbid obez hastaya, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi genel cerrahi kliniğinde laparaskopik obezite cerrahisi yapıldı.
Sağlık 2013.12.17 - 17:35:23

 

20 yıldır obezite ile mücadele eden 39 yaşındaki Leyla Acar isimli hastaya, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi Kliniğinde mide küçültme ameliyatı yapıldı.

Hasta, Prof. Dr. Metin Aydın, Yrd. Doç. Dr. İsmet Özaydın, Doç. Dr. Mehmet Yaşar, Dr. Fuat Çetin ve anestezi ekibinden Doç. Dr. Yavuz Demiraran, Doç. Dr. Abdulkadir İskender ve Yrd. Doç. Dr. Gülbin Sezen tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile sağlığına kavuştu.

Prof. Dr. Metin Aydın 156 cm ve 230 kg olup vücut kitle indeksi 94,5 ile ileri derece morbit obezite olan hastanın, hareket kısıklığı, günlük aktivitelerinde yavaşlama şikâyetleri ile DÜ Genel Cerrahi Kliniğine ameliyat olmak için başvurduğunu belirtti.

Yapılan müdahale hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Metin Aydın “Hastaya 10 Aralık 2013’te laparoskopik sleeve gastrektomi ya da diğer ismiyle tüp mide ameliyatı (mide küçültme ameliyatı) yapılmış olup, hastanın midesinin yaklaşık yüzde 60’ı kapalı ameliyatla alınmıştır. Ameliyat yaklaşık 40 dakika sürdü. Hastanın ameliyatı başarıyla gerçekleşmiş olup ameliyat sonrası genel durumu gayet iyi” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Metin Aydın Vücut kitle endeksinin 40'ın üzerine çıktığı duruma morbid obezite dendiğini söyleyerek, metabolik hastalıklar grubunda kabul edilen bir hastalık olduğu ülkemizde bu sorunun sigaradan sonra önlenebilir en önemli ölüm nedeni olduğunun altını çizdi.

Aydın “Uluslararası kriterlere göre vücut kitle endeksi 40'ın üzerinde olan herkese obezite cerrahisi yapılabiliyor. Eşlik eden ciddi bir rahatsızlığı (diyabet, hipertansiyon, kalp damar hastalığı, eklem hastalıkları vb.) olan hastalarda bu sınır ise 35’dir. 60 üzerindeki hastalar süper morbid obezite olarak kabul ediliyor. Kliniğimizde daha önce opere edilen vakaların endeksin genelde 60’ın altında” ifadelerini kullandı.

Laparaskopik olarak ilk kez yapıldığını kaydeden Aydın, laparaskopik sleeve gastrektominin yapıldığını bu hastaların ortalama 3 gün hastanede yatıp, 10 gün sonra günlük yaşantılarına döneceğini belirti.

Haberi Yazdır
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8