Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.10.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
TURİZMDE ATILIM
Turizmde 5 yıldızlı bir yıl oldu! Kardüz Yaylası turizm gelişme bölgesi ilan edildi Turizm alanlarına kolay ulaşım sağlamak için yollar asfaltlandı. Konuralp’te antik kazı çalışmaları başlatıldı. Turizme büyük katkı sağlayan yatırımlar hayata geçti.Tarihi Ceneviz Kalesi Dünya Mirası listesine alındı.
Çevre 2013.12.31 - 15:25:06

 

 

Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak, bölgenin destinasyonları arasında ilk sıralarda olmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Bölgemizde yaratılan cazibe, sağlanan yeni destek ve teşviklerle yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açmayı planlıyoruz” dedi.

 

 

KÜLTÜRve Turizm Düzce İl Müdürü Özcan Budak, Düzce’nin iklimi, doğal kaynakları, bozulmamış çevresi, tarihi, kültürel varlıkları, yerel yaşam tarzı ve gelenekleri, coğrafi konumu nedeni ile ana pazarlara yakınlığı (denizyolu, hava yolu, demiryolu), bir üniversite kenti oluşu, genç ve dinamik nüfusu, alternatif turizme uygunluğu, dört mevsim turizm imkanları ile gelecek vaat eden genç bir il olduğunu ifade etti.

 

“DÜZCE, GÖZDE TURİZM ALANLARINDAN BİRİ”

Düzce’nin büyük şehirlere komşu olmasının getirdiği coğrafi avantaj ve sahip olduğu zengin çeşitlilik nedeniyle hem bölgenin hem de ülkemizin cazibe merkezi olmaya aday yerler arasında bulunduğunu dile getiren Budak, “Düzce’nin mevcut turizm imajını şekillendiren unsurları, milattan önce 3. yüzyıla kadar uzanan tarihi, ekolojik çeşitliliği, dört mevsim doğa turizm potansiyelleri ve yerel yaşam tarzıdır. Bütün bu olumlu potansiyelleri barındıran ilimiz, stratejik konumu nedeniyle de önemli bir destinasyon ayağının merkezindedir. Bölgenin destinasyonları arasında ilk sıralarda olmayı hedefleyen ilimiz, kültür, sanat, inanç, gastronomi, günü birlik, kongre, gençlik, yayla, botanik, kuş gözlemciliği, avcılık, balıkçılık, trekking, tırmanma, bisiklet, rafting, kamp-karavan, motokros, doğa fotoğrafçılığı, yaz ve kış sporları, golf, termal, geleneksel el sanatları, sualtı dalma, yelken, binicilik, atıcılık, kürek, oryantiring, paintball, jeep safari, motor, mağara turizmi gibi birçok alternatif turizm türünü gerçekleştirme imkanı bulunmaktadır. Bölgemizde yaratılan cazibe ve sağlanan yeni destek ve teşviklerle yerli ve yabancı yatırımcıların önünü açmayı planlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Budak, Düzce’nin, içinde yüksek dağları, ulu ormanları, derin vadileri, birbirinden güzel şifalı plajları ile denizi, şelaleleri, berrak akan dereleri, gölleri, yaylaları, florası, faunası ve yerel yaşam tarzı ile gözde turizm alanlarından bir tanesi olduğunu vurguladı.

 

“CENEVİZ KALESİ MUTLAKA GÖRÜLMELİ”

2013 yılına ilişkin bir değerlendirme de yapan Budak, bakanlık ve Düzce Valiliği nezdinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak birçok çalışma gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Budak, Akçakoca’nın simgesi haline gelen Tarihi Ceneviz Kalesi’nin, ‘Ceneviz Ticaret Yolu’nda Akdeniz’den Karadeniz’e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri’ adıyla UNESCO Dünya Miras Geçici listesine adını yazdırdığını hatırlatarak, “Tarihi Ceneviz kalesi, denizden yüksek ve denize sıfır konumuyla tarih ve doğanın estetiğini bir arada sunduğu bölgemizdeki ender merkezlerden biridir. Avrupa Çevre Eğitim Vakfı tarafından Karadeniz sahillerine verilen tek mavi bayraklı plaj Ceneviz Kalesi Plajıdır. Ormanla iç içe essiz kumsalı, Tarihi Ceneviz Kalesi ve etkileyici gün batımı ile mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir” dedi.

 

“TURİZME BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAK”

2013 yılında yaşanan diğer önemli gelişmenin ise Gölyaka Kardüz Yaylası’nın, Bakanlar Kurulu tarafından Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak tespit ve ilan edilmesi olduğunu belirten Budak, “İlimizin en yüksek noktalarından biri olan Kardüz Yaylası ülkemiz ve Düzce turizmine gelecekte büyük katkılar sağlayacaktır. Kardüz Yaylası, hem yayla, hem de kış turizm destinasyonu olacak niteliklere sahiptir” dedi.

Düzce çevresindeki destinasyon ağını kuvvetlendirerek, farklı turistik ürünler oluşturmak, alternatif turizm faaliyetlerini geliştirmek, turizm potansiyellerini organize ederek, ilimizin tanıtılmasını sağlamak, yörenin ekonomik gelişmesine ve bölgeye yönelik yatırımların artmasına, istihdam oranını arttırarak kırsal kalkınmayı sağlanması amacıyla yol yapım çalışmaları gerçekleştirildiğini dile getiren Budak, bunların Beyköy-Samandere ve Abant yol güzergahı ile Yığılca’dan Yedigöller yol güzergahı olduğunu söyledi.

 

“AYRICALIĞI OLAN ANITSAL BİR ŞAHESER”

Prusias ad Hypıum Antik Kenti Konuralp'in tarihini gün yüzüne çıkartmak için bölgedeki ilk bilimsel kazı çalışmasını başlattıklarını anlatan Budak, “Konuralp Antik Tiyatro, Doğu Marmara ve Batı Karadeniz bölgelerinde, Helenistik ve Roma Döneminde, yapılmış ve bugüne kadar ayakta kalabilmiş tümlenebilir ve özellikle turizme kazandırılabilir tek örnek olması bakımından ayrıcalığı olan anıtsal bir şaheserdir. 1931 Yılında antik kent Konuralp Beldesinde bulunup İstanbul Arkeoloji Müzesine götürülen ve orada teşhir edilen Tyche Heykelinin replikası yapılarak, Konuralp Müzesi Arkeolojik eserler salonunda teşhire açtık. Konuralp’in güneyinde bulunan ve Roma döneminden kalma iki önemli mozaiğin konservasyon çalışmalarını tamamladık. Mozaiklerde, Yuman mitolojisi kahramanı Akilleus ve annesi Thetis ile ilgili bir sahne, diğerinde ise Yunan Mitolojisinin destansı ozanı Orpheus bulunmaktadır” dedi.

Budak, bölgemiz turizmine önemli katkı sağlayacak olan, Topuk Yaylası Fenerbahçe Tesisi ve Akçakoca SKY Tower Oteli’nin de 2013 yılında hizmete açıldığını bildirdi. 

Haberi Yazdır
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
cumhuriyetten bu güne düzcenin tarihi ilk defa yapılan çalışmalar ve uzun süren mücadelelerden sonra başlayan kazı çalışmalarıyla tam anlamıyla gün yüzüne çıkıyor ne kitabı ya? ayrıca kütüphanede düzcenin tarihiyle ilgili birçok kitap okudum ben. bir konuralpli olarak şunu söylemeliyim ki maalesef düzce tarihine çok sahip çıkmıyor acaba düzcede kaç kişi tarihini merak edip konuralp müzesini gezmiştir? sayın vatandaş peki ya siz? gezip gördünüzmü?
konuralpli - 01.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,25

Daha Düzce'nin tarihiyle ilgili bir kitap bile çıkarmadan böyle söylemler. Hadi be. derler adama. Başka illerle kıyasla bakalım..
Vatandaş - 01.01.2014

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,61

Düzce ve Düzce turizmine yapmış olduğunuz başarılı çalışmalar takdire şayandır Allah sizden razı olsun
Düzceli - 31.12.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%45,27

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8