Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

NE OLDU SANA DÜZCEM ?...

05.09.2012 - 17:49:25
İki afeti üst üste gördükten sonra birçok kesim benliğini kaybetti. Ben şahsım olarak bunu yaşadığımız depremlere bağlamıyorum.
Dünyanın her yerinde deprem oluyor. Tsunima oluyor, savaş oluyor. Asıl biz il olduktan sonra kendimizi kaybettiğimizi sanıyorum.
Düzceliler... Ama harbi vatanını, toprağını, yaşadığı yeri seven Düzceliler... Sözde değil, özde olan Düzceliler...
Soruyorum, sizlere ne oldu?
Düzce'nin kalkınması, büyümesi için birlik ve beraberlik içinde olmuyorsunuz? Neden herkes para için, çıkar için, menfaat için çırpınıyor.
Şahsi menfaatler için Düzceliler Düzce'yi tanımaz oldu.
Biz sadece cenazelerde, düğünlerde, toplantılarda, bayramlarda mı bir araya geleceğiz. Düzce için çırpınan, bir şeyler yapmak isteyen insanlar hasta olunca ziyaret bile etmiyoruz.
Bu kadar gaddar olamayız. Cenazelere bile istemeyerek gidiyoruz. Komşusunun öldüğünü bilenler bile yalan söylüyor. Efendim şehir dışındaydım cenazeye gelemedim diyebiliyor. Hâlbuki kahvehanede okey oynuyor.
Ne oldu bizlere? Bizim başımıza bir şey gelse yol gözetleriz. Yardım istemek için insan ararız. Allah büyüktür. Ne demişler: Gidersen gelirler.
Konumuzu dağıtmadan Düzce'ye ve Düzcelilere dönelim. Depremin ardından 13 yıl geçti. Orta hasarlı ve ağır hasarlı binalar halen duruyor.
Yıkılan evlerin arsaları otopark oldu. Binlerce kaçak yapılaşma oldu. Bazı il müdürlükleri küçücük odalara konuldu.  Üniversite yolu çözüm bekliyor. 13 yılda 7 vali geldi. Düzcespor amatör kümeye düştü. Yani saymakla bitmeyen işler Düzce'de hala duruyor.
Yani her türlü gerideyiz. Ne oldu Düzce'ye? Ne oldu Düzcelilere?.. Biz hala birbirimiz ile uğraşıyoruz.  Düzce'nin çıkarları olduğu zaman neden birleşmiyoruz?
Bakın, Bolu yıllardır aynı taktiği uyguluyor. İçlerinde birbirlerini yeseler de hizmet geleceği zaman bütünleşiyorlar. Arkadaş oluyorlar.
Bolu şu anda milli gelirde Türkiye birincisi bunu biliyor musunuz?
Bir süre önce Bandırma'ya cenazeye gitmek zorunda kaldım. İzmit dört yoldan devam ediyorum. Körfez, Gölcük, Karamürsel, Değirmendere, Yalova ve Orhangazi'den geçtim.  Aman Allah’ım, oralar cennetten bir parça olmuş.
Dönüşte Sakarya'ya uğradım. Burayı bilmeyen görmeyen kalmamıştır. Sakarya kendine yakışır bir şekilde olmuş. Daha da yayılıyor. 
Düzce'ye geldiğim zaman çok sevindim. Toprağıma, suyuma, evime kavuştum. Herkesin kendi evi gibi yok. Herkes evinde rahat ediyor.
Ama diğer taraftan da üzülüyorum. Düzce neden böyle kalmış? Son bir kaç  yıl içinde biraz canlanma var. Yeterli mi? Hayır... Ben buna geç kalan mutluluk diyorum.
Sadece göç alıyoruz demek de yanlış. Ama yapılan hizmetler yeterli değil. Yeterli olması için birlik ve beraberlik içinde olmamız gerekir.
Marmara bölgesinde en geri kalmış yer Düzce'dir. Arkadaşlar biz cezalı mıyız neyiz? Depremden bu yana 13 yıl geçti. Fazla bir değişiklik olmadı.
Arkadaşlar, Düzce neredeyse elden gidecek. Düzceliler kabuğuna çekildi. Kimileri kayboldu gitti. Dışarıdan gelenler bile bizden fazla Düzcelilik yapmaya çalışıyor. Lütfen kabuğunuzdan çıkınız. Düzce için biraz mücadele edelim.
Boş laflara, boş konuşanlara, boş beyanatlara bakmayalım. Onlar medyatiktir, yaptıklarını değil, duyduklarını söylerler.
Bu arada Düzce için çalışanların hakkını yemeyelim. Onları bizler biliyoruz. Ama bir de çalışmayıp da çalışıyormuş gibi yapanlar da var. Düzce böyle değildi, niye böyle oldu? Diğer iller paris misali, Düzce köy misali kaldı.
Ne olur herkes birbirine yardımcı olsun. Dedikoduyu, kıskançlığı, milliyetçiliği bir kenara bırakalım. Düzce için çalışalım. Yarın bu topraklarda bizim çocuklarımız, torunlarımız yaşayacak. Ben Düzce için bir çivi çakanın kölesi olurum.
Esenkalın...
 
 

 Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8