Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
24.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
İlhami ATASEVER

M.EĞİTİM İHALELERİ NEDEN YAPMAZ?

20.07.2013 - 10:00:07

Her resmi kurum yatırımlarla ilgili ihaleyi kendisi yapar!  Edindiğim bilgilere göre Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü vb. kurumlar yatırım ile ilgili her türlü ihaleleri kendileri yapıyorlar. Yine edindiğim bilgilere göre Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okul ihalelerini kendileri değil de, İl Özel İdare Müdürlüğü yapıyor! Neden? Eğer ihale için teknik personel gerekiyor da teknik personel yetersizliğinden yapılamıyorsa diğer kurumlar bunu nasıl yapıyor?

 

Çok iyi biliyorum ki okul ihaleleri, kısa süre öncesine kadar Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılmaktaydı. Yine edindiğim bilgilere göre, İl Özel İdaresi Müdürlüğü tarafından yapılan ihalelerde görevli personelin çoğu da Milli Eğitim Müdürlüğünden Özel İdare Müdürlüğüne geçiş yapan personel tarafından yapılmaktadır!

 

Diğer kurumlar valilikten aldığı onay ile kendi ihalelerini kendileri yapabiliyor, gerekli olan teknik elemanları da diğer kurumlardan temin edebiliyor. Milli Eğitim Müdürlüğü ihale konusunda son derece başarılıydı, memurlarını bu işte çok da iyi yetiştirmişti. Yetiştirmiş olduğu elemanlar maalesef başka kurumlara gitmiş! Yoksa okul ihaleleri bugüne kadar çoktan yapılırdı! İsterse yine yapabilir! Neden yapılmıyor?

 

Yılbaşından bu yana, Milli Eğitim Müdürlüğünün yapması gereken 33 okul ihalesinden ancak 6 tanesinin ihalesi yapılmış!  Yani 6 ayda  6 okul ihalesi! Bundan ne anlamalıyız? Bu hızla gidilirse bir yılda ancak 12 okul ihalesi yapılır,  33 okulun ihalesi ise yaklaşık 3 yılda ancak tamamlanacak demektir!  Bu hızla gidilirse ihalesi yapılacak olan okul inşaatları ne zaman biter?

 

1999 Düzce depreminde hasar gören okulların tespiti, hangi okulların güçlendirilmesi gerektiği, güçlendirilmesi geren okulların projelendirilmesi, bunlar için yapılacak ihaleler, bütçeye para aktarılması vs. bu işler ne kadar sürer?

 

Milli Eğitim Müdürlüğü, yatırımlardan sorumlu ilgili şube müdürüne yardımcı olmak amacıyla, ihale dosyası hazırlamak için geçici süre ile yeterli sayıda şube müdürü görevlendirebilir.

 

Milli Eğitim Müdürlüğü çok önemli ve gözde kurumlarımızdan biridir. Dün, okul ihalelerini en hızlı bir şekilde yapıyordu. İnanıyorum ki, isterse yine yapar! Önemli olan problemin nerede olduğunun tespitidir! Eğer yasal bir engel yoksa verin yetkiyi Milli Eğitim Müdürlüğüne yapsın bu ihaleleri!

 

Amacımız kimseyi üzmek değil, sıkıntıya sokmak hiç değil, ama maalesef gerçek de ortada! 6 ayda 6 okul ihalesi yapılmış!

İhalesi yapılan okulların, inşaat yapımına başlanıp başlanmadığı da henüz belli değil!

 

İlimizde, kısa süre içinde yaklaşık 50 milyon lira tutarında ihale yapan kurum veya kurumların olduğunu bu işlerle ilgilenenler bilirler. Nasıl yapmış veya becermişler bu işi! Bildiğim kadarı ile ihaleleri kendileri yapmışlar!

 

Milletvekillerimiz ilimizin okul ihtiyacını ilgili Bakanlığa bildirmiş. Bütçeye 125 milyon lira gibi bir parayı koydurmuş, bir bölümünü de İl Özel İdaresi Müdürlüğüne aktarılmasını sağlamış. Yani siyaset görevini yapmış!  Peki, bunun dışında daha ne yapılabilirdi? İhaleleri ve işçiliği de herhalde milletvekilleri yapacak değil!

 

Milletvekilleri okul inşaatlarının bir yılda bitirileceğini, yani 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında hazır olacağını söylüyorlar!

Para kasada hazır, plan proje hazır! Bitmemesi için bir sebep var mı? Yok! 6 ayda 6 okul ihale etmekle biter mi? Bitmez!

Eee ne olacak? Bir vatandaş olarak gönlüm arzu ediyor ki bu iş bir an önce bitsin!

 

Bir gün Başbakan bu olayı bir şekilde duyarsa ve derse ki biz gerekeni yapmışız, Düzce olarak siz gereğini yapmamışsınız! Verilebilecek mantıklı bir cevabımız var mı?

 

Gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum! Esen kalın.

  
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Okul projeleri genellikle tip projlerdir. Böyle olunca benzer okulların maliyetleri daha önceden hesaplandığı için çok fazla da bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Dha öncesinde bir ihale kurumunda çalıştığım için söylüyorum. bir okulun ihalesi normalde iki günde en fazla 3 günde yapılabilir. Bu işleri yavaşlatmanın yada bekletmenin kime ne faydası var? İhlae biriminde çalışıp ta bu işler ağır aksak gidiyorsa bu personeli başka birimlere aktarmak gerekir. devlet işi deyip te 6 ayda 6 okul ihaleye çıklıyorsa bu işi yapanlara soruşturma açmak gerekmez mi? Bu memurların 6 ayda ne iş yaptıklarını sormak gerekir? devlet kurumları hizmet bekler yan gelip yatma yeri değildir. saygılarımla.
Hasan - 23.07.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,59

İhale yapmak çorba yapmaktan daha kolay.Çorbanın tuzu çok olur tuzu geri alamazsın.Tuzu az olur sonradan ilave dersin, o da tam lezzet vermez vs.Herşey elektronik ortamda yapılıyor.Kamu İhale kurumunun(KİK) yapılarla-diğer dayanıklı mal ve tüketim araçları ile ilgili ihale sözleşme-şartname-v.b. tüm formları hazır formatla kullanıma sunuyor. Sadece ufak tefek rutuşlarla şartname ve sözleşmeleri kendi ihalene uydurmanın dışında fazla bir işçiliği de yok. Komisyonda 5 kişilik üyelerden biri muhasebeden anlayacak diğeri de yapı işinden o kadar. Geriye ne kalıyor. İhaleye çıkıp ihaleyi yapmak. Bir dosya hazırladın mı başlıklarını değiştir ufak tefek kes kopyala yapıştır dan sonra her gün 2 şer saat ara ile günde 4 ihale yapılsa 12 okul ihalesi3 günde yapılır. yada hergün 1 ihale 12 de olsun. Sonrasında bir veya birkaç teknik kontrolör görevlendirilerek işlemler takip edilir. Yükleniciye de verilen süre ne ise bitince teslim alınması yapılarak okullar eğitime alınır. Burada sıkıntı hata olsun olmasın ihalelere ihaleyi alan firmayı yada ,idareyi oyalamak işleri aksatmak amaçlı ihaleyi alamayan firmalardan haklı haksız itirazlar gelir. İtiraz için açık kapı bırakmayarak o tür kötü niyetli (haklı itirazlar hariç) kişi yada kuruluşların önü kesilir. Yada ihalelere itiraz için yatırılan bedeller arttırılır vs. Bu konuda da merkezi hükümet taslak hazırlığı içinde. Tabi yazması kolay diyeceklerde olacaktır. Ama askerde bile er-onbaşı-çavuş-sat-sut komandoları var ve bunların işi farklı farklıdır. Erin yapacağı savaş için sat-sut komandoları, komandoların yapacağı mücadele için de normal er gönderilmez. Gönderilirse de yukarıda zikrettiğiniz aksaklıklar olur ve savaş kaybedilir yada savaşın kazanılması uzun sürer. Sıkıntı da burada. Saygılar.
İshak AK - 22.07.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,49

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8