Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.08.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal ERBAY

DÜZCE’Yİ TANIMAK VE DÜZCELİ’Yİ ANLAMAK

19.09.2013 - 10:59:22

"Çok değerli Düzceli hemşehrilerim, öncelikle her birinize özlem ve hasret duygusu içerisinde, selam ve sağlık dileklerimi sunarak sözlerime başlamak istiyorum.

 

" Sizinle çok güzel günlerim geçti. Yine ilk olarak, Düzce Postası Gazetesi’nin şahsımla yaptığı bir röportajda karşınıza çıkmıştım. Hatırlarsanız, sorulan bir soruya cevap verirken bir açıklamada bulunmuştum, ‘Halkın çok rahat ulaşabileceği bir kişi olacağım.’diye. O taahhüdüm doğrultusunda, temsil sürem içerisinde sizinle sık sık bir arada oldum.

 

Sizi bilemem ama, ben size alıştım. Size doğru gelirken, sizi kucaklamaya doğru koşarken hiç yorulmadım. Size her kavuştuğumda, yaşadığı dönemin despotizmi karşısında devlet adamlarını gördüğünde ürken, titreyen rahmetli babamın ruh halini hep gözümün önünde bulundurdum. Sanki rahmetli bana şöyle sesleniyordu; ‘Sakın ha, bizim zamanımızdakilerin bize davrandığı gibi halka davranma. Sana bu yetkiyi veren halktır. Halktan aldığın yetkiyle halka hizmet edeceksin, herkesi kucaklayacaksın, hiç kimseye efendilik taslamayacaksın. Efendi olan halktır, sen halkın hizmetkarısın.’

 

Temsil sürem boyunca, onun bu seslenişini ve tembihatını hep göz önünde bulundurdum. Elimden geldiğince ibadet ruhu içerisinde halkın hizmetinde olmaya gayret ettim.

 

" Temsil süremiz sona erince de, bu görevi üstlenen kardeşlerimize dua ile birlikte, şahsıma ulaşan talepleri karşılamaya ve Rabbimin şahsıma yönelik takdir etmiş olduğu diğer görevleri ifa etmeye çalıştım ve çalışıyorum. Dolayısıyla, zorunlu olarak zaman zaman sizden uzak kalıyorum ve eskisi gibi sık sık görüşemiyoruz. Bu da, size olan hasret ve özlemimi günden güne artırıyor. Bu hasreti azaltmaya yönelik dostlarımla istişare ettik ve bir formül üzerinde anlaştık.

 

Anlaştığımız formül, beni ilk olarak Düzce halkına tanıtan, Düzce Postası Gazetesi’nde haftalık köşe yazısı yazmak şeklinde belirlendi. İnşallah bundan sonra her hafta Perşembe günleri, bir aksilik olmazsa beraber olacağız. Gönlümü, duygularımı, sevgimi, araştırma ve müşahedelerimi birlikte sizlere arz edeceğim. Allah mahcup etmesin, dualarınızı bekliyorum.

 

İlk yazımda üzerinde durmak istediğim hususun adını ‘Düzce’yi tanımak ve Düzceliyi anlamak’ şeklinde koydum.

 

‘Düzce’yi Tanımak’ derken, elbette ki, kastettiğimiz, coğrafi ve fiziki olgu içerisinde sıkışıp kalacak olan bir tanımlamadan bahsetmiyoruz. ‘Düzce’yi Tanımak’ bir bakıma, dünyada 600 yıl hükümran olmuş, dili, dini, kültürü, etnik unsuru farklı insanları, sulh ve adalet içerisinde bir arada tutmuş olan ve bu doğrultuda, devletini kurup ayakta durmasını temin eden iradeyi ve bu iradeyi besleyen ana kaynakları, kültür seviyesini ve bu doğrultuda şekillenen insan yapısını, ruh ve karakter seciyesini ve bütün bunların Düzce’nin sosyal yapısına yansımasını tanımak ve anlamak demektir.

 

Nitekim Osmanlı Devleti, kim olursa olsun hak ve hukuku sahibine teslim etmek suretiyle her dönemde, din farkı gözetmeksizin, mağdur ve mazlumun sığındığı ve imdat dilediği bir sığınak ve güven ortamı oluşturmuştur. Bu hususta bir tek misal yeterlidir sanırım; hepimizin bildiği gibi Ocak 1526’da Fransa kralı Fransua, memleketinin düşman işgaline uğraması ve hapse atılması üzerine, kendisini kurtarması için, Kanuni’ye başvurmuştur.

 

"Daha sonraları 1789 ve 1848 Fransız ihtilallerinden sonra meydana gelen olaylar ve toprak kaybetmemiz sonucu, gerek orta Avrupa ve Balkanlar ve gerekse Kafkaslar’dan, evini, yerini yurdunu terk edip, kağnılarıyla yola koyulan bu insanlarımızın yerleştirildiği yerlerden birisi de Düzce idi.

 

Peki, bu insanlarımız ne diye yollara düştü? Doğup büyüdükleri baba ocakları, çöl çorak, verimsiz yerler miydi? Bunun için mi bir meçhule doğru yollara düştüler ve buralara geldiler?

 

Hayır, tam tersine, terk edip geldikleri diyarlar, oldukça verimli, yeşillik, hatta ‘Buralar hiç terk edilir mi?’ dedirtecek kadar da güzel yerlerdi. Ama onlar, başta inanç ve ibadet hürriyeti ve can güvenliği olmak üzere özgürlüklerini, kültürlerini ve inançlarını doya doya yaşayabilmek için yollara düştüler ve bu huzurlu diyarı yurt edindiler.

 

Mensubu bulundukları yüce medeniyetin ve büyük vatanın bir parçası olan bu toprakların başlangıçta, vatanlaşmasını tamamlayıp bizlere emanet eden Akçakoca beylerin, Konuralp beylerin, Yığılca’da yığışıp kışlayan, Kaynaşlı’da kaynaşıp iz bırakan yiğitlerin, Ali babaların, Çilimli Karaköy’de mekan tutan Muslihiddin efendilerin ve daha nice isimsiz kahramanların oluşturduğu güzelliklere güzellik kattılar.

 

Hele karşılıklı anlayış, saygı ve sevgi içerisinde, kardeşçe birlikte yaşamanın en güzel örneğini verdiler. Bunu istikrarlı ve seviyeli davranışlarıyla birlikte tarihin hafızasına kazıdılar.

 

Kendilerine reva görmediklerini başkalarına da reva görmediler. Kendileri için istediklerini başkaları için de istediler.

 

Nüfus hareketinin çok yoğun olduğu bu dönemde bile Düzce toplumu, iç dinamiklerini canlı tutmuş, tarihi süreç doğrultusunda toplumun mayasının şekillenmesini, hamurunun milli ve manevi değerleriyle yoğrulmasını gerçekleştirecek aydınlarını, bilge kişilerini yetiştirmişti.

 

Bunlardan birkaç kahramanı anacak olursak, bunların başında Zahidel  Kevseri ve Yusuf Suat Efendi gelir. 

 

Zahid-el Kevseri daha sonra Kahire’ye gitmiş ve orada Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Yine ilk dönem aydınlarından Müderris İsmail Efendi’yi, Şamlı Mecit Efendi’yi, Köprübaşı’lı Akif Hoca’yı, Hacı Said Efendi’yi sayabiliriz.

 

Düzce’yi Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren, tarihi misyonu etrafında şekillendiren, halkın milli birlik ve kardeşlik duyguları etrafında kaynaşmasını temin eden en önemli şahsiyetlerinden birisi de, zamanın Düzce müftüsü Kürtzade Mehmet Efendi idi. Kürtzade Mehmet Efendi devletin devamlılığına, halkın birlik ve beraberliğine ömrünü vakfetmiş bir ilim adamıydı. Kürtzade Mehmet Efendi bu hizmetleri yürütürken, 60 yaşın üzerindeki birçok Düzce’li hemşehrilerimin en azından ismen tanıyacağı, Cumayeri’li Hafız Hasan Efendi, kardeşi Hafız Ahmet Efendi, Büyük Cami vaizi Hacı Cemal Efendi, Şemsettin Efendi gibi şahsiyetlerden büyük yardım görmüş ve gönülleri birlikte şekillendirmişlerdi.

 

Klasik Düzce terbiyesi, beyefendiliği diyebileceğimiz, o kültür ve seviye şablonunu şahsında örnekleyen ve kendinden sonraki nesillere bizzat yaşayarak aktaranlardan birkaçını daha hatırlayacak olursak; Hatip Yaşar Özvereni, Hacı Mustafa Bitemiri ve en son karakter ve seciye örneği Bedrettin Maradit’i rahmetle anarız. Kısaca Düzce, maddesini manasına feda etmenin örneklerini sergilemiş, ruh ve manasıyla maddeyi kontrolü altında tutmuş, ruhunun yüceliğini, inancının özgürlüğünü kuvvetlendirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçmamış, bu doğrultuda hep saygı ve sevgi içerisinde dialog zemini aramış, güven ortamına sakin limanlara, dost gönüllere ulaşmanın gayreti içinde olmuştur.

 

Binbir farklı tondaki yeşiliyle, Düzce ne kadar güzelse, ey Düzce’li sen de bu evsafınla en az o kadar güzelsin, saygı değersin. Selam olsun sana.

 

Not: Yeni öğretim yılının başlaması sebebiyle, başta bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize, yöneticilerimize ve velilerimize, yeni yılınız  ‘hayırlı olsun’ diyor, her birine başarılar diliyorum.
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Saygıdeğer Hocam yüreğinize ve kaleminize sağlık...
Muhammet Mustafa - 02.10.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,86

Bir kerre milletvekili oldunuz yeter. Belediye başkanı olmazsınız ayrıca rektör hanım aday olacak onun yerine de bekleyen var..
konuralp korhan - 24.09.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,08

Erbay, 4 yıl Düzce'nin vekili olarak TBMM'de bulundu. Çok deneyimleri oldu. Düzcedeki anılarına, Ankara'daki anılarını zaman zaman yazılarında değinse Düzceli hemşehrileri olarak keyfle okuyacağız.
Necmi küçük - 23.09.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%51,67

Hocam siz gerçek bir DÜZCELİ siniz... Sizin DÜZCE ve halkı için daha çok hizmetler yapacağınıza eminiz... Sizin gibi hatırlı ve bilge kişilerle hem DÜZCE miz hem de bu her köşesi ayrı ayrı CENNET ülkemiz daha da ileri gidecektir eminiz.... Hayırlı olsun ALLAH razı olsun .. SAYGILAR...
AZİZ AKSOY - 23.09.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%47,20

Düzce'nin tarihi üzerine geniş kapsamlı bir araştırma olmadığı gibi bu coğrafyada yetişen büyüklerimiz hakkında da hiç bir döküman yok gibi. O bakımdan değerli hocamızın kaleme aldığı yazılarında bu konulara değinmesi önemeli. İnşallah üniversitemiz bünyesinde bri çalışma söz konusu olur. Tez hazırlayanlar yöremizin özelliklerini gün ışığına çıkarır.
Üniversiteden - 21.09.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,86

hocam nerelerdesin. burada yazını görünce duygulandım. alımıştık size hocam.
şemsi durdu - 21.09.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,67

sayın fakirin yoksulun babası celal hocam garipler seninle gurur duyuyor
yığılcalı - 20.09.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%53,40

Halkın adamı sayın gerçek milletinvekili. yazılarınızı merakla bekleyeceğim. Düzce'de yetişen bu kadar çok şahsiyetten inanın yazınızı okuyana kadar haberim yoktu.
orhan - 20.09.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,14

Sayın Milletvekilimiz Prof.Dr.Celal Erbay Hocamıza bu güzel yazısından dolayı teşekkür ederim.Düzceli hemşehrilerinizde sizleri unutmadı,unutmayacaktır ve dört gözle sizi beklemektedirler bundan emin olabilirsiniz.Saygılarımla.
düzceli - 19.09.2013

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,88

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8