Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

DÜZCE'NİN BİLİNMEYEN KALELERİ

17.10.2014 - 14:41:59

 

    TARİH boyunca hep önemli bir güzergâh noktasında yer almış olan Düzce’nin, aslında ne kadar da sürprizlerle dolu bir coğrafya üzerine kurulduğuna şükretmeliyiz.

   

    ‘Sürpriz’ diyorum, çünkü hala bu topraklarda çok fazla bilmediğimiz tarihi gerçeklerimiz yatıyor… 

 

    Bugüne kadar Düzce’mizde tarihi zenginliklerin az oluşundan hep yakındık. Ancak bu topraklara geçmişte birçok medeniyetin gözünü diktiğini çoğumuz bilmiyoruz.

 

    Oysa Akçakoca’daki Ceneviz Kalesi dışında, Düzce il sınırları içerisinde yer alan tam dört kalemizin daha kalıntıları mevcut.

 

    Düzce’nin bazı şehir haritalarında bu eski kaleler simge olarak belirtiliyor. Ama bu henüz ilimizi anlatan tüm haritalarda yaygın değil.

 

    Gerçi günümüzde bu kalelere ziyaretçi çekebilecek kadar kalıntı yok belki ama insanların tanıması ve bilmesi açısından bu konunun üzerinde durmamız gerekiyor.

 

    Akçakoca’daki Ceneviz Kalesi bunların en bilineni… Aslen Yunan göçmenleri tarafından kurulduğu bilinen kalenin Cenevizliler dönemine ait olduğu kaynaklarda geçse de, Bizans döneminde yapıldığı iddia edilmektedir. 13. yüzyılda Haçlı Seferleri sırasında Cenevizlilerin hâkimiyetine geçen kalenin, bu dönemde surları daha da kuvvetlendirilmiş.

    Ceneviz Kalesi, denizden 100 metre yükseklikte bir falez üzerine yapılmış. Kalenin yarım yuvarlak çıkıntıları ve yüksek bir kulesi bulunuyor. Sur duvarları ise moloz taş ve tuğladan yapılmış. Osmanlılar tarafından da karakol kalesi olarak kullanılmış.

 

    Kalenin iç avlusunda yine halk arasında ‘dilek kuyusu’ olarak bilinen bir su sarnıcı bulunuyor. Zaten birçoğumuz bunları biliyoruz.

 

    Fakat Düzce’de Ceneviz Kalesi dışında tam dört kale kalıntımızın daha olduğunu söyledik. Bunlardan ilki de Düzce Ovası içerisinde yer alan Beyköy Beldesi’ndeki Beyköy Kalesi

 

    Beyköy Kalesi hakkında çok fazla bir detay bilmiyoruz. Ancak kalenin Bizanslılardan kalma olduğu söyleniyor. Günümüzde ise harabe halinde olan kalenin, sadece bazı duvarlarının bir bölümü ve geniş kapısından bazı kısımları ayakta kalabilmiş.

 

    Buna rağmen, tarihte Düzce Ovası içerisinde bir kalenin inşa edilmiş olması bile ilginç. Çünkü kalelerin, tarih boyunca hep yüksek tepelere ya da ovalara hâkim bakan görüş açısına uygun engebelik alanlara kurulduğunu biliyoruz.

 

    İkinci olarak ise Kaynaşlı’daki Üçköprü mevkiinde yer alan ve adını yine o bölgeden alanÜçköprü Kalesi

 

    Yine Üçköprü Kalesi’yle ilgili de kaynaklarda fazla bir detay verilmiyor. Ama o dönemlerde bu topraklardan da geçtiği bilinen tarihi İpek Yolu üzerinde yer alıyor.

 

    Bu kale de, Bizans döneminde yer altı şehriyle anılan Üskübü (Konuralp)’nün korunması amacıyla, o dönemlerde uzak savunma hattı olarak kullanılan bir Rum kalesi olduğu söyleniyor.

 

    Tabi bu tarihi kalıntıların varlığı günümüzde pek hatırı sayılır olmadığı için haliyle çok fazla bilinmiyor. Ama bütün bunlar bile Düzce’nin geçmişte bir kuşatma üssü olduğunu doğruluyor diyebiliriz.

   

     Fakat Kadife Kale diğerlerinden biraz farklı…

    

     Sakarya’nın Hendek ilçesine bağlı bir köy olan Kadife, ismini burada bulunan bir kaleden almış. Hendek – Düzce arasındaki Efteni Vadisi’nin batı ucunda yer alıyor.

    

     Gölyaka’daki Aksu Deresi, bulunduğu tepenin arasından akıyor.

    

     Kadife Kale, yöredeki diğer kaleler gibi yığma taştan yapılmış. Ancak ‘Kadife’ adının verilmesi kaynaklara göre; ‘Kadife’ adındaki bir padişah kızının tedavisi amacıyla inşa edilmiş olmasından kaynaklandığı ileri sürülüyor.

   

     Bu nedenle kale, bölgeyi savunmaktan ziyade bir kontrol noktası görevi üstlenmiş. Kalenin kontrol ettiği arazi ise o dönemlerde ‘Demetrium’ olarak adlandırılmış.

     

      Bugün bu kale kalıntısı Hendek – Düzce sınırlarında yer alsa da, görüş açısı nedeniyleDüzce’ye bağlı olduğu biliniyor.

     

      Son diğer kalemiz ise Yığılca ilçesindeki Asar Köyü Kalesi

     

      Sarp kayalıklara kurulmuş olan bu kalemiz de ismini bölgedeki Asar Köyü’nden almış. Kale hakkında fazla bir detay yok. Köy ise Asar Kalesi adı verilen sarp kayalıkların hemen arkasında yer alıyor. Bu yüzden kale kalıntılarına ulaşmak pek mümkün değil.

 

    

      Tarih boyunca çeşitli zaman dilimlerinde Düzce toprakları da kuşatmalardan nasibini almış elbette. Çünkü tarihi İpek Yolu’nun güzergâhında yer alması nedeniyle, Düzce yüzyıllar önce de Jeopolitik öneme sahipti.

   

       Belki bugün geçmişe oranla bu izleri pek göremiyor olsak bile, Düzce’nin keşfedilmeye son derece müsait bir tarihi olduğunu söylesek herhalde pek de yanılmayız…

       

        Zira bu anlattıklarımız tabi ki yeni keşfedilmiş bulgular değil. Her ne kadar çok bilmiyor olsak bile belki çok eski yıllardan beri bu kalelerin varlığı biliniyordu.

       

         Ancak eminim birçok kişi bu yazıyı okuduğunda kendi dünyasındaki keşiflerini de ortaya çıkaracaktır.

         

          Ben tarihçi değilim! Tarihimizi her zaman tarihçilere bırakmak da ne kadar doğrudur bilmiyorum. Ancak bir insan kendi tarihiyle ne kadar ilgilenirse, ilgilendiği kadar tarihçi olur. Bir insan ne kadar yaşadığı coğrafyayla ilgilenirse, kendi çapında o kadar coğrafyacı olur.

           

           Çünkü bir Çin atasözü şöyle der; “Tarihini ve düşmanını bilmeyen millet, kolayca düşer ve yok olur.”

 

   

            Yanılıyor muyum?
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Çok ilginç hiç aklıma gelmezdi. Geçmişte neler yaşanmış. araştırmamız için elinize sağlık bizi bilgi sahibi yaptınız.
hatice - 29.01.2015

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%49,18

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8