Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
17.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Harun Can ŞERBETÇİ

Bamya kadar umutlarımız var bizim...

30.7.2015 - 08:39:32

Bizim gazetedeki bir haber bültenine göre, Ankara menşeili bir proje ile bir alana ekilen bamya üretimi ümit vermiş.

 

Çilekçilik ile ihya olan Düzce köylüsü, bununla da yetinmemiş bir de seracılık yapalım demişti. İlk kar yağışında, birçoğu yerle bir olmuş, tamiri edecek adam ve malzeme bulunmada kaplumbağa gibi davranılınca bir sezonu kaçırmıştı. Bu ara başka yörelerde yeni sera projeleri de uygulanmaya koyulmuş ancak onlarda proje eksikleri ve sapla samanın bir birine karıştığı iki kurum arasında sürünüp durmuştur.

 

Bu ara güzel buzağı yarışmasıyla da tarım ve hayvancılıkta ne kadar ileride olduğumuzu kanıtlamıştı.

 

Şimdi niye buraya geldim. Ne alaka dersiniz belki.

 

Bizim gazetedeki bir habere göre, bir vekil veya vekiller resmi kurumlardan brifing alacakmış.

 

Sayın Valimiz Ali Fidan'da göreve geldiğinde tüm resmi kurumlardan brifing almıştı. Keşke o brifinglerde ben de olsaydım diye halen iç çekmekteyim. Kim bilir bu brifinglerde, Düzce'nin son sürat gittiği yönünde sayfalarca ve dakikalarca pembe tablo çizilmiştir, o günlerde.

 

Düzce vekillerine nasıl bir brifing vereceklerini bilmem ama tahmin ederim. Hepsi bol keseden mangalda kül bırakmayacaklarına kesin eminim. Hele yatırımcı kuruluşlar dinlemek lazım.

 

Ben vekil olsam, önce tüm resmi kurumların şöyle kadrolarını gözden geçirirdim. Vatandaşlar üzerinde memnuniyet anketi yapar, Müdürleriyle personeli konusunda özel görüşürüm.

 

Mesela, Pazartesi elektronik ortamda gelen iki satır bir evrakı, bir dilekçeyi kaç günde imzalanıp muhatabına iade ediyorsunuz diye sorarım. Mesela ben söyleyeyim. Pazartesi verdiğin evrak cuma günü saat 16.50'de elden çıkmaktadır. Yani, iki kurum arasında bey namaz olmaktadır bir evrak. Bir evrakı şöyle rüzgara bıraksak iki saatte yerine ulaşması daha kolaydır. Adam bir imza atacak, sakin imzası kanun kuvvetinde kararname gibidir.

 

Brifing bir hoştur, getirisi boştur. Birçok kurumda yosun sarmış kaplumbağa bürokrasisi sistemi devam etmektedir.

 

İl Genel Sekreterini bile çileden çıkaran bürokratları duyuyoruz sık sık.

 

Üzüm üzüme baka baka karar derler ya azcık ondan bahsedeyim istedim. Arkasından da, vekiller neyse bürokrasi de öyle iş yapar, diye devam ediyorum: Eğer vekil sorgulama, takip ve uygulamacı olmazsa brifing hikaye bana göre.

 

Brifing almayacaksın, masaya vurucan masaya. Yapmayın paketlicen arkadaş.

 

Adam arkasında hısım- akrabadan oluşan siyasi güce güvenmeyecek yollayacaksın gidecek.

 

Ben mesela vekil olsam bazı kurum müdürlerini, müdür yardımcılarını, şube müdürlerinin ve diğer yardımcı amirlerin kök salmışlarını bir an önce deplasmana yollamak için harekete geçerdim. 

 

Ben mesela vekil olsam, serbest ortamda basın mensuplarında da şu bizim resmi kurumlarla ilgili bilgi almak için üç ayda bir toplantı yapardım.

 

Ama bir şey söyleyeyim mi? Şu gördüğüm manzara karşısında ben hepsi değil ama bürokrasinin birçoğundan ve mevcut vekillerden bir bamya kadar umudum var benim.

 

Düzceli misin, ne bulduysan razı ol düzeni devam ediyor il olduk olalı. Kimi gün bamya, kimi gün kuru fasulye- pilav, yanında cacık.

 

Dedik ya bamya kadar umutlarımız var bizim. Hepsi aynı tarlanın ürünü bunların. Düzce sulak yer ne ekersen bitiyor alimallah.. 

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
düzcede kim çalışıyor kim düzceliyi uyutuyor düzce halkına göstermek lazım yine rekor oy aldılar yine sesizlige gömüldüler düzce sorunlarıyla yaşamaya devam etsin bolu kapsın düzce baksın dış ticaret müşteşarlıgı boluya hayırlı olsun düzce yine uyuya kalsın bu muhalefette düzce hakkettigi yerden kalkamasın çünkü düzce eski muhalefet yok 14 seneden beri sandıga gömülüyorlar bir ders çıkarmıyorlar
düzce sivil insiyatif - 3.8.2015

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,33

Sayın Şerbetçi yazınızın büyük birkısmına imzamı atarım ancak son yıllarda memurarda ve yöneticilerde büyük bir yozlaşma var.Eskiden gizli tezkiyeler memurlar için amirlerince doldurulup bakanlığına gönderilir ve gereği yapılırdı şimdi her memurun önünde internet vatandaşa bakan yok.Amirlerde siyasilere arkasını dayamış sonrası malum.Vekiller istediği kadar brifing alsın hiçbirşey değişmez. k
Düzceli emekli müh. - 31.7.2015

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,24

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8