Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.09.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Burak MARADİT

Fındık dipten başladı!

11.1.2016 - 08:17:32

Karadeniz’in ve doğal olarak Düzce’nin geçim kaynaklarının başında fındık geldiğini bilmeyenimiz yok.

 

Her sene başında yaşadığımız tartışmaların ilki de fındık fiyatları tabi ki. Olmazsa olmazımız.

 

Tartışılması da gayet normal değil mi? Üretici bir yıllık geçimini sağlamak için üretiyor. Peki bu fındık değerini buluyor mu? Tamamen muallakta.

 

Don vurmasın diye yatıp kalkıp dua eden çiftçimizden, son tüketiciye gidene kadar fiyatlar arttıkça artıyor. Anlayacağınız fındıktan ne üretici ne de tüketici kazanıyor. Artık bu arada kim kazanıyor ise ben bilemeyeceğim.

 

Düzce Borsası fındıkta üretim emeğini 10.35TL olarak belirlemiş. Ordu da bu emeği 10.50TL, Giresun’da 10.90TL, Trabzon’da  10.75 olarak belirtmiş.

 

Çok garip değil mi? Ordu, Giresun, Trabzon, Ünye, Fatsa, Terme, Düzce ve Akçakoca bu işin başlıca noktalarından değil mi?

 

Asıl sorum, Düzcelinin emeği emek değil mi? Bir de üstüne bu fiyatlar en dipten, diğer illerde üst fiyatlar dolanırken (11.50TL), Düzce’ de en yüksek fiyatları gören yok deniliyor.

 

Aynı zamanda, bu işin başka bir boyutu da var. İmalatçılar. Fındık borsasının bir miktar üzerinde fiyat ile piyasa ürününü satın alıyor ve fiyat diplerde iken depolarını dolduruyor. Ve bilin bakalım fiyatlar Mayıs ayına gelince ne oluyor. Stoklar dolu, fındık çiftçide az.(Mayıs 2015 - 22TL)

 

Geçimini sağlamak isteyen çiftçi elindeki fındığı Ocakta – Şubatta 3 çuval,5 çuval bozduruyor. Bütün borsalar ve imalatçılar ihtiyacı kadar depolarını dolduruyor. Sonra değer kazanınca bilin bakalım zaten kimde fındık var?

 

Çiftçi bu yüzden fındığını vermek istemiyor. Hele Düzce’de iki kez vermemek için uğraşıyor.

 

Bu işten tabi ki de yatırım yapan imalat için uğraşan, devlet için borsalar kazanacak bunda hepimiz hem fikiriz. Ama çiftçilerde kazanacak ki kazanmalılar.

 

Fındığın ezmesini çıkarıp, ekmeğin üzerine sürüp, üstüne bal döküp bilin bakalım kim yiyor. Emeğin sahibiçiftçi mi? Borsa mı? İmalatçı mı?

 

İnşallah her yıl olduğu gibi değil de bu yıl fiyatlar çok geçmeden değerlerine ulaşır ve herkes olabildiğince bu işten faydalanır.

 

Mayıs 2016’yı çok beklemeden Borsa gereğini yapar diye ummaktan başka ne yapabiliriz.

 

Allah kolaylık versin.

 
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
ah be kardeşim sonunda güzel yerlere parmak bastınız. ezileni eziyor borsalar.
muharrem - 11.1.2016

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,11

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8