Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.7.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Prof.Dr.Celal Erbay

DÜNYANIN GÜNDEMİ IRAK’IN KUZEYİ

21.9.2017 - 10:22:30

SEVGİLİ dostlar, trafikteki “geçiş üstünlüğü” kuralını bazen günlük olayların gündeme taşınmasında da uygulamak zorunda kalıyorsunuz.

 

Bu hafta itibariyle, bilhassa anne-baba ve evlatlarımızı en yayın bir şekilde ilgilendiren olay, 18 Eylül Pazartesi günü, bütün yurtta ilk, orta ve yükseköğretime bağlı okulların 2017-2018 eğitim-öğretim yılına başlamış olmalarıydı. Evet, ders zili yeniden çaldı, yavrularımız okullarına, hocalarına ve birbirlerine kavuştular. Yeni ders yılı öncelikle evlatlarımıza, onları yetiştirip bugünlere taşıyan siz velilerimize ve kendilerine teslim edilen geleceğimizin teminatı olan gençlerimizi bezeyip donatan, onları vicdanı hür, alnı açık, başı dik, tarih şuuru içerisinde, onurlu ve şahsiyetli bir şekilde yetiştirip hayata hazırlayan hocalarımıza hayırlı uğurlu ve bereketli olsun. İlkokul çağından mastır-doktora programlarının sonuna kadar bütün evlatlarımızı ve genç değerlerimizi tebrik ediyorum. Rabbim yardımcıları olsun. İnşallah korktuklarından emin, umduklarına nail olurlar.

 

Artık, bilhassa ilkokul-ortaöğretim çağında evden okula devam eden evladı olan her anne-baba, günlük programını, hatta ev içindeki davranışlarını, sabahın erken saatlerinde kalkıp, ama ilkokula, ama ortaöğretime, ama üniversiteye devam eden evladına göre ayarlayacaktır. Bütün davranışlarımız, onları hoş tutup, çalışmaya teşvik etmeye yönelik olmalıdır. Kimse kusura bakmasın, evlatlarınıza yapacağınız en büyük iyilik evde sigara içmemeniz ve onlara “dersine çalış” derken sizin de onun yanında veya bitişik odanızda elinize kitap alıp bir şeyler okumanızdır. Siz salonda dizi seyrederken evladınıza ne kadar “dersine çalışsana” derseniz deyin, etkili olamazsınız. Bilhassa çocuk yaştaki evlatlarımız, bizim dediklerimize değil, yaptıklarımıza bakarlar. İsterseniz gelin bu kuralı birlikte deneyelim; göreceksiniz sene sonunda evlatlarımızın başarısına şahit olacağız ve onların başarı ipini göğüslemelerini hep birlikte alkışlayacağız.

 

 

TEOG SINAVI KALKTI

 

 

DÜNYANIN gündemine geçmeden önce yeni ders yılının başlangıcında Türkiye’nin gündemine damgasını vuran olay TEOG’un kalkması oldu. TEOG zorunlu eğitim ve öğretimin ikinci 4 yıllık diliminden sonra öğrencinin hangi liseye gidebileceğini belirleyen sınavın adı.

 

TEOG’un kalkması açıkça bugünden, sınav stresine giren öğrencileri ve velilerini sevindirdi. Eğitim camiasından da “Bu çok güzel bir sınav sistemi idi. Niçin kaldırıldı?” diyen de çıkmadı. Hatta TEOG’un kalkması eğitim camiasında zımmî bir kabul gördü. Hiç kimse “TEOG neden kalktı”yı tartışmıyor. Tabir caiz ise kaldırıldığının olumlu oluşunda herkes ittifak etmiş, tartışılan konu; TEOG’un yerini nasıl bir sistem alacak? Adrese dayalı kayıt sistemi mi, yoksa her eğitim kurumunun kendi sınavını yapması mı? Bakanlık inşallah bu hususta da en isabetli kararı verecektir. Önümüzdeki haftalarda biz de bu konuda bir şeyler söylemeye çalışırız.

 

 

KUZEY IRAK’TA YAPILACAK OLAN REFERANDUM

 

 

SEVGİLİ dostlar dünyanın gündemi şu anda Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin, bağımsız Kürt Devletinin yolunu açma gayesi ile 25 Eylül’de yapacağını ilan etmiş olduğu REFERANDUM’dan ibarettir. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetiminin referandum yanlışında ısrar etmesi Myanmar’da Budistlerin Arakanlı Müslümanları topluca katletmesini gölgede bıraktı. Boşuna dememişler “beterin beteri vardır” diye.

 

Üstelik 20 Eylül 2017 tarihinde toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulundan beş gün sonra… Bu arada Türkiye’nin yakaladığı en önemli fırsat ise Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 20 Eylül 2017 Türkiye saati ile 20.00 civarında bütün Dünya’ya hitap eden Sayın Cumhurbaşkanımız’ın Irak Bölgesel Kürt Yönetimini bir kere daha referandumdan vazgeçmeye davet etmesi oldu.

 

Şu bir gerçektir ki; Irak’ta söz konusu olan Irak’ın toprak bütünlüğüdür. Irak’ın, toprak bütünlüğü temelinde toplumsal uzlaşmaların ve çevresiyle birlikte ortak geleceğinin inşa edilerek ideallerini hayata geçirmesine mutlak ihtiyacı vardır. Bugüne kadar Türkiye’nin yaptığı fedakârlıklar da hep bunun içindir.

 

Buna rağmen, referandum ve onun sonunda gelecek olan bağımsızlık teşebbüs ve talepleri bölgede yeni krizlerin ve çatışmaların birbirini kovalaması demektir. Bu itibarla herkesin düşünerek adım atması ve yeni çatışmalara sebep olacak teşebbüslerden vazgeçmesi bölgenin müşterek huzuru için şarttır.

 

İşte Sayın Cumhurbaşkanımız bütün dünyanın huzurunda Irak Bölgesel Kürt Yönetimini “Türkiye’nin bu konudaki çok açık ve kararlı tavrını görmezden gelmek, Irak Bölgesel Kürt Yönetimini elindeki imkânlardan da mahrum edecek bir sürecin önünü açabilir” diyerek son bir kere daha uyarmış, bütün dünyaya da “Yeni çatışmaların fitilini ateşlemek yerine, hep birlikte bölgede huzuru, barışı, güvenliği, istikrarı tesis için çalışmalıyız” şeklinde seslenerek, vicdanların ve akl-ı selimin hükmünü dillendirmiştir.

 

 

GÖLGEDE KALAN ARAKAN

 

 

GEÇEN haftaki yazımda “Arakanlı Müslümanlara niçin yardım etmeliyiz?” sorusuna cevap aramıştık. Şimdi de şu soruyu sorup yazımı sonlandıracağım: “Arakanlı Müslümanları neden toplu katliama tabi tutuyorlar? Batı buna neden ses çıkarmıyor? Aylin bebek vak’asının aynısı oldu, ama Batı hiç tepki vermedi. NEDEN?”

 

Cevabı nasip olursa haftaya…

 

Kalın sağlıcakla sevgili dostlar…
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
Hocam hepimiz biliyoruz ki dünyada bir Yahudi veya Hıristiyan öldürülürse Batı ve ABD (kısacası İslam düşmanları) ortalığı ayağa kaldırıyor ama her gün yüzlerce hatta binlerce Müslüman katledilmiş onların umrunda mı? Beni (bizi) üzen şey, Türkiye ve birkaç ülke dışında bu katliamlara ses çıkarmayan diğer Müslüman ülkeler. Onlar neden sessiz? Gerçi şimdiye dek hangi müslüman katliamına ses çıkarmışlar ki bundan sonra da ses çıkarmalarını bekliyoruz!!
Ruşen Alioğlu - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,28

bu bir oyun bence yapılıyor yarın sonucu açıklıyor bağımsızlığımızı ilan ediyoruz diyecekler harita yayınlayacaklar tüm kürtleri tek çatı altınta toplama bahanesiyle büyük israil projesinde piyon oldukalrı gerçeğiyle karşılaşıp telef olacaklar
Faysal Derik - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,88

Kerkük'te referandum yapmak çocuk oyunu değil, T.C'nin icraatlarını görünce o zaman artık çok geç diyecek bu barzani
Özgecan Arslan - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,26

Büyük Türkiye Devleti olarak bizim de bir planımız var ve her ne olursa olsun kendi kutsallarımız için direnmeliyiz saygıdeğer hocam. Musul, Kerkük, Erbil ve s. kaybettiğimiz topraklar ve oralar Türkmen ve Arapların hakkı. Bunların dışında kimse o topraklara göz dikmemelidir. Saygılar
Ruşen Alioğlu - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%52,63

Hocam Barzani bu süreçte öncelikle ABD sonra da PKKdan medet umuyo. ABDye güven olmaz, olmamalı. Referandumun karsisindaymis gibi görünür ama referandumu destekler.
Nazife Ertürk - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%46,67

Sayın hocam, Barzani ekibine taviz vermemek lazım. Harita oyunlarına devam ediyorlar yahudi uşakları!
Kaan Düsseldorf - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%55,00

Referandumun yapılmasını engelleyemedik. Şimdi sonucu görelim bakalım referandumdan sonra ne sonuç çıkacak. Sonuca göre devletimiz bir adım atacaktır inşallah. Buna askeri operasyon dahil.
Halil Hasan - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%50,00

Ekonomik, siyasi ve askeri olmak üzere tam üç koldan saldırıya uğrayan Barzani, bu saldirilardan Türkiye’nin uzattığı el ile ayakta kaldı. Barzani'nin böyle yapacağı hiç aklımıza gelmezdi hocam. Bu yılanı daha önceden başını ezmeliydik ya da o zor durumdan kurtarmamaliydik. Ama artık başka şansımız kalmadı. Kerkük'te sözde referanduma izin vermememiz gerek. Gerekirse girelim oraya
Raşit Ahıskalı - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%57,14

Saygıdeğer hocam Mesut Barzani 2013’ten itibaren Kuzey Irak’ta tasfiye edilmek istenen biriydi. Bağdat'ın petrol paylaşımındaki tekeli Erbil'de ekonomik kriz çıkmasına yol açtı.İran’ın Talabani ile Goran hareketi üzerinden başlattığı baskı ise Barzani'yi siyaseten bitirmeye yönelikti. Ama Barzani ne yaptı? Kendisini o zilletten kurtaran Türkiye'yi menfaati uğruna sattı.
Raşit Ahıskalı - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%48,28

Kuzeyinde Kürdistan kurulacagina savas ciksin daha iyi.gidelim Kerkuk ve Musulumuzu alalım hayallerimizi biz yapalım, başkasına yem etmeyelim orayı.
Veli baş - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%40,00

Hocam çok büyük devletimiz var. TSK Kuzey Irak Bölgedsinde terörü bitirmek için biran önce operasyonlara başlamalıdır.
Veli baş - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%54,84

Kürdistan Batı emperyalizminin bi oyunudur hocam
Talha Derici - 23.9.2017

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%61,54

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
izmir sex shop    izmir sex shop
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Künye
İletişim
Yukarı
Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2016 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Bize Ulaşın Düzce Postası Kurumsal