Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
13.12.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

BAĞ-KUR VE İŞÇİ EMEKLİSİNE % 5.69 ZAM

12.1.2018 - 09:18:50

Açıklanan enflasyon ile birlikte SSK, Bağ-Kur ve tarım emeklileri yeni yılda maaşlarını yüzde 5.69 zamlı alacak. Zamla birlikte en düşük işçi emeklisinin eline ek ödeme hariç aylık 1.570 TL, en düşük Bağ-Kur emeklisinin eline de 1.405 TL geçecek.

2016 Aralık enflasyonu açıklandı ve SSK, Bağ-Kur, tarım emeklileri ile görevdeki memurlar ile memur emeklilerinin yeni senede alacağı zamlı maaşları da belli oldu.

Sayıları 10 milyonu bulan SSK, Bağ-Kur ve Bağ-Kur tarım emeklileri Ocak ve Temmuz olmak üzere senede iki kere ve bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen, enflasyon oranına göre maaşlarını zamlı alıyor.

2017’nin Temmuz-Aralık dönemime ait 6 aylık enflasyon da yüzde 5.69 olarak açıklandı. Bu da şu anlama geliyor ki, SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2018’in Ocak ayında yüzde 5.69 zam alacaklar. 2017 yılında ise SSK ve Bağ-Kur emeklileri Ocak-Temmuz döneminde yüzde 4.73, Temmuz döneminde de yüzde 5.89 zam almışlardı. Böylece 2017  yılında emeklilere toplam yüzde 10.62 zam yapılmıştı.

Ancak yüzde 11.92’lik 2017 yılı enflasyonu ile mukayese edildiğinde emeklilerin geçen yıl aldıkları zam, enflasyonun yüzde 1.3 puan gerisinde kaldı. Yani, geçen yıl SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı enflasyon karşısında eridi.

Açıklanan yeni enflasyon ile birlikte Ocak ayında; SSK, Bağ-Kur ve Bağ-Kur tarım emeklileri maaşlarını yüzde 5.69 zamlı alacak. Bu zamla birlikte emekli olduğu yıla göre en düşük SSK emeklisinin aylığı 1.485 TL’den 1.570 TL’ye, en düşük Bağ-Kur emekli aylığı 1.330 TL’den 1.405 TL’ye ve en düşük tarım emeklisinin maaşı da 1.010 liradan 1.067 liraya yükselecek. Enflasyon zammı ile birlikte emeklilerin her ay aldığı ek ödeme ya da bir başka adıyla vergi iadesi de artacak.

Zamdan; SSK emeklileri, SSK tarım emeklileri, Bağ-Kur emeklileri, Bağ-Kur tarım emeklileri, özel sigorta emeklileri, banka emeklileri, iş kazasından dolayı aylık maaş alanlar, iş hastalıklarından dolayı aylık maaş alanlar ve iş kazası ve meslek hastalığından dolayı ölüm aylığı alanların eş, çocukları yararlanacak.

Gelelim memur ve emeklilerine…  Toplu sözleşmeye göre memurlar ve emeklileri, 2018’in Ocak-Temmuz döneminde yüzde 4 zam alacaklar. Yine toplu sözleşmeye göre, 2017’nin Temmuz-Aralık döneminde, 6 aylık enflasyonun yüzde 4’ü geçmesi halinde aşan tutar kadar fark, maaşlara yansıtılacak.

Açıklanan yeni enflasyon rakamlarına göre son 6 aylık enflasyon yüzde 5.69 olduğundan ve yüzde 4’ü geçtiğinden; memur ve emeklilerinin toplu sözleşme gereği alacakları yüzde 4’lük zammın üzerinde yüzde 1.69 da enflasyon farkı  eklenecek.

Böylece memur ve emeklileri Ocak’ta maaşlarını yüzde 5.69 zamlı alacak.  Buna göre; yeni senede en düşük memur maaşı aile yardım ödeneği dahil 2 bin 721 liradan 2 bin 893 liraya çıkacak. En düşük memur emeklisi maaşı da bin 871 liradan bin 978 liraya yükselecek.

Bugünden itibaren hem SSK, Bağ-Kur ve Bağ-Kur tarım emeklileri hem de memur emeklilerinin Ocak’ta alacakları zammı ve eline geçecek maaşı kuruşu kuruşuna atardık.

YORUM: Her sene aynı açıklamalar, aynı beyanatlar, aynı enflasyon kararları veriliyor. Emekliye verilen zamma bakın. Emekliye zam verilirken yüzde 4 deniliyor. Buna enflasyon ve enflasyon farkı diyorlar. Yani ona göre zam.

Peki milletvekili maaşlarına zam gelince niye enflasyon hesaplanmıyor. Milletvekilleri 14 bin lira aylık alırken, bir gecede 22 bin lira oluyor.

O zaman enflasyon olmuyor. O zaman yüzde 4 zam olmuyor. Farkında mısınız, bu millet yavaş yavaş biskuvitve  simit yemeye başladı.

Siyasilere rica ediyorum. Bir kez de olsa emeklilere promosyon verdirmeyi başardınız. Siz istedikten sonra bayram harçlığı, yakıt parası, maaşlara zam yaparsınız.

Artık emeklinin halinden anlayın.

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive