Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
13.12.2018
Düzce Postası Android Uygulaması
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

SGK’LI NEDEN FARK VERİYOR?

23.2.2018 - 09:18:10

Türkiye’de vatandaşlardan Genel Sağlık Sigortası (GSS) için kesilen katkı ve katılım payları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) tüm sağlık hizmeti harcamalarına yetti de arttı. Hazırlanan bir rapora göre GSS geliri 82.6 milyar lira iken, toplam gider 66.1 milyar lira. Yani tam 16.5 milyar liralık fazlalık var. Bu noktada sağlıkçılar, ‘’Vatandaşlar neden hala fark ödüyor?’’ diye soruyor.

 

Genel Sağlık Sigortasının (GSS) geliri, toplam sağlık hizmetleri giderinden yaklaşık 16.5 milyar lira daha fazla. Buna rağmen kamu, vakıf veya özel sektörlerinden sağlık hizmeti alanlar, farkında olarak veya olmayarak  fark ödemeye devam ediyor.

 

Konuyla ilgili rapor hazırlayan İstanbul ve İzmir  Tabip Odası’nın üyeleri Dr. Güray Kılıç ve Dr. Ergün Demir, ‘’GSS prim gelirleri sağlık hizmetlerini karşılamaya yeterliyken, neden sağlık hizmetlerinden pay alınıyor ve özel sektöre ilave ücret adı altında ayrıca ödeme yapılıyor?’’ diye soruyor.

 

Dr. Demir ve Kılıç raporlarını SGK 2016 Yılı Sayıştay Denetim Raporu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2018 Yılı Bütçe Sunum kitapçığını inceleyerek hazırladı. SGK 2016 yılı Sayıştay denetim raporuna göre, GSS fonu 2016’da yaklaşık 82.6 milyar lira gelir elde ediyor. Toplam gideri ise yaklaşık 66.1 milyar lira. 2016 yılı dikkate alındığında GSS gelirleri, giderlerinden toplam 16.5 milyar lira tutarında fazla gerçekleşti.

 

İlgili yasadaki ‘’Genel sağlık sigortası prim gelirleri; yönetim giderleri, genel sağlık sigortasından sağlanan sağlık hizmetleri ve diğer haklar dışında başka bir amaçla kullanılamaz’’ ve ‘’Sosyal sigorta fonu, genel sağlık sigortası fonu ile hiçbir şekilde birleştirilemez ve fonlar arasında kaynak aktarılamaz’’ hükümlerine rağmen, fonda kalması gereken yaklaşık 16.5 milyar liralık fark, Sosyal Sigorta Fonu giderleri için kullanıldı.

 

Sayıştay Denetim Raporu ve bakanlığın bu yıl ki bütçe sunum kitapçığında  genel sağlık sigortası prim gelirleri, genel sağlık sigortasından sağlanan sağlık hizmetlerini karşıladığı görülüyor. SGK mali durum bütçe, gelir-gider ve açık tablosuna göre, GSS prim gelirlerinin sağlık giderlerini karşılıyor, emekli prim gelirlerinin ise emekli aylıklarını karşılamıyor ve gelir-gider açığını oluşturuyor.

 

Dr. Demir ve Kılıç raporlarında, ‘’Yani asıl sorun, sosyal sigorta (emekli) primlerinin, borçlarının toplanmasında yeterince gayret gösterilmemesinden kaynaklanıyor. SGK’nın bütçe gelirlerinin önemli bir kısmını sigorta primleri oluşturuyor. Sayıştay raporunda kurumun 30.11.2016 tarihli itibariyle icra takibinde olan toplam yaklaşık 4.1 milyar lira alacağı bulunuyor. İcra takibindeki alacakların yaklaşık 40 milyar lirası sigorta primi alacağı’’ dendi.

 

Hastaneye adım atıldığından itibaren muayene, tetkik, tıbbi malzeme, ilaç, reçete vs. adı altında ek olarak cepten SGK’ya 14 kalem katkı-katılım payı ve özel sağlık kurumuna ilave ücret olarak ödeme yapılmak zorunda. SGK’nın aldığı katılım, katlı ve ilave payları:

 

14 KALEMDEN KATKI, KATILIM PAYI VE İLAVE ÜCRET ALINIYOR

 

- İkinci basamak kamu hastaneleri 6 lira,

 

- Üçüncü basamak eğitim ve kamu hastaneleri 7 lira,

 

- Üniversite hastaneleri 8 lira,

 

- Özel hastaneler 15 lira,

 

- 10 gün içerisinde müracaatta muayene ücretine ek olarak 5 lira,

 

- İlaç bedelinin yüzde 10-20’si,

 

- Her bir reçete için üç lira, üç kutuya ilave her bir kutu ilaç için 1 lira,

 

- Vücut dışı protez ve ortez bedelinin (brüt asgari ücreti geçmeyen) yüzde 10-20’si,

 

- Sözleşmeli vakıf üniversitesi ile özel sağlık kurum ve kuruluşlarınca SUT’taki bedelin yüzde 200’ü,

 

- Üniversitelerde (Vakıf Üniversiteleri hariç) öğretim üyelerinin mesai saati sonrası poliklinik muayenesinde muayene bedelinin iki katı, her bir girişimsel işlem için sağlık hizmeti bedelinin bir defada asgari ücretin iki katına kadarlık kısmı,

 

- Otelcilik hizmetlerinde çift yataklı odalarda standart yatak tarifesinin 1.5 katı, tek yataklı odalarda ise 3 katı,

 

- Eşdeğer ilacın en ucuzunun yüzde 10’nu,

 

- İstisnai sağlık hizmetleri için işlem bedellerinin 3 katı ilave ücreti.

 

(12 Şubat 2018 tarihli Hürriyet Gazetesi Ekonomi sayfasından alıntıdır)

 

Esenkalın…
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive