Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
23.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

Tek çare Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna etmek !

16.3.2018 - 09:23:38

“BAŞARI, her gün toplanan küçük çabaların tekrarıdır.” der Robert Callier... O yüzden hiçbir şeyi küçümsemeyin!

 

Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ın geçtiğimiz günlerdehızlı trenle ilgili bir sunumu vardı.

 

Ayhan hocamız konuyla ilgili günler öncesinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve ilgili bakanlarla vekillere mektup göndermişti.

 

Biliyorum, birçoğunuz bu projeye ütopik bakıyor. Ancak Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın da dediği gibi bu projenin yenidengündeme gelmesi tıpkı okyanusta bir kelebeğin kanat çırpması gibidir.

 

Toplantıda Düzce’nin hatırı sayılır işadamlarının yanı sıra akademisyenler ve Japon bilimadamları da vardı.

 

Öncelikle bu Japon bilimadamları Prof. Kakumoto ve Prof. Yoshikawa’nın 12 Kasım 1999 Düzce depreminden beri 19 yıldır Düzce’ye gelip gittiklerini belirtelim.

 

Keleş döneminde de aynı bilimadamları hızlı tren için defalarcaDüzce’ye gelip gitmişti. Ancak somut bir adım atılamadı.

 

Bu konunun tekrar gündeme gelme nedenininise devletin belirlediği Ankara – Mudurnu – Sakarya-İstanbul hattına en uygun alternatif güzergâhın Düzce’den geçmesi projesi olduğunu söylemiştik.

 

Bu yüzden Japon bilimadamları da hem bilimsel açıdan hem de Türkiye’nin daha hızlı kalkınabilmesi bakımından Yüksek Hızlı Tren’ninDüzce’den geçmesi gerektiğini özellikle belirtiyorlar.

 

Çünkü Japonya’nın her açıdan hızlı bir gelişme kaydetmesinin temelini hızlı trene bağlıyorlar.

 

Örneğin, Tokyo – Osaka arasındaki 556 km.mesafedeki yolu Japonya’daki hızlı trenler 2,5 saatte katediyor. Hatta Japon bilimadamları Tokyo ile Osaka arasındaki ‘Nagoya’ kentini bu açıdan Düzce’ye benzetiyorlar.

 

Şöyle ki,Düzce’de tıpkı Nogaya gibi İstanbul ve Ankara’nın tam ortasında yer alıyor. İstanbul ve Ankara arası mesafe yaklaşık 450 km. ve hızlı tren bu güzergâhtan geçtiği takdirde şuanki karayoluyla katedilen5 saatlik mesafe2,5 saate düşecek.

 

Gelişmişlik bakımından da Nagoya kentinin özellikle hızlı trenden sonra daha da büyüdüğünü ve küçük bir kasaba görünümünden gelişmiş bir kente büründüğünüözellikle belirtiyorlar.

 

Japonya’da hızlı tren 1964 yılında başladı. Ki, o yıllarda ülke genel itibariyle bugünkü kadar gelişmiş değildi. Ancak ulaşımın verdiği avantajla Japonya kalkınmada dünyanın önüne geçti.

 

1995’teki Kobe depreminden sonra alınan önlemler sayesinde,Japonya 2004’teki büyük depremde daha az hasarla hızlı tren sistemini korumayı başarmış.

 

Bu yüzden TCDD’nin hızlı tren güzergâhını Japon bilimadamları da desteklemiyor. Çünkü o güzergâhın bir bölümü fay hattıyla kesişiyor.

 

Oysa Düzce’de böyle bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla hem bilimsel açıdan, hem maliyet, hem ekonomik, hem nüfuslanma, hem ülkemizin daha hızlı kalkınabilmesi adına bu güzergâhın bölgemizden geçmesi şart!

 

Hızlı trenin Düzce’den geçmesini hepimiz istiyoruz. Fakat birtakım çevreler nedense bu konuyu alaya almaktan öteye gidemiyor.

 

İşte, “Hayaller Paris, gerçekler Düzce...” , “Bir Hızlı Trenimiz eksikti...”, “Daha tramvayı beceremedik, bir de Hızlı Tren çıktı başımıza” gibi vs...

 

Bu tür olumsuz yaklaşımlar kimseye katkı sağlamaz. Aksine zarar verir.

 

Bu konu yıllar yılı gündeme geliyor tabi ama kamuoyunda bazı siyasilerin Yüksek Hızlı Tren güzergâhının Düzce’den geçmesini istemedikleri dedikodusu da kulakları tırmalıyor.

 

İnşallah böyle bir şey yoktur! (!)

 

(...)
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive