Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
20.3.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

HOŞGELDİN YA ŞEHR-İ RAMAZAN-I ŞERİF

16.5.2018 - 09:32:13

Bismillahirahmanirrahim... Bugün mübarek ramazan ayının ilk gününe başlıyoruz. Allah'ın izini ile bir ay boyunca oruç tutacağız.

 

Vücudumuz dinlenecek, midelerimiz rahatlayacak, ağzımız bağlanacak, cebimizdeki para kalacak, bereketimiz artacak, evlerimize huzur gelecek, camilerimiz dolup taşacak, yılda bir ay olsun kendimizi tanıma fırsatı bulmuş olacağız.

 

Ramazan ayının bir çok güzellikleri var. Sahur ve iftar vakti yaşanan o telaşe, o heyecan, o sevinç, o mutluluk, o koşuşturmaca, insana ayrı bir zevk, ayrı haz veriyor.

 

Fırınlar şahlanacak, tatlıcılar sipariş yetiştiremeyecek, hurmalar sofraları süsleyecek. Kasaplar kıyma, et yetiştiremeyecek. Manavlar meyva, marketler içecek satma yarışına girecekler.

 

Ramazan ayının tadı bambaşka oluyor. Sahurda davullar çalacak, iftardan sonra ramazan sokakları dolup taşacak. Camilerde kur'anlar, yasinler okunacak, teravih namazları kılınacak. Kimi camilerimizde hatimler indirilecek.

 

Ramazan ayının ilk günleri zor geçiyor. Uykularımız ikiye bölündüğü için sabahları kalkmak zor geliyor. Fakat öğleden sonra yaşanan o koşuşturmaca, tüm uykularımızı alıp gidiyor.

 

İftar vakti ster istemez herkes evine gitmek zorunda kalıyor. Hani 11 ay boyunca hangi saatte evimize gittiğimiz belli olmuyor ya, Ramazan ayında gideceğimiz saat belli oluyor. Ne yaparsanız yapınız iftar vakti evde olursunuz. Yalan mı?

 

Öğleden sonra evi ararız. Hanım ne lazım? Ne alayım? Ne yapalım?

 

Ev hanımları cevap verir: Pide al, tatlı al, meyve al, kıyma al, et al, marul al, gazoz al, vs. vs. şeyleri al gel derler. Amaç sofraları zevklendirmek.

 

Akşam üstü olunca o kadar çok acıkırız ki, bir oturuşta sofrayı süpürürüz. Aklımızdan bu geçer. Hoca Allahü-ekber dediği zaman, top patladığı zaman değmeyin keyfimize...

 

Sofrada ne varsa hepsine saldırırız. 10-15 dakika sonra başlarız karnımızı ovalamaya, of püf demeye başlarız. Karnımız doymasına doyuyor da gözümüz doymuyor. Sanki sofradaki yiyeceklerin, içeceklerin  hepsini  bir çırpıda bitireceğiz.

 

Karnımız doyunca ramazanı unutuyoruz. Hemen bir kenarda yığılıp kalıyoruz, ya ağırlık çöküyor, ya da uykumuz geliyor. İnsanı canı bir şey yapmak istemiyor.

 

İftardan sonraki halimiz böyle olurken, teravih namazı sonrası ya kahvehaneye, ya eğlence yerlerine, ya da eve uykuya gideriz. Çünkü uykular bölünecek, sahur işi var.

 

Ya uyumadan sahuru bekleriz, ya da uykudan kalkıp sahur yaparız. Davullar çalar, maniler söylenir. Mutfakta ne bulursak yiyoruz, olmadı bir bardak su içip yatıyoruz. Çünkü üstümüzde uyku sersemliği var. Bir bakmışsınız sabah olmuş, kalkabiliyorsak kalk işe git.

 

Ramazan ay boyunca böyle sürüp gider. Kimileri misafirlerini, tanıdıklarını, akrabalarını iftara çağırır. Kimileri erzak yardımı yapar. Kimileri davet verir, kimileri davetlere gider. Kimileri ise beş kuruş harcamadan ramazanı bititrir.

 

Bir çok zengin insanlar var. Bunların içinden kimileri hayır işlemez, nerede bedava yemek var gider. Kim davet ederse balıklama atlar, erzak yardımı mı, rüyanda görürsün, adamlar almaya alışmış vermeye değil. Hayırla, dua ile işleri olmaz. O tipler sadece gelsin der. Vallahi yardım kolisi almam demez. Bu da bir hastalık, yapacak bir şey yok, bu hastalığın çaresi de yok.

 

Her neyse biz bu ayın kıymetini bilelim. Fakirleri, yoksulları, ihtiyaç sahiplerini sevindirelim. Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirelim. Sabırlı olalım, kimselere uymayalım. Bu imtihanı en iyi şekilde yerine getirelim. Günahlardan, tahriklerden uzak olalım.

 

Hoşgeldin ya Şehr-i Ramazan diyerek, Ramazan ayınızı kutlarım.

 

Esenkalın...

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive