Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
18.07.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
H. Agah ALTAY

BİR DEVLET ADAMI; RAMAZAN SOLMAZ

31.7.2018 - 11:24:59

    ANTALYA Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz Konya’ya atandı. Ağrı, Nazilli, Düzce, Diyarbakır ve Antalya’dan sonra şimdi de yeni görev yeri Konya oldu.

    Devlet adamı olmak kolay değil. Okursunuz, çalışırsınız, sırf para kazanmak için ve hayatınızı maddi manevi refâha eriştirmek için memur da olabilirsiniz.

    Ama asla kolay kolay “adam” olamazsınız. Siz “oldum” deseniz de olamazsınız. Ben “oldum” desem de asla kolay kolay adam olamam.

    İşte Sayın Ramazan Solmaz’ı böyle tarif etsek pek de yanılmayız sanırım.

    Çünkü “Kalite asla tesadüf değildir.”

    Kaliteli devlet adamlarının en belirgin özelliği ise hizmet adamı olduğunu topluma hissettirmektir.

    Ramazan Solmaz Düzce’de çok seviliyordu. Hatta Diyarbakır’a atandığı sırada Düzce Adliyesi’nce düzenlenen veda yemeğinde şöyle diyordu; “Önceden Nazilli’de görev yaparken bizim Nazilli diyordum. Artık Düzce’den bahsedilirken de bizim Düzce diyeceğim.”

    Bu sözü aslında tüm devlet adamları benimsemeli. Görev yaptıkları şehirlerde kendilerini o şehrin bir hemşehrisi gibi görmeli.

    İşte Ramazan Solmaz bunu başardı. Gittiği şehirlerde bir çok kesimin takdirini topladı. Çünkü bir hizmet adamıydı, ahlâkı, yaşam felsefesi ve bilgi birikimini verilen görevlerinde en iyi şekilde yerine getirdi.

    Solmaz, aynı zamanda ilk Adli Kolluk Kitabı’nın da yazarı. Yani bir yazar...Sadece bir devlet memuru değil!

    Bir gün Antalya’ya gittiğimde kendisini ziyaret etmek istedim. Ancak görüşebileceğimden pek umutlu değildim.

    Çünkü hem vaktim kısıtlıydı, hem de başsavcımız yoğundu. Cep telefonunun numarası kayıtlı olmasına rağmen özel kalemini arayıp randevu istedim. Ve on dakika sonrasına randevu verildi.

    Düşünün sadece “on” dakika sonrasına!

    Apar topar gittim ve en az on kişinin makam odasında olduğunu görünce bir kez daha kendisinin insanlara ne kadar önem verdiğine şâhit oldum.

    O an aklımdan şunu geçirdim; bir arkadaşınıza ya da bir dostunuza “müsaitsen bir bardak çay içebilir miyiz.” dediğinizde çoğu zaman hep “işim var” cevabını alırsınız.

    Oysa bir protokol üyesi o kadar iş yoğunluğunun ortasında size randevu verebiliyorsa insani değerlere verilen önemi başka ne şekilde ölçebiliriz?

    Aynı şekilde yine geçenlerde Düzce Belediye Başkanı’mız Sayın Dursun Ay’dan randevu istemiştim. Ve bir saat sonrasına randevu verildi.

     10 dakika ile 1 saatin arasında fazla süre yok. Önemli olan olabilecek en kısa sürede vatandaşa vakit ayırabilmektir.

    Valiliğe de gitseniz farklı bir muameleyle karşılaşmayacaksınız.

    Bu yüzden dostlarımızdan protokolü örnek almalarını ve bu konuda daha dazla cömertlik göstermelerini bekliyoruz.

    İnsana değer vermek her insanın asli görevidir. Ancak bunun en belirgin yansımasını protokolün vatandaşlara ilgisinde görüyoruz.

    Bu vesileyle Sayın Başsavcımız Ramazan Solmaz’a yeni görev yerinde başarılar diliyoruz.

    Allah utandırmasın !

   

 
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8