Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

OĞLU OTURUYOR, ANNESİ İŞ ARIYOR

5.9.2018 - 08:53:39

Mübarek Ramazan Bayramı öncesi Düzce Valisi Sayın Zülkif Dağlı ile bir görüşme yapmıştık. Dağlı ile görüşürken, bir ifadesi beni çok etkiledi.

 

Dağlı'nın söylediği ve beni  etkilediği laf şu: ''Halk günü toplantısı yapıyorum. Bunu herkes biliyor. Son toplantıda bir bayan geldi. Bayana derdiniz ne dedim.  Oğluma iş istiyorum dedi, dondum kaldım. Oğlunuz nerede dedim. Evde oturuyor dedi.  Oğlunu niye alıp gelmedin dedim. Cevap vermedi.''

 

Vay delikanlı gençlik vay...

 

Annenin dediği lafa dikkat edin. ''Oğluma iş istiyorum''  Vali: ''Oğlunuz nerede?'',  Anne: ''Evde oturuyor.''

 

Oğlu evde kebap yapıyor, annesi oğluna iş arıyor... Kimi suçlarsınız?  Tahminim herkes çocuğu  suçlayacaktır.

 

Bana sorarsanız çocuk suçlu değil. Asıl suçlular anne ve babalardır. Bir çocuğu küçükken nasıl yetiştirirseniz öyle olur. Bir çocuğu küçükken nasıl öğretirseniz öyle olur. Bir çocuğu küçükken nasıl yetiştirirseniz öyle olur.

 

Bunları örnek gösterip saymaya gerek yok. Bence asıl suçlu büyükleridir, ailesidir.

 

İlk duyduğumda bana tuhaf geldi. Ne demek dedim. Anne oğluna iş arar mı? Arar arkadaşım arar, hem de öyle bir arar ki, yaptıkları hataları düzeltmek için arar.

 

Şimdi bana kızacaksınız. Sen ne demek istiyorsun?

 

Bir çocuğu rahatlığa alıştırırsanız, bir çocuğun her istediğini yaparsanız, bir çocuğu fazla kollarsanız, bir çocuğu fazla şımartırsanız, bir çocuğu bolluğa alıştırırsanız sonu böyle olur.

 

O çocuğun hep çocuk olarak mı kalacağını zannediyorsunuz. Bakınız, büyüdü ve çalışacak hale geldi. Peki çocuk evde oturuyorsa, annesi de iş arıyorsa ne yapalım?

 

İşte o çocuk öyle yetiştiği için, anne de öyle yetiştirdiği için Vali'nin de, siyasetçinin de, esnafın da kapısını iş için çalarsınız.

 

Haa çocuk da suç yok mu? Tabii ki var. Annesini Vali'ye gönderecek kadar, evde oturacak kadar yapıyorsa,o çocuktan ne beklenir? Ben olsam işe almam.

 

Niye mi? Randıman vermez. Beklediğiniz verimi alamazsınız. Bugün evde oturan, yarın hasta olur, işi olur, görevini savsaklar, yalan söyler, işin kolayına kaçar. Çünkü evde oturan bir çocuk rahatlığa alışmış demektir. Ondan iş beklenemez.

 

Çünkü çocuk hiç ezilmemiş, hayatı hiç tanımamış, yaşamak nedir, para nasıl kazanılır öğretilmemiş. Sadece rahatlığa alıştırılmış, sadece bir dediği iki olmamış.

 

Ne demek ya... Annesi iş arıyor, oğlu evde oturuyor...

 

Bizim de oğlumuz var, bizim de torunlarımız var. Hepsinin yeri ayrı, hepsini ayrı ayrı seviyoruz. Ama tembel yetiştirmiyoruz. Hayatı onlara anlatıyoruz, yaşamayı onlara öğretiyoruz. Varlığı da yokluğu da yaşatıyoruz. Rahatlığı da kısıtlamayı da öğretiyoruz.

 

Bazı anneler ve babalar çocuklarını... Bazı amcalar ve halalar... Bazı dayı ve teyzeler yeğenlerini...  Bazı  annane. babanne ve dedeler torunlarının bir dediğini iki etmiyorlar. Sadece çocuk onlarda var. Çocuk suçlu bile olsa hemen korumaya geçip karşı tarafı suçlamasını bilenler var.

 

Allah aşkına böyle yetişen bir çocuktan ne beklenir... Çocuk yokluğa alışmadıysa, çocuk bolluk içinde yetiştirildi ise bu çocuktan ne beklenir... Bolluktan yokluğa düşen bir çocuk bunalıma girer. Bir dediği iki edilmeyen çocuğun dediği yapılmazsa o çocuğun hali ne olur?

 

Oğlu evde oturuyor, annesi validen iş istiyor. Buyrun bu da bir sonuç.. Sizce suç kimde?

 

Esenkalın...        
Yorum Yazın

                                                           Yorumlar                                                            
adamsın metin abi.sende olmasan gerçekleri kim dile getırecek.
halil - 5.9.2018

 Katılıyorum  Katılmıyorum 

%70,00

  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8