Anasayfa   Anasayfa Anasayfa İnsan Kaynakları   İnsan Kaynakları İnsan Kaynakları Anasayfa   Künye Anasayfa Anasayfa   İletişim
Düzce Postası
Düzce Postası Hava Durumu Düzce : 25.8
19.06.2019
Anasayfa   ANASAYFA   Yerel Haber   YEREL HABER   Gündem   GÜNDEM   Gündem   ASAYİŞ   Asayiş   SİYASET   Siyaset   EĞİTİM   Eğitim   SPOR   Spor   SAĞLIK   Sağlık   EKONOMİ   Ekonomi   ÇEVRE  
  Video Galeri   Video Galeri   Foto Galeri   Foto Galeri   Resmi İlanlar   Resmi İlanlar   Yazarlar   Ünlü Düzce'liler   Ünlü Düzce'liler   Anket   Anket   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   Kurumsal   Kurumsal   İletişim  
   
Metin KÖSEER

İŞTE ANNE'YE CEP HARÇLIKLI DESTEK

12.10.2018 - 09:24:14

Meslek edindirme kurslarına giden annelere ''cep harçlığı'' geliyor. ''İşte Anne Projesiyle'' annelerin ve dezavantajlı durumda bulunan kadınların meslek edindirilmesi için kampanya başlatılacak.

 

Halen, İşkur bünyesindeki meslek edindirme kurslara katılanlara 25 TL'den başlayan rakamlarla günlük cep harçlıkları veriliyor. Meslek edindirme kurslarına katılanların daha sonra işe yerleştirilmesi ve istihdam edilmesinde ise, şu anda yüzde 80 düzeyinde başarı olduğu belirtiliyor.

 

Bu nedenle söz konusu model, anneler için de kullanılacak. Annelerin daha çok istihdam edilmesi için aylık 400 TL kreş desteğinin 2018 yılı içinde uygulamaya alındığı belirtilirken, bu desteklerle kadınların istihdama katılması oranının yüzde 30 bandının üstüne çıkıldığı vurgulanıyor.

 

İşkur tarafından verilecek yeni teşvikle ise, anne olan kadınların istihdamının daha hızlı artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda, anne olan kadınlar ve dezavantajlı durumda olan kadınların meslek edindirme kurslara gitmeleri durumunda verilecek günlük harçlık 70 TL olacak.

 

SIĞINMA EVLERİ: Hedefte dezavantajlı durumda olan kadınların da bulunması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı ve Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'yle ortak çalışma yürütülüyor. Projenin açıklanmasının ardından kadın sığınma evleri ve konuk evlerinde bulunan kadınlara da ulaşılacak ve onlar da bu kurslara yönlendirilecek.

 

Gidilecek meslek edindirme kursları içinse bir sınırlama söz konusu olmayacak. Kadınların çalışmak istediği  ve başarılı olabileceğini düşündüğü sektörlere yönelmesi sağlanacak.

 

Eğitim süresi konusunda da benzer bir uygulamaya gidilecek. Şu anki meslek edindirme kurslarında, kursun niteliğine göre, 3-6-8-9 aylık eğitimler veriliyor. Kadınlar da, bu kurslara gittiğinde, eğitimin sonuna kadar destek günlük cep harçlığı uygulaması sürecek.

 

100 GÜN ÖNEMLİ: Hedef ise, kadınların yaşadıkları şehirde istihdama katılması olacak. Meslek edindirme kursu sonrası, istihdam olanakları için de işverenler ve kursiyerlerle ortak bir süreç yürütülecek. Hedef, kadınların eğitim sonrası istihdamda kalabilmelerini temin etmek.

 

Proje, hükümetin 100 günlük eylem planında da yer alıyor. Bu kapsamda 100 gün içinde hem projenin tüm detaylarının netleştirilmesi, hem de ilk aşamada 5 bin kadına ulaşılması amaçlanıyor. Daha sonrasında ise rakam artırılacak. (Hürriyet Gazetesi'nden Alıntıdır) 

                                     DEVLET  21  BİN  KİŞİ  ALACAK

 

Sağlık Bakanlığı kadrosu için başvuran her aday, ilan edilen kadrolardan sadece bir il ve bir meslek koluna başvuru yapabilecek.

 

istihdama katkısı sürüyor. En fazla yeni istihdam yaratan bakanlıklardan olan Adalet ve Sağlık bakanlıklarına yeni alımlar yapılacağı açıklandı.

 

TRT Haber'de konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ''1000 adli hakim ve savcı için müracaatı Aralık ayında alacağız. 100 idari yargı hakimi, 15 bin de personel alımı yapacağız. Müracaatlar yakında başlayacak'' dedi.

 

İLKOKUL MEZUNU: Sağlık Bakanlığı da merkez ve taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere marangoz, temizlik görevlisi, inşaat boyacısı, kaynakçı, ısıtma ve sıhhı tesisatçı alımı yapacağını duyurdu.

 

Buna göre; en az ilkokul mezunu 3 bin 591, 431 engelli ve 1276 eski hükümlü olmak üzere toplam 5 bin 298 işçi alınacak. Başlayan başvurular 13 Eylül'e kadar 'iskur.gov.tr'' üzerinden yapılacak.

 

(Posta Gazetesi'nden  Alıntıdır)

 

Esenkalın...
Yorum Yazın
  Düzce Postası'nı Takip Et
Twitter Takip Et
   
Yerel Haber
Gündem
Asayiş
Siyaset
Eğitim
Spor
Sağlık
Ekonomi
Çevre
Video Galeri
Foto Galeri
Resmi İlanlar
Yazarlar
Portreler
Anket
Ziyaretçi Defteri
Facebook
Twitter
Site Map
RSS
İnsan Kaynakları
Kurumsal
Künye
İletişim
Yukarı

Google-Translate | Turkish to English Google-Translate | Turkish to French Google-Translate | Turkish to German Google-Translate | Turkish to Russian Google-Translate | Turkish to Italian Google-Translate | Turkish to Spanish Google-Translate | Turkish to Arabic Google-Translate | Turkish to Japanese
Google Translate

Serbay Interactive
© Copyright 2004 - 2018 Düzce Postası Gazetecilik Matbaacılık Ltd. Şti. Dijital Reklam Ajansı: Serbay Interactive
Emlak8